Miloš Zeman má za sebou první „prezidentská" setkání. Proběhla v jeho kanceláři v Praze, v Loretánské ulici. Je to mazaný politik a moc dobře ví: všechno, co udělám, má význam. Všechno se bude nějak vykládat, všechno je chápáno jako vzkaz napjatým, povětšinou rozklepaným politickým stranám. Symbolické je, že z ČSSD přijal nejprve místopředsedu Senátu Zdeňka Škromacha a bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou, své oddané, věrné podporovatele. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, jeden ze zrádců (viz volba hlavy státu před deseti roky) musí počkat.
Úplně první se v pondělí se Zemanem setkal poslanec Věcí veřejných Petr Skokan. Prý nebyl v pořadníku, ale dovnitř směl, a i to je jistě významná zpráva pro Petra Nečase (ODS) a spol., tedy pro vládu. Již několik měsíců se v kuloárech mluví o tom, že Zeman chce sejmout současný křehoučký kabinet. Prý se nepohrne do předčasných voleb, ale sestaví svoji partu, jež by vydržela do regulérních voleb. Podle této teorie měl zemanokabinet vést nestraník Václav Klaus. Jenže současný prezident si udělal u lidu dosti pekelný vroubek jménem amnestie (odtud jeho přezdívka Amina Klaus), což by mohlo plán ohrozit. To ale nic nemění na tom, že Zeman může zkoumat, zda by nedal dohromady napříč sněmovními stranami většinu, jež by Nečase odstranila. Asi i proto byl VV Skokan přijat.
Věrní první, zrádci až zítra
Po něm přišel Zdeněk Škromach, místopředseda ČSSD a jeden z těch, kteří Zemana nezradili. Je to zvláštní spojení. Zeman břitký a rychlý v myšlení jako břitva, Škromach právě naopak, rozložitý odborář. V debatách v televizi (například proti topkaři Jaromíru Drábkovi) působil nepřipraveně, koktal, bída. Ale to zjevně nic nemění na tom, že má v ČSSD silné slovo. Zdá se, že léta v podstatě vůbec nic nedělá, a přece vliv neztrácí. Ideální český politik. Po dvouhodinovém setkání s přítelem pravil: „Bavili jsme se o budoucnosti a vzpomínali na minulost." To je jakýsi škromachovský kóan.
Po Škromachovi byla vpuštěna další vyznavačka velkého muže a další místopředsedkyně ČSSD, Marie Benešová. Mluvili o kandidátech do Ústavního soudu, o majetkových přiznáních atd. I Benešová, známá bojovnice proti Topolánkově justiční mafii, byla odměněna za věrnost. Ale podstatný smysl její a Škromachovy vizity nepochybně tkví v tom, že Sobotka půjde až ve středu. Zrádci musejí čekat, věrní jsou vpuštěni.
Se Škromachem mohl Zeman probírat i takové věci, jako je počet oranžových poslanců, kteří by podpořili zemanovládu. Případně to, jak by reagovali na Aminu Klause coby premiéra a jestli by chtěl Škromach ministrovat.
Prezident sjednotitel (levice)
Zeman bude silný hradní pán. Bude si chtít dělat věci po svém. Stojí o to, aby byl populární, aby byl milován. To je jeden z důvodů, proč bude chtít Nečasovu vládu vyvrátit. Zjevně by rád předělal ČSSD a vyhnal z ní ty, kteří ho - jak on to vnímá - zradili (rozuměj: volili před deseti lety tak, jak chtěli oni, nikoli on).
Má neprezidentskou ambici. Marie Benešová ji po setkání se Zemanem popsala následovně: „Takový ten slovenský styl. To, co se podařilo na Slovensku: sjednotit levici." Když tedy Zeman nesjednotí národ (úkol nemožný), tak se aspoň dá do sjednocování levice. Rozuměj do legalizace komunistů, kteří se budou v nějaké formě podílet na vládnutí.