V zemi, do jejíž kulturní podstaty patří film Hoří, má panenko, je to smělý plán. Prezident Miloš Zeman navrhl, aby státní hranici proti (dosud neexistující) invazi běženců chránili také příslušníci hasičského sboru. „Hasiči mají vodní děla,“ přiblížil plán při besedě s obyvateli pohraničních Českých Velenic.
Když už jsme u kódu české kultury: prezidentova strategie připomíná výklad, který ve Švejkovi důstojnictvu 91. pěšího pluku podává latrinengenerál: Před devátou hodinou vyvede se mužstvo na latríny za nádražím - a potom se jde spát. Jinak mužstvo v noci znečistí trať. Rozumíte, pane hejtmane? Opakujte mně to. Nebo neopakujte mně to a udělejte mně to, jak si přeji. Odtroubit alarm, hnát to na latríny, zatroubit štrajch a spát, kontrolovat, kdo nespí. Trestat! Ano! Je to všechno? Večeři rozdat v šest hodin.
Recept na slavné vítězství je v obou případech prostý. Vodní děla, nebo guláš s bramborem k večeři. Jak píše Jaroslav Hašek: Před takovým vojskem nepřítel prchá v děsu.
Hasiči a jejich výzbroj se samozřejmě nevyloupli na scéně jen tak, z ničeho. Že uprchlíci byli kropeni už v Maďarsku, je vedlejší. Podstatná je hlubší symbolika: české vojsko odráží nápor saracénů. Zastavuje machometány, v poslední chvíli, rozhodujícím okamžiku. Někdo by ten obraz měl namalovat, nejlépe s Pálavou v zapadajícím slunci na obzoru. Všichni ho přece před sebou vidíme. Obrazotvornost ve službách politiky pracuje.
Zapojit hasiče do imaginární války s uprchlickou invazí je chytré. Hasič sice v českém žebříčku povolání nefiguruje, ale celosvětově je to neprestižnější profese vůbec, před učitelem a lékařem (podle průzkumu provedeného v Evropě, Spojených státech, v Brazílii, Kolumbii a Indii na vzorku téměř dvaceti tisíc lidí). Není důvod, proč by to u nás mělo být jiné.
Jakékoli spojení s hasiči, zdůraznění jejich významu, ocenění jejich práce, proto politikům prospívá. Což dobře vědí: od starostů po hejtmana Haška, který si na to jako člen Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska bere i parádní uniformu. A samozřejmě až po hlavu státu. Víc hasičů – víc voličů.
Až vodně-dělostřelecké manévry skončí, vybraní účastníci a generalita budou pozváni do Míčovny Pražského hradu, aby z úst hlavy státu vyslechli hold za úspěšné splnění bojového úkolu. Zasahovat proti duševně nenormálním lidem není žádná legrace, dozvíme se. Ale to přece už není nic nového.