V pražském TOP Hotelu si delegáti Strany práv občanů Zemanovci zvolili nové vedení. Předsedou byl celkem jednoznačně zvolen bývalý policista, dnes pardubický krajský zastupitel za SPOZ Zdeněk Štengl. Delegátů přijelo 222 a Štengl dostal 150 hlasů.
Jak vidí obsah a budoucnost strany se Zemanovým jménem? "Nesmí být pochyb o tom, že základem programu SPOZ jsou myšlenky Miloše Zemana. Také jsme pouhými apoštoly, kteří myšlenky našeho prezidenta ponesou dál," pravil.
V nejvyšší funkci u zemanovců Štengl vystřídal Vratislava Mynáře, který přechází na Hrad. Miloš Zeman si jej vybral za svého kancléře. Prezident se sjezdu svých apoštolů zúčastnil. Nastínil, jak mají jednat po volbách. Úspěch zemanovců očekává jako "politický realista" a nemusí se mýlit, podle posledního průzkumu agentury ppm factum by SPOZ získala 7 procent hlasů.
"Necpěte se do vlády," radil Zeman. Delegátům poděkoval "za nesmírnou pomoc při prezidentské kampani".
6 apoštolů nepochopilo
Sjezd zemanovců se hemžil tvářemi známých politiků, vesměs Zemanových dlouholetých vyznavačů. Přijel Miloš Kužvart, bývalý ministr životního prostředí, Miroslav Grégr, Zemanův bývalý a slavný ministr průmyslu, Jan Fencl, exministr zemědělství, Jaromír Schling, bývalý ministr dopravy, zakladatel komunistického JZD Slušovice František Čuba, zlínský krajský radní za SPOZ a taky Martin Pecina, exministr vnitra, který by rád vstoupil do SPOZ.
Samozřejmě na sjezdu nesměl chybět ani lobbista a Zemanův tajný spolupracovník v prezidentské kampani Miroslav Šlouf. Prvním místopředsedou byl zvolen Martin Nejedlý, zástupce české pobočky ruského Lukoilu. Hlavní pilíře Zemanovy hradní kampaně tedy byly odměněny - Mynář se stal kancléřem, Štengl předsedou SPOZ, Nejedlý jeho zástupcem.
Jeden z delegátů, Miroslav Kamenický z Karlovarského kraje, zřejmě úplně nepochopil podstatu zemanovců, úplně neporozuměl roli apoštola, a na sjezdu navrhl, aby bylo z názvu strany odstraněno slovo Zemanovci.
"Nikde ve světě to žádná větší demokratická strana nemá uvedeno," argumentoval neapoštol. Jeho návrh podpořilo pouhých 6 delegátů. Zbytku, tedy 214 delegátům-apoštolům nepřijde ani trochu divné, že má strana v názvu jméno prezidenta a čestného předsedy SPOZ.
Je podivuhodné, jak jsou u nás někteří politici zbožšťováni. Stalo se to Václavu Havlovi (ten to do jisté míry odmítal). Stalo se to nepochybně Václavu Klausovi. Jeho vicekancléř Hájek jej označil za nositele "pravdy a lásky" a Havla viděl jako Antikrista. Nyní se Ježíšem pro zemanovce (ta strana se samozřejmě neprezentuje jako „křesťanská") stal Zeman.
Zemanovci mají papeže Štengla
V rozhovoru pro server Česká Pozice Zdeněk Štengl na otázku, zda jsou nějaké ideové rozdíly mezi ním a jeho předchůdcem Mynářem či Miloše Zemanem, odvětil: "Podívejte, asi oba víme, že nedávno byl zvolen nový papež. Může papež říkat něco jiného, než co mu seslal Jesus Kristus?"
Na otázku, jestli je pro něj prezident něco jako Ježíš, řekl: "Přesně tak. Musíte to brát tak, že zemanismus a Zemanovy teorie jsou jenom jedny. Pokud by si regionální předsedové a vůbec straníci začali onen zemanismus vykládat jiným způsobem, vznikl by z toho paskvil. Musíme si stát za svým a musíme být posly myšlenek, které chceme přenést do parlamentu. Nemůžeme se chovat jinak. Chci tím říct, že stranu bych vedl ve jménu vizí Miloše Zemana. Těmi jsou: přímá demokracie švýcarského modelu, v oblasti ekonomické je to přednost investic před spotřebou."
Takže máme v Česku novou inkarnaci Ježíše - Miloše Zemana. Zase jeden politik, kterého lidé "vyznávají". Zdá se, že máme nesmírně silnou náboženskou potřebu.