Karel Hvížďala Karel Hvížďala | Komentáře
12. 10. 2015 12:45

Hitler už je tady zas a Berlíňané mu mávají. Film, ze kterého mrazí

Kritici namítají, že divák se těžko orientuje v tom, co je nahrané a co realita. Ale zřejmě právě to bylo režisérovým úmyslem.
Představitel hlavní role Oliver Masucci na premiéře v Berlíně.
Představitel hlavní role Oliver Masucci na premiéře v Berlíně. | Foto: Reuters

Er ist wieder da, česky Už je tady zas, satirická kniha Timura Vernese, kterou u nás vydalo nakladatelství Argo, se dočkala v Německu zfilmování. Není se čemu divit, protože dílo vydané v roce 2012 se drželo v žebříčku nejprodávanějších knih na špici dvacet týdnů, prodalo se ho 2,3 milionu exemplářů a statisíce namluvených nahrávek hercem Christophem Maria Herbstem. Během pár měsíců. Kniha je přeložena do 41 jazyků.

Lze to považovat za překvapení, protože Vermes, syn Maďara, který emigroval v roce 1956 po potlačeném povstání v Budapešti, a Němky, vystudovaný historik a politolog, se léta živil jako novinář v Abendzeitung v Mnichově a později v Expressu v Kolíně nad Rýnem, tedy rozhodně v žádných prestižních novinách, ale v bulváru. Satirický román o tom, co by se mohlo stát, kdyby se Hitler probudil v roce 2011 v Berlíně, začal vystupovat v různých televizních pořadech a získal si opět oblibu, je jeho knižním debutem.

Zfilmování se ujal David Wnendt, syn diplomatů, se kterými vyrůstal po celém světě včetně Prahy. Má za sebou dva velmi úspěšné filmy: Kriegerin (Bojovnice) o neonacistické scéně z roku 2011 a Feuchtgebiete (Vlhká místa), skandální film, který viděl milion diváků.

Jeho nový snímek začíná na louce v místech, kde kdysi po sebevraždě bylo 30. dubna 1945 spáleno Hitlerovo tělo. Tedy v místě, od něhož je to jen kousek k dnešnímu památníku šoa, holokaustu. A jak píší němečtí kritici, nebyl by to Wnendt, kdyby při zpracování románového textu vše neposunul ještě dál a neudělal z Hitlera televizní hvězdu. Diváci v něm totiž vidí nadaného šíleného komika.

Wnendt ve filmu předvádí, jak by - třeba - Německo přijalo Hitlera, a nechá ho hovořit tak, aby mluvil současnému lidu z duše. Sám režisér k tomu řekl, že pro něj bylo důležité zpracovat látku takovým způsobem, aby vypovídala něco o současném Německu. Aby se mu to povedlo, nechal herce Olivera Masucciho z vídeňského Burgtheateru cestovat po Německu v Hitlerově masce, takže ve filmu vidíme reálné, dokumentární záběry, kdy hovoří na ulici s penzisty, nezaměstnanými, pejskaři a bavorskými sedláky. Najednou se ukazuje, jaké skryté obavy se v lidech nacházejí, jaké předsudky jsou schopni vyslovit a kolik je v nich xenofobie. Jeden neonacista herci říká: "Já chápu demokracii tak, že člověk souzní s dobou," a Hitler mu odpovídá: "Tak já chápu demokracii také."

Celkově Wnendt natočil na cestě s představitelem Hitlera 380 hodin a samozřejmě jen malou část použil ve filmu. Kritici režisérovi vyčítají, že divák se pak těžko orientuje v tom, co je nahrané a co realita. Ale zřejmě právě o to se Wnendt snažil, totiž ukázat, jak moc je Hitler ještě zakořeněn v lidech a jak by i v současném systému mohl fungovat.

"Na rozdíl od většiny filmů, které se zabývají nacismem, počínaje Diktátorem Charlie Chaplina z roku 1940 až po Pád třetí říše Bernda Eichingera z roku 2004, v tomto filmu není Hitler monstrum, protože režisér chtěl ukázat, že bez podpory obyčejných lidí by nemohl nikdy existovat," napsal kritik časopisu Focus. Film končí tím, jak Hitler jede v otevřeném voze současným Berlínem a lidé mu mávají. Jen jeden mu vztekle ukazuje vztyčený ukazováček. Novináři se ptají: Jde skutečně o hororový obrázek? Nestálo by za to o tom přemýšlet?

 

Právě se děje

Další zprávy