Špidla, Vondra, Švejnar, Fischer, Tůma... v uplynulých týdnech prakticky nemine den, aby se neobjevil nový žhavý kandidát na eurokomisaře, jehož Česká republika vyšle do bruselské centrály Evropské unie.
Jeden je nepřijatelný pro ČSSD, druhému zase nemůže přijít na jméno ODS. Nad jinou nominací významně povytáhne obočí prezident Klaus, další by zase podle některých neměl odcházet od rozdělané práce.
Čtěte více: | Vláda o komisaři nerozhodla. Politici budou jednat dál |
Jsou čeští politici vůbec schopni shodnout se na člověku, který by mohl být dobrým eurokomisařem? Či jim jde jen o to, aby protlačili někoho, kdo je spřízněn právě s jejich stranou popřípadě do Bruselu "uklidili" člověka, kdo je podle jejich názoru třeba svojí popularitou ohrožuje? A neprosadí-li právě tu svojí představu, pokusí se alespoň blokovat jednání.
Publicista Karel Hvížďala se obává, že při výběru eurokomisaře může nakonec zvítězit tzv. negativní selekce.
"Bohužel situace je ale taková, že kompromisní řešení má mizivou šanci: pánové Topolánek a Paroubek jsou schopní se zřejmě domluvit jen na tom, kdo je ohrožuje a jinak budou negovat kandidáty druhé strany už z principu. Chtějí ukázat svým spolustraníkům, že jsou silnými hráči. To je ten hlavní důvod, proč si můžeme dovolit spekulaci, že tím otevřou exit pro negativní selekci," míní Hvížďala.
Blog Karla Hvížďali: Eurokomisař: zvítězí zákon negativní selekce? |
Také spisovatel Ivan Kraus podezírá politiky, že současného premiéra Jana Fischera chtěli do Bruselu "uklidit", protože mají pocit, že jim přerostl přes hlavu.
"Premiér Jan Fischer je prý nejdůvěryhodnějším ústavním politikem v zemi. To je dobrá zpráva. Pro občany. Zároveň je to špatná zpráva pro politiky. Znamená to, že premiér v krátké době jim přerostl přes hlavu. Dokonce natolik, že vůdci dvou největších stran hovořili shodně o tom, že by premiéra mohli poslat do Bruselu," napsal Kraus.
Blog Ivana Krause: Dobrá a špatná zpráva |
Jiří Havel, europoslanec za ČSSD, pak ve svém blogu na Aktuálně.cz obhajuje kandidaturu stranického kolegy Vladimíra Špidly a obviňuje šéfa ODS Topolánka.
"Na evropské kandidatuře Vladimíra Špidly vadilo zejména to, že byl kandidátem ČSSD. Sociální demokracie zde prostě nesmí získat ani náznak zlepšení svého postavení. ODS raději obětuje nejen své kandidáty, ale klidně i národní zájmy, aby se evropským komisařem nestal nikdo z ČSSD. Proto Mirek Topolánek atakoval předsedu vlády, že by v zájmu 'slušnosti' měla nominovat komisaře ODS. Jeho kandidát Vondra byl ve skutečnosti jen návnadou, ujmout se měli další v pořadí," tvrdí Havel.
Blog Jiřího Havla: Evropský komisař: finále |
A ještě pro připomenutí - politolog Jan Kubáček se ve svém blogu počátkem října pozastavoval nad tím, že premiér Fischer naznačuje, že jeho vláda nemá žádného svého kandidáta na tento post.
"Ministerský předseda Fischer by měl pamatovat, že výběr a prolobbování kandidáta do Evropské komise k jejímu předsedovi Barrosovi je výhradně odpovědnost české vlády, potažmo jejího předáka. Osud této věci bude spojován s jeho jménem, tedy i s jeho další kariérou. V příštích dnech by proto měl vyvíjet pozitivní, avšak zřetelný tlak na stávající předsedy stran, aby začali ctít elementární kompromis, závaznost základních českých zájmů a dohodli se na náležitě reprezentativním kandidátovi za republiku do unijní komise," napsal počátkem října Kubáček.
Blog Jiřího Kubáčka: Sebevražedná politika premiéra Fischera - vstříc blamáži |
A co si o způsobu, jakým se v této zemi vybírá eurokomisař, myslíte vy? Dokáží se nakonec politici shodnout na nějakém jméně? Vyšlou do Bruselu člověka, ze něhož se nebudeme stydět? Podělte se o svůj názor s ostatními.