Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se zastal protimafiánské policie (ÚOOZ). Zásah v Islámské nadaci nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v pátek 25. dubna prý "byl v pořádku". Policie při kontrole zásahu předložila videozáznam pořízený při akci. Ten dokazuje, že ozbrojenci v mešitě vyzvali pracovníky indonéské ambasády, aby se prokázali diplomatickými doklady. Takže bylo vše v pořádku? Nic se nestalo? Islamisté se hněvají neprávem?
Policie po zásahu vyvinula značné úsilí, aby veřejnost přesvědčila, že byla v právu. Podle ministra vnitra zásah nařídil Obvodní soud pro Prahu 1 "jako neodkladný úkon". – Tím se zřejmě má vysvětlit či omluvit, že policisté vnikli do mešity těsně před začátkem v islámu klíčové páteční modlitby (salátu-l-džumu´a), jež je součástí páteční islámské bohoslužby.
Podle původních informací byl zásah nařízen kvůli rasistické knize. Neoficiálně mělo jít o Základy tauhídu - Islámský koncept Boha. Je těžko představitelné, že by soud kvůli náboženskému spisu, který se už dlouhou dobu prodává, nařídil neodkladný úkon. To by bylo absurdní. – Otázkou tedy je, co policisté soudu předložili a nakolik to bylo podloženo.
Podle svědků se v příkazu k prohlídce prostor nehovořilo o ničem jiném než o podezření na jednu osobu. A jedna osoba byla také obviněna. Za šíření rasismu.
Při tak vážném zásahu – v mešitě, jež pro muslimy představuje posvátný prostor, který nesmí být znesvěcen – by měla policie přesně a pravdivě informovat, proč zasahuje, proč těsně před modlitbou, proč vyhrožuje lidem, že pokud neposlechnou, budou zastřeleni ("or will be shot"). Kloudné, důvěryhodné vysvětlení neposkytla dodnes.
Místo toho policie i ministr vnitra vypouštějí jakési mlhavé náznaky. "Šlo o závažnější trestný čin než řešení jedné knihy," řekl České televizi ministr Chovanec a odvolal se na probíhající vyšetřování. Neuvedl nic konkrétního. Podle informací ČT hledal protimafiánský útvar při zásahu mimo jiné také zbraně. Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta to však odmítl komentovat. "Nebudeme uvádět, co jsme našli," napsal Aktuálně.cz v SMS zprávě.
Policie neumí věrohodně informovat
To ještě není vše. Mezi novináře byla krátce po zásahu vypuštěna těžko ověřitelná informace, že upozornění na nekalé aktivity muslimů (jaké, to nebylo řečeno) mělo přijít "od Američanů". A ti to musejí vědět, že.
Pseudoinformování po zásahu je velmi nebezpečné, dokonce stejně riskantní jako ozbrojený zásah těsně před salátu-l-džumu´a v mešitě. Vypouštěné "zprávy" totiž vykreslují muslimy jako nebezpečné cizince, na které se musí rovnou se samopaly. Buďme si však jisti, že kdyby policie v mešitě našla zbraně nebo výbušniny či co, vzápětí by o tom triumfálně informovala. Zároveň platí, že pak by byla ona „neodkladnost úkonu“ pochopitelná. Jenže místo oficiálních informací jsme krmeni tiše vypouštěnou nechutnou antimuslimskou propagandou, která se v Česku ujme stejně lehce jako řepka olejka.
Jak už jsem psal dříve: protimafiánská policie a ministr vnitra nás tím ohrožují. Obracejí na Česko nežádoucí pozornost, dělají z nás úplně zbytečně jakési antimuslimské centrum EU. Hrubá chyba.
Tomáš Halík: „Necitlivý zásah české policie proti našim bratřím a sestrám muslimům v čase modlitby byl nepochybně hřích - jako každý čin, který zraňuje, rozněcuje nenávist a provokuje ducha pomsty.“
Policie měla při zásahu přesně informovat, oč jde. Pokud hledala zbraně, měla to říct. Jenomže pak by asi také musela vysvětlit, odkud tu zaručenou zprávu měla. (Původně mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták tvrdil, že se zásah v mešitě konal pouze kvůli rasistické knize.)
Jsme svědky policejní blamáže. Neumí věrohodně informovat občany o tom, co provádí. Ani téměř dva týdny po zásahu nevíme přesně, proč se konal a jak dopadl, tedy co policie při razii našla. Obviněn byl pouze jeden muž. Několik lidí bylo údajně vyhoštěno. O žádných zbraních ani slovo. Zato víme, že televizní stanice Al Džazíra informovala jak o policejní akci v mešitě (údajně ne zcela přesně), tak o pokojném protestu muslimů týden nato na Letné. To je znepokojující.
Dostali jsme se do centra islámské pozornosti velmi sporným policejním zásahem. K ničemu dobrému nám to neslouží. Místní občané jsou převážně ateisté. Náboženské úkony, jejich smysl, vážnost, úctu k nim, nechápou. Katolický duchovní Tomáš Halík řekl serveru Christnet.cz: "Necitlivý zásah české policie proti našim bratřím a sestrám muslimům v čase modlitby byl nepochybně hřích - jako každý čin, který zraňuje, rozněcuje nenávist a provokuje ducha pomsty."
Výsledek oné nešťastné razie? Lidé mluví o "islámské hrozbě", o tom, jak muslimům nevěří, jak by se u nás měly zakázat šátky, mešity atd. Roste xenofobie. To se protimafiánské složce policie opravdu moc povedlo.