Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 9. 2019 7:30

Co řekne vláda nemocným, až krachne domácí péče? Silné Česko? Bude líp?

Petice Charity ČR je projevem čirého zoufalství a zároveň strachu, že sestry, které domácí zdravotní péči vykonávají, nakonec prostě odejdou.
Nejen staří lidé potřebují pomoc, když jsou nemocní doma.
Nejen staří lidé potřebují pomoc, když jsou nemocní doma. | Foto: Josef Vrážel / Charita Nový Hrozenkov 2018

Premiér Babiš tvrdí, že vláda "maká" jako žádná jiná. Má skvělé PR, takže o tom dokáže přesvědčit zhruba třetinu voličů. Kráčí však po zrezavělém mostu nad propastí. Prorezlými dírami je vidět malér na malér. Důchody se blíží kolapsu, vláda nic, má komisi. O nedostatku vody se hlavně mluví. Ve školství chybí 6 tisíc aktivních učitelů. Zdravotnictví se zmítá ve vážných potížích (viz rozhovor s lékařem Reichem). Na sociální péči nedává stát neziskovým organizacím dost peněz. A v krizi se ocitá i domácí zdravotní péče (odborná péče o pacienty doma), je brutálně podhodnocena. Charita ČR už rok a půl varuje, že se tento segment hroutí. Marně.

V červenci spustila petici za záchranu domácí péče: "Po nikam nevedoucích jednáních a téměř roční stávkové pohotovosti našich zdravotních sester jsme se rozhodli konat a předkládáme občanům petici… Chceme, aby nemocní a umírající mohli zůstat v pohodlí i se svými rodinami. Aby dál využívali domácí péči placenou ze zdravotního pojištění. Nepřipusťme, aby naši blízcí strávili zbytek života za plentou v přeplněných nemocnicích." Dodejme však, že i nemocnice jsou na tom bídně (akutně chybí minimálně 2,5 tisíce lékařů), ti v nemocnicích jsou přetíženi, utíkají, pacienti jsou ze špitálů co nejdříve posíláni domů. (Je líp? Příliš to tak nevypadá.)

Za sedm týdnů Charita nasbírala přes 36 tisíc podpisů a petici předala poslancům. Tato organizace a další poskytovatelé domácí péče se nedokázali se zdravotními pojišťovnami dohodnout na financování pro rok 2020. Od loňského srpna Charita stávkovou pohotovostí sester upozorňuje na hluboké podfinancování služby. Zdravotní pojišťovny této neziskové organizaci (i jiným) proplácejí pouze 60 procent nákladů na provedené výkony, na víc prý nemají peníze. (Sedm pojišťoven však má přebytky ve výši cca 55 miliard korun.) Dodejme, že průměrný plat sestry v segmentu domácí péče činí zhruba 18 tisíc korun měsíčně. Neuvěřitelně málo.

Charita k tomu říká: "Za spravedlivější úhrady už bojujeme rok a půl. Nejdřív jsme od ministra zdravotnictví Adama (ANO) Vojtěcha i od pojišťoven slyšeli spoustu slibů, jenomže u nich také zůstalo. A když jsme letos v takzvaném dohodovacím řízení nepřistoupili na nevýhodné podmínky pro příští rok, začal nám ministr přes média dokonce vyhrožovat exemplárním potrestáním."

Jak už řečeno, domácí péči neposkytuje jen Charita, ale pro představu, o jak velký problém jde, připomeňme několik fakt: Charita sama se stará o 37 400 klientů a tato služba v podstatě nemá alternativu. Lidi z domova nelze vrátit do nemocnic, jejich kapacity jsou nedostatečné a lékaři přetížení. Jde i o finanční náklady: jeden den ve špitále stojí 1800 korun, jeden den s domácí zdravotní péčí přijde na 210 korun, to je skoro devětkrát méně! Pojišťovny na tento segment vydávají jen 0,7 procenta výdajů zdravotního pojištění.

Marketing nestačí

Charitu netvoří žádní "revolucionáři", rváči, které by bavilo bojovat se státem, s pojišťovnami. Petice je projevem čirého zoufalství a strachu, že sestry, které práci vykonávají, nakonec prostě odejdou - do nemocnic či mimo zdravotnictví - a systém domácí péče se zhroutí.

Starost o zdravotnictví, jemuž hrozí obří potíže, i o domácí péči projevují také odbory. Premiér Andrej Babiš na to zareagoval tweetem: "Byl u mě @adamvojtechano. Společně jsme probrali zdravotnictví. 5. 9. jedná s odboráři a zaměstnavateli o vývoji platů. Ukazoval mi všechna čísla. Argumenty. Taky se s odboráři pak potkám." (@adamvojtechano je ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ANO). "Probrali jsme zdravotnictví" zní opravdu komicky. Před ním Babiš probral "sucho" a ještě dříve "kůrovce". Asi tak.

Ministr Vojtěch k domácí péči napsal komentář na stránky ministerstva. Prý už "není popelkou", tvrdí. Text začíná srdceryvně: "Před starým domem zastaví auto s logem domácí péče. Vystoupí z něj drobná zdravotní sestra a s velkou taškou zamíří dovnitř. Tam, v chladné místnosti, najde na posteli ležet osmdesátiletou paní, která má od pádu zanícenou otevřenou ránu na pravé noze a jen stěží si sama dokáže alespoň zatopit v kamnech…"

Dál Vojtěch o této "neskutečně významné a nezastupitelné části našeho zdravotního systému" píše toto: "Pro příští rok nabídly zdravotní pojišťovny zástupcům domácí péče navýšení úhrad o 12 procent, tedy významně více než ostatním segmentům poskytovatelů zdravotních služeb, kde se meziroční nárůsty pohybovaly kolem čtyř až pěti procent. Celkově jsou pojišťovny připraveny domácí péči přidat 340 milionů korun." No, 12 procent není 40, že. Proto se poskytovatelé oné "neskutečně významné" služby s pojišťovnami nedohodli. V DVTV minstr řekl, že sester v domácí péči i poskytovatelů neubývá, naopak prý přibývá, takže není v krizi…

Adam Vojtěch (podobně jako ministryně Maláčová za ČSSD a mnozí další) má na problémy řešení - komisi. "Vytvořil jsem na ministerstvu pro domácí péči speciální pracovní skupinu, kde s jejími zástupci pravidelně řešíme ty nejpalčivější problémy v tomto segmentu. A sestrám chceme dát větší kompetence, abychom jim uvolnili ruce a zvýšili jejich prestiž," napsal na Facebook. (Koho ale komise ošetří, obváže..?)

S velkými obavami můžeme konstatovat, že se tato marketing-vláda jeví jako neschopná čelit rostoucím potížím školství, krajiny, zdravotnictví. Krach domácí péče by byl malér, který neumíme ani domyslet.

Trosek mezi lékaři je dost,bez přesčasů by pacienty neměl kdo ošetřit. Systém už kolabuje, odmakáme 250 hodin měsíčně a víc, porušujeme zákoník práce. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 24 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 42 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy