Pražský model OSN - Velká Británie | Komentáře
26. 3. 2006 13:00

Írán a atom? NE

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád odmítá holocaust, podle slov íránského velvyslance v Portugalsku by nacistům trvalo patnáct let, než by všechny mrtvé židy pohřbili.

Íránský prezident volá po vymazání Izraele z mapy.

Je patrné, že jaderné zbraně v rukou režimu prezidenta Ahmadínežáda by znamenaly nejen destabilizaci celého regionu Blízkého východu, ale i obrovskou hrozbu pro celý svět.

Velká část mezinárodního společenství je přesvědčena, že se Írán o výrobu jaderné zbraně pokouší. Vyplývá to z hlasování Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), která 27 hlasy z 35 doporučila Radě bezpečnosti OSN, aby se tímto problémem zabývala. Z posledního vývoje situace je patrno, že se Írán snaží pouze získat čas, nikoli opravdu vyjednávat. Je o tom přesvědčena nejen Evropská unie, ale i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Pražský model OSN - zástupci Velké Británie
Pražský model OSN - zástupci Velké Británie | Foto: Aktuálně.cz

Nejvyšší představitel IAEA 12. ledna řekl, že ani po třech letech práce v Íránu nemůže zaručit mírové zaměření programu. Írán byl ze strany IAEA obviňován z poskytování lživých informací či zatajování částí jaderného programu.

Mezinárodní společenství ztratilo důvěru v Írán poté, co byl v roce 2001 nucen svůj jaderný program odtajnit. Podle pravidel IAEA by již tento fakt měl případ íránského jaderného programu dostat před Radu bezpečnosti. Nestalo se a vyjednávací iniciativu převzala Evropská unie.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Vážení čtenáři,


problémům spojeným s íránským atomovým programem věnoval deník Aktuálně.cz samostatnou přílohu, kterou najdete zde:

 

Speciál: Vše o íránské krizi


 

Nyní pro vás studenti zapojeni do Pražského modelu OSN připravili argumentační duel, ve kterém sami íránský jaderný program obhajují i kritizují.

 

Obhájcem Íránu je Petr Bulka, jehož názor si můžete přečíst zde:

 

Írán a atom? ANO

 


Kritiky zastupuje tým studentů, kteří v modelu OSN hájí zájmy Velké Británie. Jejich stanovisko si právě čtete v tomto článku.


Vaše postřehy posílejte prosím na adresu [email protected]. Rádi z nich sestavíme pokračování tohoto debatního střetu.

Jedno z možných jaderných zařízení, Levizan, bylo srovnáno se zemí dříve, než se do něj inspektoři IAEA mohli podívat a odebrat potřebné vzorky.

Podezření IAEA se zvětšila poté, co byly odhaleny vazby Íránu na A. Q. Khana, který pomáhal budovat vojenské jaderné programy v Libyi a KLDR (tyto vazby se datují do roku 1987).

V červnu 2005 vysoký představitel IAEA Pierre Goldschmidt prohlásil, že Írán se provinil poskytováním lživých informací o svých pokusech s plutoniem. Teherán uvedl, že tyto pokusy zastavil v roce 1993, ale výsledky červnových testů ukázaly, že experimenty s plutoniem byly prováděny i v letech 1995 a 1998.

Evropská unie říká, že Írán své právo na jadernou energii ztratil porušením Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, která uvádí, že stát nesmí vyvíjet ani přijmout žádnou pomoc ve výrobě zbraně podobné zbrani jaderné. To potvrdilo i rozhodnutí Mezinárodní agentury pro atomovou energii v září 2005.

Z těchto faktů plyne, že mezinárodní společenství nemá jediný důvod íránské vládě věřit a může jen doufat, že Írán bude ochoten obhájit svůj jaderný program před Radou bezpečnosti.

Delegace Velké Británie Pražského modelu OSN. Jejími členy jsou Ondřej Antoš, Jan Cizler, Vít Dostál, Martina Klicnarová, Soňa Skálová, Petr Šašinka a Pavla Šimková, kteří studují Gymnázium Matyáše Lercha v Brně.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy