Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 9. 2015 12:30

Jájínek Miloš kontra obyčejný Slávek. Český prezident a český premiér v New Yorku

Zeman poradil světu, jak porazit islámské teroristy. Nechyběly jeho oblíbené drony. Sobotka slíbil konkrétní pomoc.
Tak nakonec se s Obamovými alespoň vyblejskl. Po "recepici", jak by řekl jeho soupeř Schwarzenberg.
Tak nakonec se s Obamovými alespoň vyblejskl. Po "recepici", jak by řekl jeho soupeř Schwarzenberg. | Foto: ČTK

Český prezident promluvil na přelomu úterka a středy v OSN. Hovořil anglicky, poskytl několik rad. Před vystoupením tvrdil, že projev ladil s Lubomírem Zaorálkem. Ministr zahraničí asi nedával moc pozor. Nebo mu bylo fuk, co Zeman v OSN řekne. Nejspíš však to ladění probíhalo tak, že mu Zeman prostě oznámil, co poví, a šmytec. Protože na jednotnou českou zahraniční politiku to nevypadá.

Hlavní Zemanovy body. Terorismus je rakovina. Nelze ho zúžit na Islámský stát. Zastřešuje ho Muslimské bratrstvo. Státy s různými zájmy se už dříve dokázaly spojit proti pirátům v Somálsku. Rada bezpečnosti OSN by měla přijmout rezoluci o akci proti islamistům.

„To, co navrhuji, nejsou tanky, pěchota, dělostřelectvo. Musíme hledat nové formy boje. A protože jednostranné akce jsou kritizovány a nebyly úspěšné, nedoporučuji masivní okupaci žádného území. Navrhuji koordinovanou akci pod záštitou Rady bezpečnosti OSN,“ děl Zeman.

„Potřebujeme malé vojenské jednotky vybavené bezpilotními letouny i vrtulníky, které budou spolupracovat se zpravodajskými službami. Speciální jednotky, jakési modré přílby, které zlikvidují vůdce teroristických organizací a jejich nervová centra. Ne okupaci území.“

Pár poznámek. Něco říkat a nemít předem nic dohodnutého je sice pěkné, ale k ničemu. Aby si Zemanovy návrhy osvojil nějaký stálý člen Rady bezpečnosti OSN, musela by o tom česká diplomacie vyjednávat a muselo by to být opravdu výjimečné řešení. Že by „modré přilby“ (Zeman: „blue helms“) porazily IS, není pravděpodobné. Naopak se zdá riskantní poskytovat rady, jak vést vojenskou operaci proti teroru, když s tím Česko nemá žádné zkušenosti.

Další věc. Zeman navrhuje akci totálně zvenčí. Na stránkách ministerstva zahraničí však visí čerstvé Prohlášení členů Globální koalice proti ISIL. Stojí tam také: „V Sýrii podporuje Koalice syrský lid v jeho úsilí čelit Daeš a ustanovit přechodnou vládu na základě principů Ženevského komuniké, jež zemi přivede k vytvoření demokratické, inkluzivní a pluralistické vlády, která bude reprezentovat vůli všeho syrského lidu.“ (Daeš je arabská zkratka pro ISIL, Islámský stát.)

Telička: Nedostatek realismu

V prohlášení najdeme i další body, které Zeman pominul: rušit nábor zahraničních bojovníků, boj proti vymáhání a zneužívání ekonomických a energetických zdrojů a využívání finančního a bankovního systému. Konfrontaci s ideami IS, jimiž jsou nenávist a násilí, nabídku alternativní vize naděje a lepší budoucnosti. Stabilizaci iráckých území, jež byla osvobozena od nadvlády IS. Atd. - Jinými slovy, existují jiné postupy, na kterých Česko již participuje. Zeman ovšem nabízí svoje.

Výhrady vůči prezidentovu projevu v OSN vznesl na Twitteru europoslanec Pavel Telička (ANO). Podle něj Zeman „postrádá trochu realismu. Jen s drony a vrtulníčky bez pozemních operací a obsazení území to asi nepůjde. To ale budou vojenští stratégové vědět lépe. Do toho se hlava státu nemusí pouštět.“ A ještě: „Postrádal jsem však pár vět o totální obnově země a evropském a českém příspěvku. Zmínka o integrovaných vojenských silách EU by též neuškodila.“

Tuzemce už nepřekvapuje, že Zeman jako by ani nebyl prezidentem členské země Evropské unie. Cítí se zřejmě výhradně jako prezident Zeman. Dělá si svoje sóloakce a trucakce (viz jeho nedávná osobní účast na vojenské přehlídce v Pekingu).

Mezi sóloakce patří úterní setkání se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem. Nic moc se nedělo, Zeman mu řekl, že doufá v úspěšné završení rozhovorů v Ženevě, jež vede OSN. Ale sejít se s Asadovým šéfem diplomacie, to je politika Putina. Zeman se prý chtěl sejít i se syrskou opozicí, ta však uvízla v dopravní zácpě na Manhattanu...

Mír podle Putina a Pražská deklarace

Česká hlava státu oznámila, že syrská vláda i syrská opozice hodlají v Praze podepsat závěrečnou deklaraci o příměří. Jednání přitom vůbec nekončí, příměří není na obzoru a kdoví, zda vůbec bude dohodnuto. Zeman sám dodal, že jednání v Ženevě ještě několik měsíců potrvají.

Z NY však vzkázal: „Zdá se, že obě strany tohoto konfliktu vyjadřují přání, aby závěrečný akt těchto jednání byl podepsán v Praze, už tomu dokonce začínají říkat Pražská deklarace.“ Ví o tom české ministerstvo zahraničí? Premiér? Těžko. Je to akce, jež má zvýšit Zemanovu důležitost, Jájínek Miloš předvádí, jak organizuje mír v Sýrii. Podle not Putina samozřejmě. S nímž se nakonec tentokrát nesešel. Vladimir si na něj neudělal čas.

Úplně opačně v New Yorku vystupoval premiér Bohuslav Sobotka. Žádné veleprojevy, žádné "jásobotkování". Pár konkrétních věcí, které ne on, Sobotka, ale Česko nabízí. Na summitu o mírových silách řekl: „Česká republika se nyní, po mnoha letech téměř úplné absence v misích OSN, rozhodla pro postupný návrat do těchto operací.“ Česko pošle specialisty do mise MINUSMA v Mali a důstojníky do velitelské struktury UNDOF na Golanských výšinách.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Po summitu o terorismu premiér mluvil s americkým viceprezidentem Joe Bidenem. Na Twitteru pak napsal: „Po skončení summitu jsme měli možnost promluvit si s VP USA Bidenem, ocenil pomoc, kterou poskytuje ČR v boji proti IS.“ Obyčejné. Stejně jako jiný tweet: „Premiérovi Iráku Abádímu jsem popřál hodně štěstí v boji s ISIL a ujistil ho, že může i nadále počítat s podporou ČR.“

Jak tedy „naši“ v New Yorku zapůsobili? Zeman se postavil do role světového rádce, neobyčejného politika, jímž není. Podle něj má Islámský stát porazit Organizace spojených národů. A vyfotil se s manželi Obamovými. Sobotka pracoval jako obyčejný politik a spojenci to obyčejně ocenili.

 

Právě se děje

Další zprávy