Bydlím nedaleko Vypichu, tedy památného místa v Praze, kde se v sobotu již podruhé konal koncert Kabátů. Pár metrů to mám taky na Ladronku, rozuměj na „zelený pás“, kde se v létě pořádají další koncerty, třeba Respect festival (letos proběhl o víkendu 14. – 15. června). Takže o kulturu v mé blízkosti není nouze.
Zatímco Respect festival je únosná, relativně komorní akce, která místní usedlíky příliš neotravuje, koncert Kabátů má podstatně jiný charakter. Je prostě mega. Není mi úplně jasné, proč se taková událost – pro mnohé to událost je – koná právě na travnaté ploše před oborou Hvězda. Obora je totiž jakousi oázou klidu pro část obyvatel Prahy 6. Okolo koncertu Kabátů je všechno jinak, hlavou dolů, nohama vzhůru.
Plocha před Hvězdou se minimálně na tři týdny změní v bahnité staveniště. Být obyvatelé Břevnova bachyně, tak si to užijí. V sobotu, kdy se koncert konal, byla silně omezena doprava – Vypich je klíčová křižovatka mezi Petřinami, Bílou Horou, Motolem a Břevnovem. Při akci asistovaly, jinak to nejde, desítky policistů. Zbyl po ní neskutečný bordel.
Sám koncert je v pořádku, i starší usedlíci dvě hodiny rachotu, který se bez problému nese dva kilometry daleko a končí v deset večer, vydrží. Ale je nepochopitelné, proč se taková monstrakce nekoná dejme tomu na nějakém stadionu, proč se musí odehrát na trávníku na Vypichu.
Podle Lidových novin pořadatelé koncertu neplatí za pronájem plochy, tedy zhruba deset tisíc metrů čtverečních. Jenomže celá akce zabrala mnohem větší plochu, nejen stage a tribuny. Plocha na Vypichu má okolo deseti hektarů a poničena je víc než polovina. (Údajně by nájem stál okolo šesti milionů korun. Nejsou to žádné drobné.) Podobné je to u Respect festivalu na přilehlé Ladronce, ten taky za pronájem, pravda podstatně menší plochy, neplatí. Jen nechá starostku Marii Kousalíkovou vystoupit před "nadšenými" diváky. Pořadatelé pak musí propůjčený prostor vrátit do původního stavu. Uklidit, upravit.
Kultura na šestce je čím dál dražší
Bordel po Kabátech, jak připomněly LN, ovšem uklidily zdarma Pražské služby, jejichž většinovým vlastníkem je hlavní město. Pořadatelé koncertu mají jen po skončení koncertu propůjčenému prostoru vrátit jeho původní vzhled. Ve středu měl stále vzhled vůčihledně jiný. Z travnaté plochy, kam za dešťů najelo plno těžkých náklaďáků a aut, je oranice. Do Hvězdy se dodnes od Vypichu ťape bahnem.
Bylo by velmi zajímavé udělat mezi obyvateli Prahy 6 průzkum, jestli tam takové kulturní megaakce chtějí.
Je celkem jasné, že Praha 6 (a starostka Marie Kousalíková za ODS) bere Kabáty jako svoje promo. Něco jako: my jsme vám zařídili kulturu... V tom se ODS neliší od sociálních demokratů. Místostarosta Štěpán Stupčuk (ČSSD) řekl LN: „Považovali jsme to za akci, která může významně obohatit kulturní život na Praze 6 a nejen tam.“
Písně Kabátů nepochybně kulturní život na Praze 6 nesmírně pozvedly, o tom žádná. Nejen písně. Během soboty fandové Kabátů vypili okolo osmdesáti tisíc litrů piva (mimo ta přinesená v batůžkách a igelitkách samozřejmě), v přilehlém Kauflandu nakoupili mnoho vína a tvrdého alkoholu. Alespoň soudě podle prázdných či rozbitých lahví, jež v neděli svědčily o mimořádné vydařenosti akce. Po kultuře zbylo silně přes osmdesát tisíc objemových litrů nejrůznějších odpadků.
Prostor Kabáti neplatili. Odpadky zdarma uklidily Pražské služby. Policie (republiková i městská) musela nasadit značné množství chasníků a chasnic do služby. To všechno tedy platíme my. Kultura je holt čím dál dražší. Zvlášť ta v Praze 6. Bylo by velmi zajímavé udělat mezi místními obyvateli průzkum, jestli tam takové kulturní megaakce chtějí.
Každopádně je nesmysl pořádat koncert na trávě a u velké křižovatky. V roce 1994 hráli Pink Floyd v Praze na Strahově – tedy na stadionu. Vidělo je 115 tisíc diváků. V roce 1995 hráli Rolling Stones opět na Strahově, přišlo 130 tisíc diváků. O rok později vystoupil Michael Jackson na Letné, 120 tisíc diváků. Atd. Ne na trávě. Ne v bahně.