Jan Moláček Jan Moláček | Komentáře
3. 5. 2017 9:40

Proč si myslím, že Sobotka udělal obrovskou chybu

Posledním (známým) Sobotkovým trumfem byla pověst čitelného, uvážlivého politika. Nebyla to možná silná karta, ale pořád cenná na to, aby ji odhodil.
Foto: ČTK

Na rozdíl od mnoha jiných komentátorů si myslím, že Bohuslav Sobotka tím, že oznámil demisi vlády, udělal obrovskou chybu, a to z následujících důvodů:

1) Demisi celé vlády kvůli jednomu ministrovi prostě nelze voličům nijak srozumitelně vysvětlit. Jednoduše proto, že žádné vysvětlení neexistuje. Pouze to posílí už tak rozšířené vnímání Babiše jako klíčového muže, s nímž vláda stojí a padá.

2) Když už se Sobotka nešikovně vmanévroval do pozice, kdy musel jednat, měl jedinou smysluplnou možnost - Babiše odvolat. To by byl čitelný, každému srozumitelný, jasně obhajitelný krok.

3) Úvahy, zda by Zeman Babiše odvolal, či dělal potíže, nehrají roli. Naopak - kdyby dělal potíže, byl by Sobotka ještě jasnější vítěz, protože by bylo naprosto jasné, kdo Babiše drží u moci, a to v rozporu s ústavou.

4) Posledním (známým) Sobotkovým trumfem byla pověst čitelného, uvážlivého politika. Nebyla to možná extra silná karta, ale pořád dost cenná na to, aby ji takto lehkovážně odhodil.

5) Totéž platí pro Sobotkovu vládu jako celek - ať už je jakákoliv, klidné dokončení řádného funkčního období je samo o sobě zásluha, která se počítá. Sobotka se o ni připravil. A voličům připravil jaro a léto plné vládních, ústavních a bůhví jakých dalších třenic a krizí. Určitě je to přesně to, nač se těší.

6) Samozřejmě, i Babišovo odvolání mohlo vést k pádu vlády jako celku. Ale to už by nebyla vina Sobotky. Takhle přebral zodpovědnost za všechno, co se teď stane - ačkoliv na to skoro nemá vliv. Super pro Zemana i Babiše, Sobotkovy odpůrce a leckoho dalšího v pozadí, ale co se na tom líbí Sobotkovi, to fakt nevím.

Publikováno 3. 5. ráno na facebookové stránce autora.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy