Jan Moláček Jan Moláček | Komentáře
3. 5. 2017 9:40

Proč si myslím, že Sobotka udělal obrovskou chybu

Posledním (známým) Sobotkovým trumfem byla pověst čitelného, uvážlivého politika. Nebyla to možná silná karta, ale pořád cenná na to, aby ji odhodil.
Foto: ČTK

Na rozdíl od mnoha jiných komentátorů si myslím, že Bohuslav Sobotka tím, že oznámil demisi vlády, udělal obrovskou chybu, a to z následujících důvodů:

1) Demisi celé vlády kvůli jednomu ministrovi prostě nelze voličům nijak srozumitelně vysvětlit. Jednoduše proto, že žádné vysvětlení neexistuje. Pouze to posílí už tak rozšířené vnímání Babiše jako klíčového muže, s nímž vláda stojí a padá.

2) Když už se Sobotka nešikovně vmanévroval do pozice, kdy musel jednat, měl jedinou smysluplnou možnost - Babiše odvolat. To by byl čitelný, každému srozumitelný, jasně obhajitelný krok.

3) Úvahy, zda by Zeman Babiše odvolal, či dělal potíže, nehrají roli. Naopak - kdyby dělal potíže, byl by Sobotka ještě jasnější vítěz, protože by bylo naprosto jasné, kdo Babiše drží u moci, a to v rozporu s ústavou.

4) Posledním (známým) Sobotkovým trumfem byla pověst čitelného, uvážlivého politika. Nebyla to možná extra silná karta, ale pořád dost cenná na to, aby ji takto lehkovážně odhodil.

5) Totéž platí pro Sobotkovu vládu jako celek - ať už je jakákoliv, klidné dokončení řádného funkčního období je samo o sobě zásluha, která se počítá. Sobotka se o ni připravil. A voličům připravil jaro a léto plné vládních, ústavních a bůhví jakých dalších třenic a krizí. Určitě je to přesně to, nač se těší.

6) Samozřejmě, i Babišovo odvolání mohlo vést k pádu vlády jako celku. Ale to už by nebyla vina Sobotky. Takhle přebral zodpovědnost za všechno, co se teď stane - ačkoliv na to skoro nemá vliv. Super pro Zemana i Babiše, Sobotkovy odpůrce a leckoho dalšího v pozadí, ale co se na tom líbí Sobotkovi, to fakt nevím.

Publikováno 3. 5. ráno na facebookové stránce autora.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy