Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
17. 1. 2009 15:50

Jde o selhání politiků? Co napsali blogeři o knihovně

Bém, Kasl a další blogeři Aktuálně.cz píší o sporech o Národní knihovnu
Foto: Aktuálně.cz

Média po smrti architekta Jana Kaplického znovu otevřela téma osudu jeho návrhu Národní knihovny, která původně měla stát na pražské Letné.

Čtěte více: Vzniká sbírka na Kaplického knihovnu. Čeká na svolení 

Má stát knihovna na Letné, nebo v jiné lokalitě? Je zastavení Kaplického projektu selháním politiků? Proč výstavbu knihovny na Letné někteří politici nepodporují? Spory se ve svých textech detailně zabývají blogeři Aktuálně.cz.

Nepřehlédněte:
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Pražský primátor Pavel Bém v blogu na podzim 2007 vysvětloval své důvody, proč se postavil proti realizaci Kaplického návrhu:

"Nesouhlasím s tím, aby tolik diskutovaná stavba stále na Letné z následujících důvodů: Pozemek je poměrně stísněný a prakticky na něm nelze najít pro instituci kalibru NK důstojný vstup. Centrální, vícepatrový a monumentální charakter vítězného návrhu je v markantní disharmonii s vlastně okrajovou polohou pozemku, v těsném sousedství pseudohistorických vil a frekventované ulice Milady Horákové. Ať tedy stojí uprostřed parku a ne na jeho stísněném okraji. Ať je na něj odevšad vidět. Ať trčí do Prahy jako petřínská rozhledna, nebo žižkovská věž," napsal Bém.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte celý text Pavla Béma: Zajímavý blob na nevhodném místě

Architekt a bývalý pražský primátor Jan Kasl reagoval ve svém textu, ve kterém vyzýval pražskou radnici k podpoře výstavby knihovny, slovy:

"Je ale přijatelné, aby jakákoli politická skupina svým hlasováním určovala, co je a není dobrá architektura, co se smí a nesmí stavět? Aby politici stáli nad porotou mezinárodní soutěže, abychom opět žili ve světě, kde soudruzi stavěli magistrály napříč městy, bourali památkové stavby nádraží a obestavovali města paneláky? Tento postoj by prokázal nevyzrálost naší demokracie, která nesnese odlišný, nepodbízející se názor, a začne definovat ideologicky přijatelnou a nepřijatelnou architekturu, posléze i umění, literaturu a nakonec i naše vlastní myšlení."

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte celý text: Pane primátore, podpořte Kaplického knihovnu!

Proti výstavbě knihovny na Letné se kromě většiny pražských radních postavil také prezident Václav Klaus. Historik umění a bloger Aktuálně.cz Jiří Fajt ve svém textu jeho postoje zkritizoval:

"Václav Klaus jde ale dál a podobně jako u klimatických změn se i v tomto případě dokonce obává o podstatu demokracie. V kauze Kaplického chobotnice pak spatřuje 'obrovský precedent', který vychyluje kyvadlo demokracie k postdemokracii". Není mi sice příliš jasné, co je tím míněno, nejspíše je zde však vykreslována apokalyptická vize konce demokracie, pokud se rozhodování o věcech veřejných nedostane zpět do rukou jediných povolaných - totiž politiků."

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte celý text: Pane prezidente, mýlíte se

Názory prezidenta Klausese ve svém blogu zabývá také Karel Hvížďala, který upozorňuje na příklady ze zahraničí, kdy politici podpořili odvážná architektonická díla.

"Třeba ve Francii (politici) dbají na to, aby po nich zbyly výjimečné stavby, které by byly spojené s jejich jmény, protože to je to jediné, co po politicích, pokud neumějí psát jako Churchill, který za své paměti dostal Nobelovu cenu za literaturu, zbude," píše Hvížďala, který uvádí příklad stavbu Centre Pompidou, které je dnes nejnavštěvovanějším místem Paříže. "Asi bychom se měli důkladněji zamyslet nad tím, proč náš prezident se domnívá, že se zapíše do českých dějin spíš tím, že něčemu svými postoji zabrání, místo toho, že něco bude prosazovat a že po něm zbude výrazná a progresivní stavba v Praze na Letné," dodává.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte celý text: Kaplický, čeští architekti, ODS, Klaus a chobotnice

Karel Hvížďala pak ve svém dalším textu napsal: "Zeptáte-li se mě, proč návrh pana Kaplického zvítězil, mohu říci pouze svůj osobní názor. Důvodů byla jistě řada, jak to u takových soutěží bývá, ale uvedu jen jeden estetický, protože o něj je také největší pře: Umění, ať je to román, hudební dílo nebo architektura, je posuzováno odborníky vždy podle toho do jaké míry je inovativní, jak bourá stará klišé, jak neopakuje to, co již bylo řečeno, zkomponováno nebo postaveno, ať jde o Flaubertovu paní Bovaryovou, Janáčkovu Jenúfu nebo Kaplického Blob či Tančící dům pánů Gehryho a Miluniče."

 

Právě se děje

Další zprávy