Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 10. 2018 12:50

Jít, či nejít na Hrad 28. října? Nejít, pokud mi jde o stát, jít, pokud o Zemana

Nejít, pokud mi záleží na Česku jako západním, demokratickém státu, jít, pokud volím Okamuru, Filipa a rád bych v Česku našel vražedný jed novičok.
Je 28. říjen svátek české státnosti, nebo spíš Zeman, Zeman, Zeman? (To druhé.)
Je 28. říjen svátek české státnosti, nebo spíš Zeman, Zeman, Zeman? (To druhé.) | Foto: Jakub Plíhal

Blíží se výročí 28. října, letos stoleté, "kulaté", jakoby významnější než výročí 99. či 101. (Významnější není ani o milimetr, jen si potrpíme na kulatiny.) Jak se ten den blíží, zas už se to v Česku vaří, otvírá se rána, rozpor, Hrad, Vladislavský sál, "státnost", úcta k historii a k malému národu, který se před sto lety dočkal svého státu (pravda jiného, československého, což jsme oboustranně neudrželi, selhali v tom soužití), a proti tomu Zeman, Zeman, Zeman, prezident pro mnohé dnes už absolutně nepřijatelný, a tomu odpovídající suita okolo něj.

Dají se vymezit dva přístupy. Jeden prezentuje předseda pirátů Ivan Bartoš, na Hrad půjde: "Jedná se o oficiální státní akt," vysvětlil. Jinými slovy dává státu přednost před jeho přímo zvoleným prezidentem.

Druhý přístup ukazuje rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Karel Melzoch, nehodlá přijmout pozvání z Hradu, podle mluvčího VŠCHT "má v plánu důstojnější program". Jít na Hrad, kde vládne Zeman, je nedůstojné, stát či státnost se tím nepěstuje.

Nepůjdou někteří rektoři, někteří poslanci, senátoři či europoslanci, vadí jim Zemanovy svévole, jako odmítnutí jmenování profesorů, ač už i soud sdělil, že je nemůže nejmenovat, vadí jim výběr hostů, vadí jim prezidentské sprosťárny vyslovované nahlas v rozhlase.

Nemělo by toto vše ustoupit do pozadí, když jde o stát, když slavíme 100 roků státní samostatnosti (včetně dob, kdy jsme byli okupováni)? Neměli by se rektoři a politici povznést nad Zemana a myslet na národ, "na to, co nás spojuje", jak mi píše čtenář, který se na absentéry předem rozčiluje?

Potíž tkví v tom, že ono nejde jen o Zemanovy vulgarity, svévole, vyřizování si účtů, výběr a nevýběr hostů, o vrávorání u korunovačních klenotů a podobné kousky, nejde jen o ony osobnostní potíže "hlavy státu".

Když si připomínáme založení republiky, myslíme na republiku masarykovskou, demokratickou, západní. Jde o víc než o to, že Zeman nemá rád vzdělance, jako je Jiří Fajt (profesor bez jmenování), a je ochoten dávat státní vyznamenání agentům StB, kamarádíčkům, postavám obskurním, zjevně té pocty nehodným.

Okamura a Filip půjdou určitě

Jde o samu podstatu státu, o témata, jako je czexit (rusoenter), zlý jak mnichovská zrada, o pohrdání ústavou (odmítnutí jmenovat ministra zahraničí), o inklinaci k autoritáři Putinovi či komunistickému vůdci Si Ťin-pchingovi, o to, že Zeman hraje pro ně a ne pro nás, jde o fakt, že mlčí při výročí 21. srpna, okupace, při výročí 17. listopadu, svobody, přetáčí stát od demokracie jinam, rozděluje národ, odmítá celé velké skupiny žijící uvnitř a je díky tomu využíván kupříkladu ruskými médii jako "vzor".

Jde o jeho podporu nacionalistům a komunistům, o jeho využívání okamurovců a filipovců, o to, že stát strká nikoli dopředu a na Západ, nýbrž dozadu a na Východ. Nebo jinak: Okamura a Filip půjdou určitě.

Když použijeme výrok Ivana Bartoše, jde pak vůbec o "oficiální státní akt"? Je tohle ještě oficiální česká státnost? Mít za poradce lidi spojené se zemí, jež nás rozkládá zevnitř, nebo Číňana stíhaného v Číně za korupci?

Nebo jde, slovy rektora Melzocha, o "důstojnější program"? Omyl, důstojnost aktu ve Vladislavském sálu bude, doufejme, věřme, formálně dodržena, zahrají tam na nás "jakodůstojnost", ne, jde tu o potvrzení politika, přitakání politikovi, který stát rozkládá, o souhlas s pánem, který Česku roky intenzivně, vědomě škodí.

Mimochodem, může se přihodit něco podobného jako při Zemanově inauguraci, prezident i 28. října klidně napadne celé skupiny občanů ve svém projevu, co pak, jak se pirát zachová? Vykasá plachty a odpluje? Nebo to nechá na nepirátce Miroslavě Němcové? Zeman je nejen rozkladač národní jednoty, on je navíc naprosto nevypočitatelný.

A jak se bude pirát tvářit, až Zeman vyznamená ženu, která sdílí dezinformace, či finančníka, o kterém Česká národní banka píše: "O znovunabytí důvěryhodnosti posuzované osoby (lze) v zásadě uvažovat nejdříve po uplynutí 10 let od závadného jednání"? Nikoli letos, ale v roce 2025. Vyznamenaný nedůvěryhodný. Odejde pirát? Bude koukat stranou?

Jít či nejít? Nejít, pokud chci žít nikoli v autoritářském systému, který vylučuje celé skupiny obyvatel a pěstuje nenávist, a jít, pokud mi přijde v pohodě sestřelení letu MH17, okupace Krymu, čínský komunismus, pěstování nenávisti, podpora fake news, obdiv k agentům StB, spolčení s lichváři, odpor ke kritikům a tisíc dalších "drobností".

Nejít, pokud mi záleží na Česku jako západním, demokratickém státu, jít, pokud volím Tomia Okamuru, Vojtěcha Filipa a rád bych v Česku našel vražedný jed novičok.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 3 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy