Praha - Na hraničních přechodech s Chorvatskem tráví každé léto dlouhé hodiny více než půl miliónu Čechů, kteří tradičně zamíří tímto směrem k moři. Změnit se to může teprve tehdy, až země vstoupí do Evropské unie a stane se součástí schengenského prostoru. Zmizí přechody, dlouhé fronty, místo pasu si vystačíte s běžným občanským průkazem.
Na začátku října Chorvatsko téměř po roce obnovilo přístupové rozhovory s EU, které po několik měsíců kvůli hraničnímu sporu blokovalo Slovinsko. Záhřeb dosud otevřel 12 z 33 kapitol nutných ke vstupu do Unie.
Chorvatsko by jednání o vstupu rádo dokončilo příští rok a pravděpodobně v roce 2011 by chtělo řady bloku rozšířit. Hovoří se také o tom, že by ke smlouvě o přistoupení Chorvatska do EU byl připojen dodatek k Lisabonské smlouvě, který požaduje český prezident Václav Klaus.
Dnes Evropská komise zveřejní zprávu o pokroku kandidátských zemí - Turecka, Chorvatska a Makedonie.
Agentura Reuters již ze zprávy citovala - z dokumentu údajně vyplývá, že Chorvatsko by skutečně mohlo přístupové rozhovory dokončit v příštím roce, předpokládané datum vstupu země do EU nicméně ve zprávě není uvedeno.
Podle zprávy by chorvatská vláda měla své úsilí směřovat k potírání korupce a organizovaného zločinu, změnám v právním systému a měla by dále zlepšit spolupráci s válečným tribunálem pro zločiny spáchané během balkánských válek v devadesátých letech.
Turecko by podle zprávy mělo v reformách výrazně přidat. „Pochybnosti trvají v řadě oblastí včetně svobody slova, tisku a vyznání, dohledu armády nad civilním životem a tématu ženských práv," stojí podle Reuters ve zprávě.
Má Chorvatsko vstoupit do EU? Kdy? Mají být součástí EU také další státy bývalé Jugoslávie? Představovalo by to pro EU riziko? A mělo by v budoucnu do EU vstoupit Turecko?
Pod tímto článkem se můžete zapojit do čtenářské debaty moderované editory deníku Aktuálně.cz.
Čtěte také: Blog specialisty na Balkán Matyáše Zrna |