Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
20. 6. 2013 7:27

Kalousek, Nečas, Benda: Bez korupce to nejde

Na jednom se shodnou politici zleva doprava: Bez uplácení česká politika nefachá
Miroslav Kalousek se prý vysloveně těší, až ho bude chtít policie obvinit. Cítí za sebou tu mocnou sílu vyděšených českých politiků.
Miroslav Kalousek se prý vysloveně těší, až ho bude chtít policie obvinit. Cítí za sebou tu mocnou sílu vyděšených českých politiků. | Foto: Ludvík Hradilek

S úžasem sleduji výroky „našich" špičkových politiků k údajnému uplácení tří exposlanců ODS, kteří složením svého mandátu vládě umožnili pokračovat dál. Najednou je česká politická scéna jednotná: politické kšefty, uplácení rebelů trafikami (zatím se mluví jen o postech, nikoli o penězích), položení poslaneckého mandátu (!!!) za nějaký post, to je normální. Není to snad morální, to najednou říkají ti světci skoro všichni, nevoní to, ale není to trestné.

Expremiér Petr Nečas: „Je to bizarní právní konstrukce, která likviduje politiku v České republice."

Chápete? Bez uplácení politiků, které všichni vyčítali Vítu Bártovi a z něhož u soudu vyklouzl jen díky tomu, že se odehrálo „na půdě sněmovny", bez uplácení politiků a samozřejmě i nepolitiků bude ZLIKVIDOVÁNA česká politika. To říká politik, který míval přezdívku pan Čistý.

Podle něj je kriminalizováno „běžné vyvažování vnitrostranických zájmů, pokus o nalezení kompromisního řešení v rámci vnitrostranické a vnitrokoaliční situace".

Nečas: Běžné vyvažování

O čem je řeč? Tři poslanci nesouhlasí s „vládním balíčkem". Kdyby pro něj nezvedli ruku, vláda by padla. Ti tři poslanci, jako všichni zákonodárci, jsou podle ústavy vázáni jen svým svědomím. Jenomže těsně před hlasováním se rozjede kšeft. Telefonuje se: když ti dáme tenhle post (nebo tvému příteli), stačí to? Složíš mandát? - (Zatím) nejde o peníze. Zatím jde o posty, o místa. O místa na která se jiný, mnohdy LÉPE KVALIFIKOVANÝ občan nemá vůbec šanci dostat.

Petr Nečas, jehož ovládala Jana Nagyová, míní, že bez
Petr Nečas, jehož ovládala Jana Nagyová, míní, že bez | Foto: Aktuálně.cz

Je to korupce?

Nebo je to, jak teď křičí všichni vyděšení, připokakaní politici, běžné vyvažování?

Ještě jednou Petr Nečas: „Považuji to za věc, kdy dochází ke kriminalizaci někomu nevonících politických postupů. Kdyby se to skutečně udělalo jako kriminální čin, tak je to na zavření celé politické reprezentace."

A tady lže. Tady se schovává za dav, ale ono to tak není. Není pravda, že všichni poslanci, všichni senátoři, všichni ministři uplácejí. Ne, není. Dělá jich to menšina. Je to na zavření klíčové části politické reprezentace.

Znovu Nečas (tentokrát se, náš hrdina, vysmívá): „Zcela zjevně jsem se zřejmě dopustil korupčního jednání. Za to, že abych mohl být premiér, udělal jsem ministrem financí pana Kalouska a ministrem zahraničí pana Schwarzenberga. Jsem korupčník." Poslední věta zřejmě sedí. Jinak je to podvod. Něco jiného je dohoda stran o vládnutí. A něco úplně jiného uplacení VLASTNÍHO POSLANCE (nebo poslance opozice), aby zapřel svůj názor a za post ve státní správě odešel ze sněmovny. Porovnat to s  vyjednáváním o koalici může jen ubožák a lhář.

A ještě Nečas: „Proboha živého, poslanec má právo rezignovat na svůj mandát. Když nesouhlasím s něčím, tak rezignuji na svou funkci. To je standardní politická procedura u nás, kdekoli jinde." Ano, to je. Ale když jí předchází dohoda, kde mi seženou flek, tak je to korupce.

Marek Benda, předseda modrých poslanců, říká, že politických kšeftů jsou statisíce. Jsou prostě úplně normální.
Marek Benda, předseda modrých poslanců, říká, že politických kšeftů jsou statisíce. Jsou prostě úplně normální. | Foto: Ludvík Hradilek

Benda: Stovky tisíc oznámení

Nečase podporuje syn slavného disidenta Václava Bendy, předseda poslanců ODS, který podváděl na vysoké škole, Marek Benda, taková mravní autorita ODS: „To bychom museli zrušit politiku jako takovou, nebo ať je tedy za posledních dvacet let rozdáno těchto oznámení stovky, možná stovky tisíc, když započítám obce i kraje." Zanesl do debaty kvantifikační faktor, takové to: děláme to všichni, tak je to v pořádku. Zločinných bílých límečků se chytí pár procent. Taky by mohli říkat: Zrušme finančnictví, dělá to kde kdo, tak to není trestný čin.

A samozřejmě nesmí chybět kmotrův ministr Martin Kuba (ODS), který s rebely také vyjednával: „My máme pohled na dělení pozic ve veřejné sféře ten, že ho považujeme za legitimní součást politického rozdělení moci."

Jaké dělení pozic ve veřejné sféře? Posty dostali za to, že nehlasovali podle svého svědomí. Normálně byli uplaceni. Ano, v Česku normálně.

Další arbitr Miroslav Kalousek (TOP 09): „Kdyby chtěla justice kriminalizovat politické dohody, tak je povinností parlamentu říci Ne, zasahujete do moci, která vám nepřísluší." - Zase lež. Jaká politická dohoda? Politická dohoda je něco jiného, je to shoda na tématu, na zákonu, na směru politiky. Nebo dejme tomu na policejním prezidentovi. Ale pro Kalouska s Nečasem je to kšeft: My ti dáme flek a ty náš necháš vládnout.

Karolína Peake míní, že to se třemi uplacenými poslanci
Karolína Peake míní, že to se třemi uplacenými poslanci | Foto: Vojtěch Marek

Peake: smrdí to, ale...

Další svatá politička, Karolína Peake (LIDEM): „Sice to smrdí, není to čisté, ale o tom, zda se jedná o trestný čin, mám pochybnosti." - Tato osmidenní ministryně obrany měla ve vládě na starosti boj proti korupci. Směšné.

A opozice? Šéf klubu ČSSD Jeroným Tejc se bojí říct, že to je korupce. Aby ne, jeho strana to dělá taky. „Jsem přesvědčen, že je potřeba počkat, zda vůbec policie takové argumenty má, a pokud je má, zda pošle žádost do sněmovny." Takhle opatrný sociální demokrat vůči premiérovi nebývá. Ale pravice říká správně: ono by to ohrozilo CELOU POLITIKU.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka: „Neznáme důvody, pro které by měl být Nečas případně vydán, do sněmovny dosud žádná žádost nedorazila." Zajímavé, veřejnost už ty důvody zná, jen pan Sobotka, budoucí premiér, nic.

Všichni mají strachy sevřené svěrače. Všech se to týká. A to je spojuje. Proti voličům.

Stejně opatrný je komunista. Šéf klubu poslanců KSČM Pavel Kováčik o vydání Nečase: „Neříkám, jestli ho vydáme, nebo ne, rozhodneme se podle toho, co bude napsáno ve spisu."

Jindy hovorný předseda topky Karel Schwarzenberg (jeden z mála, který v tom zatím prý osobně nejede) mlčí jako ryba.
Bez korupce to u nás prostě nejde. Bez korupce se politika hroutí, ztrácí obsah, smysl.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy