Ve středu 6. března začal soud s Karlem Daňhelem, klíčovým svědkem v kauze CASA, nákupu předražených letadel pro naši armádu. Daňhela žaloba viní z pohlavního zneužití nezletilé dívky. V horní sazbě mu hrozí až 10 roků vězení. Jak spolu souvisí žaloba za pohlavní zneužití a nákup vojenských letadel? Mnoho indicií nasvědčuje, že se kdosi, možná vojenská tajná služba, snaží klíčového svědka učinit naprosto nedůvěryhodným.
Daňhel měl mít podle žaloby pohlavní styk s dcerou své přítelkyně v dubnu 2012 v pražském hotelu Luisa. Dívce ještě nebylo patnáct. Nejprve policii vypověděla, že s ní Daňhel měl pohlavní styk. Později vzala výpověď zpět. U soudu četli její výpověď (sama vypovídat odmítla): „Řekla jsem blbost, ke styku nikdy nedošlo." Policisté prý na ni tlačili, stresovali ji. Stále se ptali, jestli měla s Daňhelem pohlavní styk. „Říkala jsem ne, ale to nezapisovali a ptali se mě pořád dál a já to pak odsouhlasila," vysvětlila své původní tvrzení. Nikdo ji nenutil, aby výpověď změnila.
Jak Martin Barták tlačil
Divné, že probíhá soud, i když „oběť" tvrdí, že se nic nestalo. Zjevně jde o víc. Podivná je cesta, jak se policie k podezření dostala. Daňhelova obhájkyně říká: „Jediným podnětem, který vyplývá ze spisu, tedy o kterém obhajoba ví, je úřední záznam policejního orgánu, že z tajných zdrojů bylo zjištěno, že se obžalovaný měl v té konkrétní době nacházet v domě s nezletilou dívkou." Obhajoba tvrdí, že „celé řízení je provokací vojenského zpravodajství a má znevěrohodnit klienta v kauze CASA".
Daňhel pracuje na obraně dvacet let. Loni začal svědčit v případu CASA na policii. „Vím, jak se postupovalo, jak se kdo k věci stavěl, kdo vytvářel tlak na generálním štábu, kdo přepracovával dokumenty," řekl. Svědčil, že nejvyšší tlak začal v roce 2007 po nástupu generála Vlastimila Picka, který byl „opakovaně atakován prvním náměstkem z obrany Martinem Bartákem". Mimo jiné Daňhel řekl: „Snad nejzávažnější byla reakce, když jsme napsali, že letouny CASA nesplňují požadavky na přepravní kapacitu a dolet, a přidali informace o poruchovosti od provozovatelů letounů. Později nám náměstek Barták ještě řekl, že nemáme tyto věci brát v úvahu, že se tomu máme vyhnout." Míněna známá postava, Martin Barták, bývalý náměstek Vlasty Parkanové (dříve KDU-ČSL, nyní TOP 09), kterou policie vyšetřuje kvůli nákupu letounů CASA předraženému údajně až o 658 milionů korun. Barták samozřejmě všecko popírá, o žádném nátlaku neví. „Kdyby proběhlo regulérní výběrové řízení, CASA by tu nebyla. Tím jsem si naprosto jistý. CASA byla ve všech porovnáních letounů na čtvrtém pátém místě," řekl Daňhel MF Dnes. Motiv, proč znevěrohodnit Daňhela, je velmi silný.
Páleník bránil zakázku CASA
Loni v září skončil generálporučík Ondřej Páleník coby šéf Vojenského zpravodajství (VZ), vojenské tajné služby. Po pěti letech, tedy po době, do které spadají nevýhodné zakázky na obraně. V případu CASA se Páleník silně angažoval. Vystupoval proti Daňhelovi. Tvrdil, že pilot bral pravidelnou měsíční částku od zbrojařské firmy Omnipol. Tím Daňhelovo svědectví o nákupu letadel CASA zpochybnil. Jenže Daňhel nebyl obviněn z korupce. Je vysoce pravděpodobné, že tvrzení Páleníka nebylo pravdivé. Přesto pilot přišel o bezpečnostní prověrku... Svědectví tehdejšího šéfa VZ přišlo v době, kdy byl Daňhel zatčen kvůli údajnému zneužití čtrnáctileté dívky. - Dost možné, že i akce proti Daňhelovi byla důvodem, proč Páleník v čele VZ skončil.
Tah proti svědkovi v případu CASA vypadá jako zpravodajská hra, za niž by se ani StB nemusela stydět. Je podivuhodné, jakou má obvinění z pohlavního zneužívání setrvačnost. Zdá se dobré, že věc došla až k soudu - mohla by se tam totiž obnažit pravá podstata Daňhelova obvinění. Jenže známe to, pokud bude Daňhel v první instanci očištěn (soudu dost dobře nic jiného nezbývá), žaloba se odvolá a věc potáhne. Klíčový svědek bude dál vláčen po soudech a zůstane „méně věrohodným". A o to nepochybně šlo.
Je to nechutný případ, nejspíš ošklivá zpravodajská hra. Dobře, že Páleník v čele VZ skončil. Dobře, že se policie snaží dokázat, jak byla zakázka na letadla všivá. Jak ale vidíme, zbrojařská lobby je mimořádně silná. Má prsty dokonce i v tajných službách.