V prosinci 2013 hradní kancléř Vratislav Mynář požádal o bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné, PT. Skoro o dva roky později, v září 2015 vyplulo na povrch, že ji nedostal.
Co bude následovat? Prezident Miloš Zeman v říjnu 2013 řekl: „Buď si tu prověrku dodělá, to znamená, že ji dostane, a pak zůstane kancléřem, anebo si ji nedodělá, pak přestane být kancléřem a já si budu shánět kancléře nového.“ Z těch slov se nedá uhnout. Ve čtvrtek však řekl, že kancléř Mynář má "jako každý občan" možnost se odvolat. Takže se jeho konec na Hradu zřejmě ještě o něco oddálí.
Co jsme se díky neprověření hradního kancléře, na němž Miloši Zemanovi záleží, dozvěděli? Především to, že Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) zřejmě nepodléhá tlaku Hradu či prezidenta. Potěšující zjištění. Nevíme sice, jestli na NBÚ, na ředitele Dušana Navrátila, někdo tlačil, nebo ne, ale všem tam bylo jasné, jaký zájem Hrad má.
Značnou část prověrky provádí tajná služba BIS, kterou už od června 2003 až dodnes řídí rekordman Jiří Lang. Podle interních zpráv civilní kontrarozvědka proti udělení PT prověrky Mynářovi neměla námitek. A přece se ji NBÚ rozhodl neudělit a na svém postoji setrval. Cenné.
Pravdou ovšem je, že Mynář mnoha politikům, dost možná i úředníkům, pije krev. Pro mnohé slouží jako dokonalý příklad toho, jak by špičkový státní úředník, notabene kancléř nejvyššího ústavního potentáta, neměl vypadat. Takže Dušan Navrátil a NBÚ zas tolik odvahy nepředvedli. Navíc zřejmě našli opravdu velmi vážné důvody, aby prověrku nevydali. Ostatně i zdržovací taktika Vratislava Mynáře naznačovala, že má dost co skrývat.
Jak velký má na Zemana vliv? Přesně to nevíme, ale mluví se o tom, že obrovský. On a šéf hradních poradců Martin Nejedlý, místopředseda Strany práv občanů a jednatel Lukoil Aviation Czech, firmy v likvidaci, neboť dluží státu 27,5 milionu korun kvůli porušení smlouvy při skladování leteckého paliva. Oba mu pomohli s prezidentskou kampaní, oba mají blízko k ruské ambasádě.
Obětování Mynáře by tedy bylo pro Zemana velmi bolestivé. Pozoruhodná přitom byla prvotní reakce kancléře na informaci o neudělení prověrky. Zeman vystupuje jako jediný spravedlivý v zemi, také Mynář to rád kdekomu natře. O Bohuslavu Sobotkovi v polovině roku 2013 řekl, že „je tak slabý, jako je stisk jeho ruky, kterou vám podává“.
Prezidentův anonymní akcionář
A tenhle kritik slabého Sobotky ve středu jako slaboch utíkal před kamerami, odmítl odpovědět na otázku, co říká na neudělení PT prověrky, odešel ze Senátu potupně zadním vchodem, aby se nesetkal s novináři a nemusel nic vysvětlovat. Ve čtrtek dostal vyrozumění od NBÚ, ale ujel z Prahy a veřejně oznámil jen to, že mu na stole leží obálka. Potupné.
Mynář je podnikatel na Hradě. Figuruje ve třech firmách a třech nadacích. Odmítá zveřejnit majetkové přiznání za rok 2014, to odevzdal jenom legislativnímu odboru Hradu. Patří mu penzion, restaurace a skiareál v jihomoravských Osvětimanech. Na část nemovitostí dostal dotace ze státního rozpočtu i z eurofondů. Jaká náhoda!
Angažoval se ve vymahačské společnosti Credit Management; známé tím, že vymáhala pokuty pro pražský dopravní podnik. Na valných hromadách firmy se Mynář prokazoval jejími anonymními akciemi. Figuroval v případu privatizace Nové Hutě Ostrava, nyní ArcelorMittal Ostrava. Byl akcionářem společnosti Petrcíle. Ta se o podíl v hutích soudila se státem. V majetkových přesunech tehdy hrál klíčovou roli podnikatel Radim Masný.
Loni na konci roku Mynář koupil od Víta Širokého, advokáta, který mimo další klienty obhajuje Romana Janouška, vilu za 5,5 milionu. O několik let dřív ji Praha prodávala jinému podnikateli za 8,2 milionu. Ale všecko je samozřejmě v pořádku, vila byla přece v dezolátním stavu.
Nejde jen o to, že se Mynář bez PT prověrky nemůže seznamovat s tajnými materiály, že na některých jednáních (kupříkladu vlády) nemůže Zemana zastupovat. Věc je horší, ten pán bez vydané prověrky představuje na Hradě naprosto reálné bezpečnostní riziko.
Místopředseda KDU-ČL a ministr zemědělství Marian Jurečka na Twitteru napsal: „NBÚ nedal dle Práva prověrku kancléři, to asi není překvapením. Bylo by ale dobré vědět, na základě jakých skutečností prověrkou neprošel.“ To se nedozvíme, pokud nám to nesdělí sám Mynář. A ten otevřený není, když jde o něj.
Máte rádi Aktuálně.cz?
Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!
Zeman je vždycky nerad, když něco musí. Mynáře odstranit z funkce ovšem musí, sám se k tomu zavázal. Měl to udělat dávno, jenomže sám je, zdá se, svému kancléři značně zavázán. Uvidíme jak moc. Pokud by ho neodvolal, či nedonutil odstoupit, vazba je ještě silnější, než zvenčí vypadá. Ve čtvrtek při návštěvě Moravskoslezského kraje dal ještě svému kancléři šanci, ten si zřejmě podá rozklad k řediteli NBÚ.
Pokud by se poté obrátil na správní soud, věc by se mohla táhnout půl roku, rok i déle. Kdyby Zeman Mynáře neodvolal, potvrdil by, jak silně je něm závislý, že je s ním spojen podivnou, velmi podezřelou pupeční šňůrou. Dá se čekat, že tak daleko to nedojde a kancléř Mynář skončí. Protože kdyby neskončil, bylko by zjevné, že Zeman nevelí jemu, nýbrž on prezidentovi.
Kdo po Mynářovi? Martin Lukoil Nejedlý (a zase léta čekání na PT prověrku)? Bývalý velitel tankové divize Zdeněk Zbytek, kterého sleduje BIS a je pečený vařený na ruské ambasádě (a zase léta čekání na PT prověrku)? Nebo se k Zemanovi vrátí bývalý aparátčík Miroslav Šlouf? Ideální se jeví Jie Ťien-ming, prezidentův čerstvý poradce a předseda představenstva čínské skupiny CEFC. Nebo o takovém postu není vhodné žertovat? Mynář jako kancléř ovšem je vtip.