Jan Moláček Jan Moláček | Komentáře
26. 1. 2017 7:30

Kdo snižuje nadšení z Trumpa, bude pohnán k zodpovědnosti. Na 200 procent

S pomocí revolučního konceptu „alternativních faktů“ má Donald Trump své sliby splněné předem, píše v komentáři Jan Moláček.
Volili ho, aby to těm nahoře natřel. Že by doplatil na nesplnění slibů, je nepravděpodobné. (Na snímku Donald Trump jako přírůstek washingtonského muzea voskových figurín.)
Volili ho, aby to těm nahoře natřel. Že by doplatil na nesplnění slibů, je nepravděpodobné. (Na snímku Donald Trump jako přírůstek washingtonského muzea voskových figurín.) | Foto: Reuters

Mnozí z těch, kdo mají obavy z Trumpova prezidentství, se uklidňují nadějí, že své sliby nesplní a doplatí na to – jeho voliči ho příště nepodpoří.

To se ale nejspíš nestane. Takový osud totiž hrozí jen politikovi, s nímž jeho voliči spojují pozitivní očekávání pro sebe samotné. Pokud někoho volíte s tím, že se budete mít lépe, pak samozřejmě budete zklamaní, pokud zlepšení nepřijde. Příště už jeho slibům neuvěříte a zkusíte to s někým jiným.

To ale není případ Donalda Trumpa. Texty, které rozebírají důvody jeho úspěchu, by už dnes asi vydaly na docela úctyhodnou knihovnu. Prakticky nikdo ho ale nevysvětluje pozitivním očekáváním jeho voličů.

Dokonce ani oni sami ne. Generalizace jsou samozřejmě vždy zavádějící a každý z 63 milionů Američanu, kteří dali nynějšímu prezidentovi hlas, měl pro své volební rozhodnutí jistě vlastní důvod. Ale zrovna tak nelze přehlížet obecný trend. Typická odpověď Trumpova voliče není „Abych se měl lépe“, ale „Aby ti nahoře viděli, zač je toho loket“.

Ono to ani nedává smysl. Podívejte se na libovolnou fotku z Trumpova předvolebního mítinku a představte si reakce lidí na ní, pokud Trump své sliby splní.

Třeba tenhle chlápek s kšiltovkou – opravdu si někdo myslí, že bude jásat nadšením, až se dozví, že se konečně podařilo deportovat Mexičana, který mu na benzínce na křižovatce pokaždé natankuje plnou a umyje čelní sklo pick-upu, a on že teď může nastoupit na jeho místo?

Nebo takhle paní – vypadá ustaraně a je už lehce prošedivělá. Opravdu bude plakat dojetím, že se konečně zbaví filipínské ošetřovatelky, může dát výpověď v práci, a sama čtyřiadvacet hodin denně pečovat o svou starou nemohoucí maminku?

Samozřejmě že ne. Éra, kdy kandidáti nabízeli voličům různé vize budoucnosti a voliči se rozhodovali pro některou z nich, sice není příliš historicky vzdálená, ale přesto – alespoň dočasně a alespoň v USA – uzavřená. Donald Trump nezvítězil podle logiky, ale proti logice, která v této éře v politice platila.

Svět se nevyvíjí tak, jak by si mnozí z nás přáli, a někteří cítí potřebu to dát najevo – třeba volbou protisystémového kandidáta. Současně ale Trumpovi voliči nejsou tak naivní, aby vážně očekávali, že dokáže vrátit kolo dějin zpět.

Že změní svět v přehledné místo, v němž bude Amerika opět stát proti jasně definovanému (a bezpečně vzdálenému) nepříteli, jakým byl Sovětský svaz. Že symbolem inovace a ekonomického rozvoje bude opět poctivá dodávka pro deset lidí z Detroitu, a ne solární buňka nebo dotykový displej z Kalifornie. Že Číňané budou zase vařit v bufetu na rohu a černoši balit nákupy v supermarketu, a ne se drát na pozici světové ekonomické jedničky, respektive řídit Ameriku z Oválné pracovny.

Ostatně – můžeme-li si dovolit trochu černého humoru – hned první tisková konference nového mluvčího Bílého domu ukázala, že debata o případném nesplnění Trumpových předvolebních slibů je bezpředmětná. S pomocí revolučního konceptu „alternativních faktů“ jsou splněné už teď – podobně jako Trumpova prognóza, že bude mít na své inauguraci rekordní účast diváků. Mluvčí Sean Spicer: „Byl to největší počet diváků, který sledoval inauguraci. Tečka.“ A je to.

A pokud by snad někdo remcal, tak ať si dá pozor. Jak jsme se také dozvěděli na zmíněné tiskové konferenci – zveřejňování informací, které se Trumpovi nehodí do krámu, se teď označuje jako „snižování nadšení“ a novinářům za ně hrozí – opět slovy jeho tiskového mluvčího – „pohnání k zodpovědnosti“.

Nevím, kde se Trumpův mluvčí Sean Spicer inspiroval, ale jeho formulace „pokusy snížit nadšení z inaugurace“ zní spíš jako důvod popravy někoho v Severní Koreji než jako vážně míněná námitka proti práci médií v jedné z nejstarších demokracií na světě.

Nepokoušejte se snížit nadšení. Tisková konference mluvčího Bílého domu Seana Spicera.
Nepokoušejte se snížit nadšení. Tisková konference mluvčího Bílého domu Seana Spicera. | Foto: Reuters

Pokud můžeme z první tiskovky usuzovat na průběh té, na níž bude Trumpův mluvčí za pár let plnění slibů rekapitulovat, čeká nás někdy v roce 2020 zhruba toto:

Mluvčí Bílého domu: „Dámy a pánové, mám to potěšení vám oznámit, že prezident splnil všechny sliby z předvolební kampaně. Tak za prvé – z USA byli deportováni všichni ilegální imigranti. Tečka.“

Reportér New York Times: „Ale –“

Mluvčí Bílého domu: „Nevyrušujte. Dále: všechny ocelárny a automobilky v oblasti kdysi nazývané Rezavý pás opět fungují na plný výkon. V průmyslových oblastech panuje plná zaměstnanost a prezidentovi chodí statisíce děkovných dopisů od šťastných pracujících. Tečka.“

Reportér CNN: „Ale náš štáb minulý týden v Detroitu –“

Mluvčí Bílého domu: „Klid. Vaše pokusy snížit nadšení z prezidentových úspěchů jsou špatné a ostudné. Pojďme dál – jak všichni dobře víte, radikální islámský terorismus byl smeten z povrchu zemského. Tečka.“

Reportér CBS: „Ale proč tedy stále platí na všech letištích mimořádná bezpečnostní opatření?“

Mluvčí Bílého domu: „Musím vás důrazně požádat, abyste dělali svou práci a seznámili diváky s alternativními fakty, která vám předkládám. Jinak poženeme tisk k odpovědnosti. Děkuji vám. Tečka.“

Takže si můžeme být už teď jistí, že prezident Donald Trump své předvolební sliby splní. Možná, že i na 200 % – jak je ostatně v režimech, v nichž čelí novináři vyhrůžkám oficiálních představitelů za to, že „snižují nadšení“, dobrým zvykem. Tečka.

 

Právě se děje

Další zprávy