Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 8. 2017 8:00

Letní úvaha ekoteroristy: Klimatizuje si zaparkované auto. Propíchat mu gumy?

Za sedm měsíců jsme vyprodukovali více oxidu uhličitého, než mohou oceány a lesy pohltit, porazili víc stromů, než Země dokáže za rok nabídnout.
Ilustrační foto ekoteroristy.
Ilustrační foto ekoteroristy. | Foto: Vladimir Mucibacic / Shutterstock.com

Česko zažívá tropické teploty nad 30 stupňů Celsia, obyvatele měst trápí ještě větší vedra. Horko zvyšují auta. Jdete pěšky nebo jedete na kole a cítíte, jak z motorové části stojícího vozu sálá hic a přičítá se k okolní teplotě. U křižovatek, kde vozidla čekají, je mnohem horší atmosféra než tam, kde auta buď nejezdí, nebo jen projedou. Žárem sálají i karoserie parkujících aut.

Automobilová doprava kromě teploty zhoršuje i ovzduší, v horku kolem křižovatek vzniká specifické, dusivé mikroklima. Zároveň pro mnohé městské řidiče platí, že neradi hromadnou dopravu (v tramvaji či autobuse nebývá pohodlí), takže radši sednou do auta a zapnou klimatizaci.

Je to pochopitelné a "úplně normální", jak mi opakuje můj známý, automobilista tělem a duší. Jet autem je "zasloužené", tvrdí. "Když si na to vydělám, když jsem si koupil auto a platím daně, proč bych proboha nejezdil? To bych musel bejt magor." Podle něj není jeho věcí, že auto smrdí; prošlo bez potíží technickou kontrolou. De facto má pravdu: nic neporušuje, chová se tedy normálně, a přece zhoršuje sobě i ostatním pobyt v horku ve městě.

Jen tak mimochodem, na středu 2. srpna letos připadl "Earth Overshoot Day", den, kdy lidstvo vyčerpalo roční příděl přírodních zdrojů, které Země dokáže za rok doplnit. O den dřív než loni. Zbytek roku pojedeme na dluh, budeme vyčerpávat, co už planeta neumí nahradit. Začátek ekologického dluhu lidstva ohlásila organizace Global Footprint Network.

"Ke 2. srpnu spotřebujeme více, než naše planeta dovede za celý rok obnovit. To znamená, že za sedm měsíců jsme vyprodukovali více oxidu uhličitého, než mohou oceány a lesy pohltit, chytili jsme více ryb, porazili více stromů a zkonzumovali více vody, než Země dokázala za stejnou dobu vyprodukovat," píše organizace ve své zprávě. Aby se zdroje stačily obnovovat, potřebovali bychom 1,7 zeměkoule.

Je těžké sedat do vozu a myslet na to, že už jsme coby planeta "přečerpali", že když jedu autem do práce ve vedru, i když nemusím, i když můžu sednout do tramvaje či metra, zhoršuju ostatním ve městě podmínky k životu. U nás neprobíhají žádné masivní vzdělávací akce, které by lidi přesvědčovaly, že mají změnit návyky. A hned tak probíhat nebudou.

Čekání a zapnutá klimoška

Nedávno jsem vedl jeden typický rozhovor. Jel jsem na kole okolo parkujícího staršího VW kombi a všiml si, že má spuštěný motor. Diesel. Uvnitř seděl pán a četl si v mobilu. Já poblíž cosi vyřizoval, a když jsem se vracel, auto tam stále stálo se zapnutým motorem. Na slunci, bylo pekelné vedro, pán si vnitřek vozu chladil klimatizací.

Zaťukal jsem na okénko, on ho stáhl, zavanul na mě chlad a požádal jsem ho, jestli by mohl motor vypnout. Chvíli na mě zíral, jako by nerozuměl, tak jsem prosbu zopakoval a dodal, že stojící auto se spuštěným motorem smrdí všem, kteří jdou okolo. Odehrávalo se to před nemocnicí, chodilo tam dost lidí. Když pochopil, jaký nesmysl po něm žádám, pravil: "Di do hajzlu, vole, já tu čekám na manželku," a okýnko zase vytáhl. Nepřekvapil mě.

Dokonce jsem si připadal trochu jako blbec, že jsem to zkoušel, jako "ekoterorista". Kdyby neměl zapnutou klimatizaci, musel by buď větrat okýnky, nebo dokonce vystoupit z vozu. Chtěl jsem po něm nesmysl. Představa, že bych s ním zapředl hovor o tom, že zítra vyčerpáme roční příděl přírodních zdrojů, byla poněkud absurdní.

V Londýně to už dva roky dělají jinak. Zavedli tam pravidlo, že pokud parkujete, čekáte na někoho a máte zapnutý motor, policista vám může udělit pokutu dvacet liber. Nezaplatíte-li do 28 dnů, částka stoupne na čtyřicet liber. Není to zrovna "osvěta", ale asi to funguje. Škoda že u nás nic takového nemáme.

Běžící motor zvyšuje množství nebezpečných látek v ovzduší. Na slunci chemickými reakcemi výfukových plynů vzniká jedovatý přízemní ozón, který dráždí spojivky, vyvolává kašel a zhoršuje dýchání. Do vzduchu se dostávají rakovinotvorné uhlovodíky, prachové částice (fungují jako nosiče karcinogenních látek do krve), oxidy dusíku (zvyšují pravděpodobnost onemocnění dýchacích cest), aldehydy (zvyšují riziko rakoviny a leukémie, dráždí oči a sliznice, zapříčiňují poruchy dýchání, astma, kožní alergie) atd. V Londýnu nejsou tak blbí, jak by si ten můj řidič-sobec u nemocnice asi myslel.

V Praze pochází většina znečištění ovzduší z dopravy. Krychlový centimetr vzduchu na Národní třídě obsahuje v průměru 40 tisíc částic. Když projede auto bez filtru, hodnoty stoupají do milionů. A jak se ukazuje poslední dobou, bez filtru jich jezdí hodně. Počet obyvatel v Praze k 31. březnu 2017 činil 1 282 496 žen, mužů a dětí. Počet provozovaných vozidel se v červnu 2017 vyšplhal na 1 142 996 celkem. Má tu co smrdět.

Vypínat motor při zaparkování by měla být naprostá samozřejmost. I když je 35 stupňů ve stínu. A jezdit po městě, jen když je to nutné, taky. Bohužel zatím není.

 

Právě se děje

Další zprávy