Blogy a názory | Komentáře
18. 5. 2012 15:25

Kmotři byli a budou. Jde o to, jak k majetku přišli

Dnešním světem hýbou velké prachy a o tom to celé je, píšete. Opravdu?
Foto: Aktuálně.cz

„Každý poctivý člověk v této zemi by měl požadovat, aby lidé s majetkem nad 20 miliónů prokázali jeho původ. Když ne kvůli budoucnosti této země, tak kvůli vlastnímu pudu sebezáchovy. Je v zájmu každého bohatého člověka, aby nebyl spojován s podsvětím," napsal v komentáři k článku Erika Besta „Skuteční kmotři. Pět rodin, které ovládají Česko" čtenář Michal Poláček.

V nebývale obsáhlé debatě k textu, který jako kmotry pojmenoval skutečně vlivné osoby tuzemské společnosti (Kellner, Dospiva, Tkáč, Komárek, Bakala) a odlišil je jak od „tuctových českých miliardářů", tak od "bezvýznamných kmotříčků" typu Janoušek a Rittig, se diskutující rozdělili na dva tábory. Podle prvního by už měla konat BIS, policie, státní zastupitelství i NKÚ:

„Kmotrům tu nikdo nezávidí, jen se tu většinou projevuje mírné rozčarování z toho, že náš stát dlouhodobě neřídí námi zvolení politici, ale pár zbohatlických mafiánů (které řídí bůhvíkdo) a že tady pomalu přestávají být důstojné podmínky k životu," napsala čtenářka diskutující pod jménem Lucie DissocialNetwor Matošková, jíž přizvukuje i Vladimír Šťastný: „Ano, to jsou kmotři na národní, možná i nadnárodní úrovni. Pak je tady ještě spousta takových, kterým stačí mít koupené krajské zastupitelstvo a je celkem lhostejno, v jakém politickém triku zrovna zasedá."

A ještě dál zašel František Šibrava, který - zřejmě i pod dojmem nejnovější kauzy, jež hýbe Českem - dal rovnou průchod svému znechucení. Podle něj "demokracie je státní zřízení, ve kterém si lid může svobodně vybrat z bandy lotrů, a svoboda je stav, kdy tito zvolení lotři si utvoří zákony, aby mohli poroučet zbytku národa, který si je zvolil, a národ je v tom případě stádo ovcí, krmené siláží vydávanou za šťavnatý jetel".

Ať to tu kmotři řídí

Jenže je tu i opačný pohled: „Osobně si myslím, že jmenované „rodiny" nejsou zdaleka takovým nebezpečím pro tento stát, jakým jsou zločinecké politickostátosprávní gangy na centrálních úřadech a vekslácko-svazácká galerka, která bezohledně vykrádá pomocí svých koryfejů státní rozpočet, tedy naše peníze," mírní rozhořčení nad „rodinami" Otakar Vychodil.

Další vidí zmíněné „kmotry" dokonce jako přínos společnosti. „Pan Kellner je dle mého soudu nad věcí. On dobře ví, že vše, co dosáhl, je zákonné. Naši lidé bohužel vidí jen ty peníze. O jejich původu a jak byly získány, vědí málo. Osobně si myslím - být více takových Kellnerů, s ekonomikou bychom na tom byli mnohem lépe," tvrdí třeba Miroslav Fabián.

Finančník na snímku z dubna 2011.
Finančník na snímku z dubna 2011. | Foto: ČTK

A Helen Skyvara, ta má úplně jasno: „Lidi, poprosme těch 5 nejschopnějších v republice, ať převezmou státní otěže."

A co si myslíte vy?

Co také padlo v diskusi:

Vlasta Syslová: „Kmotři" jako takoví budou vždy a všude. Je však rozdíl, jak svůj kmotrovský majetek nabyli, ti, co vydělali peníze svojí obratností a moudrostí, těm čest, ti, co mají vše na dluh u bank a kradou skrze politiky ze státu, ti patří za mříže!

Prokop Hampl: Lidé, co jsou zmíněni v článku, jsou špičky ve svém oboru (Bakala studoval VŠE v Americe a ve 20 měl první milion, Kellner snad opravoval kopírky hned po škole, ale dobře investoval a byl taky milionářem v mladém věku - dále jen rozvíjeli své bohatství). Nuly jsou Janoušek a spol., bývalí veksláci, již v podstatě nemají oficiálně žádný majetek…

Olin Kadlec: Kmotra dělá kmotrem právě fakt, že má moc nad familií, ale NEVLASTNÍ doly, ani náročná odvětví průmyslu. Zato mu patří kdejaké nelegální hejble, jako obchod s drogami, sázky, v legálním světě maximálně casino a nějaké pozemky. A ovšem nelegální vztahy do státní správy a politiky. Mafie je komplex vztahů a šedých nebo zcela černých penězotoků. Není to hospodářství. (…) To, o čem autor píše, jsou pravděpodobně normální magnáti, nepočetní ale běžní všude ve vyspělých zemích, „horních deset tisíc Evropy".

Stanislav Tichý: Závist nezávist, krást se nemá a čestně nabyté statky nikdo nikomu závidět nebude, nebo by neměl. Tento argument, že jsme závistiví, není aktuální v současných podmínkách miliardových tunelů.

Jindřich Jiřík: Historie má určité cykly. Kapitalisti se z ní nepoučili a mafiáni teprv ne. Jak se dostanou k moci, dřou kůži z lidí, až to dál nejde a dostanou se k moci buď nějaký náckové, nebo se zakládají skutečné sociálně zaměřené strany a dojde k nějakému kotrmelci. Tenhle proces u nás urychlil Klaus, kterej udělal náhle z darebáků miliardáře a ještě je chválil.Ti dnes mají dost prostředků, aby zprivatizovali celé státní zřízení a nechali loutky, aby si hrály na demokracii!

Blanka Kronesová: Bývalý ministr financí Kočárník nalil před privatizací ze státních peněz stamiliony do České pojišťovny, pak ji teprve zprivatizoval Kellner a následně se Kočárník stal předsedou představenstva v ČP. Tak asi tak nějak...

Mordochaj Klucek: Ukažte mi zemi, kde neexistuje nějaká skupina či „rodina", jež má větší vliv než většina ostatních. Vždy budou vlastníci většího dílu moci a bohatství a pak ti zbylí. To jako budeme zase závidět a hanět a špinit jen proto, že sami tolik moci a majetku nemáme?

Vladimír Černák: Dnešním světem hýbou prachy, velké prachy. A o tom to celé je.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy