Blogy a názory | Komentáře
18. 5. 2012 15:25

Kmotři byli a budou. Jde o to, jak k majetku přišli

Dnešním světem hýbou velké prachy a o tom to celé je, píšete. Opravdu?
Foto: Aktuálně.cz

„Každý poctivý člověk v této zemi by měl požadovat, aby lidé s majetkem nad 20 miliónů prokázali jeho původ. Když ne kvůli budoucnosti této země, tak kvůli vlastnímu pudu sebezáchovy. Je v zájmu každého bohatého člověka, aby nebyl spojován s podsvětím," napsal v komentáři k článku Erika Besta „Skuteční kmotři. Pět rodin, které ovládají Česko" čtenář Michal Poláček.

V nebývale obsáhlé debatě k textu, který jako kmotry pojmenoval skutečně vlivné osoby tuzemské společnosti (Kellner, Dospiva, Tkáč, Komárek, Bakala) a odlišil je jak od „tuctových českých miliardářů", tak od "bezvýznamných kmotříčků" typu Janoušek a Rittig, se diskutující rozdělili na dva tábory. Podle prvního by už měla konat BIS, policie, státní zastupitelství i NKÚ:

„Kmotrům tu nikdo nezávidí, jen se tu většinou projevuje mírné rozčarování z toho, že náš stát dlouhodobě neřídí námi zvolení politici, ale pár zbohatlických mafiánů (které řídí bůhvíkdo) a že tady pomalu přestávají být důstojné podmínky k životu," napsala čtenářka diskutující pod jménem Lucie DissocialNetwor Matošková, jíž přizvukuje i Vladimír Šťastný: „Ano, to jsou kmotři na národní, možná i nadnárodní úrovni. Pak je tady ještě spousta takových, kterým stačí mít koupené krajské zastupitelstvo a je celkem lhostejno, v jakém politickém triku zrovna zasedá."

A ještě dál zašel František Šibrava, který - zřejmě i pod dojmem nejnovější kauzy, jež hýbe Českem - dal rovnou průchod svému znechucení. Podle něj "demokracie je státní zřízení, ve kterém si lid může svobodně vybrat z bandy lotrů, a svoboda je stav, kdy tito zvolení lotři si utvoří zákony, aby mohli poroučet zbytku národa, který si je zvolil, a národ je v tom případě stádo ovcí, krmené siláží vydávanou za šťavnatý jetel".

Ať to tu kmotři řídí

Jenže je tu i opačný pohled: „Osobně si myslím, že jmenované „rodiny" nejsou zdaleka takovým nebezpečím pro tento stát, jakým jsou zločinecké politickostátosprávní gangy na centrálních úřadech a vekslácko-svazácká galerka, která bezohledně vykrádá pomocí svých koryfejů státní rozpočet, tedy naše peníze," mírní rozhořčení nad „rodinami" Otakar Vychodil.

Další vidí zmíněné „kmotry" dokonce jako přínos společnosti. „Pan Kellner je dle mého soudu nad věcí. On dobře ví, že vše, co dosáhl, je zákonné. Naši lidé bohužel vidí jen ty peníze. O jejich původu a jak byly získány, vědí málo. Osobně si myslím - být více takových Kellnerů, s ekonomikou bychom na tom byli mnohem lépe," tvrdí třeba Miroslav Fabián.

Finančník na snímku z dubna 2011.
Finančník na snímku z dubna 2011. | Foto: ČTK

A Helen Skyvara, ta má úplně jasno: „Lidi, poprosme těch 5 nejschopnějších v republice, ať převezmou státní otěže."

A co si myslíte vy?

Co také padlo v diskusi:

Vlasta Syslová: „Kmotři" jako takoví budou vždy a všude. Je však rozdíl, jak svůj kmotrovský majetek nabyli, ti, co vydělali peníze svojí obratností a moudrostí, těm čest, ti, co mají vše na dluh u bank a kradou skrze politiky ze státu, ti patří za mříže!

Prokop Hampl: Lidé, co jsou zmíněni v článku, jsou špičky ve svém oboru (Bakala studoval VŠE v Americe a ve 20 měl první milion, Kellner snad opravoval kopírky hned po škole, ale dobře investoval a byl taky milionářem v mladém věku - dále jen rozvíjeli své bohatství). Nuly jsou Janoušek a spol., bývalí veksláci, již v podstatě nemají oficiálně žádný majetek…

Olin Kadlec: Kmotra dělá kmotrem právě fakt, že má moc nad familií, ale NEVLASTNÍ doly, ani náročná odvětví průmyslu. Zato mu patří kdejaké nelegální hejble, jako obchod s drogami, sázky, v legálním světě maximálně casino a nějaké pozemky. A ovšem nelegální vztahy do státní správy a politiky. Mafie je komplex vztahů a šedých nebo zcela černých penězotoků. Není to hospodářství. (…) To, o čem autor píše, jsou pravděpodobně normální magnáti, nepočetní ale běžní všude ve vyspělých zemích, „horních deset tisíc Evropy".

Stanislav Tichý: Závist nezávist, krást se nemá a čestně nabyté statky nikdo nikomu závidět nebude, nebo by neměl. Tento argument, že jsme závistiví, není aktuální v současných podmínkách miliardových tunelů.

Jindřich Jiřík: Historie má určité cykly. Kapitalisti se z ní nepoučili a mafiáni teprv ne. Jak se dostanou k moci, dřou kůži z lidí, až to dál nejde a dostanou se k moci buď nějaký náckové, nebo se zakládají skutečné sociálně zaměřené strany a dojde k nějakému kotrmelci. Tenhle proces u nás urychlil Klaus, kterej udělal náhle z darebáků miliardáře a ještě je chválil.Ti dnes mají dost prostředků, aby zprivatizovali celé státní zřízení a nechali loutky, aby si hrály na demokracii!

Blanka Kronesová: Bývalý ministr financí Kočárník nalil před privatizací ze státních peněz stamiliony do České pojišťovny, pak ji teprve zprivatizoval Kellner a následně se Kočárník stal předsedou představenstva v ČP. Tak asi tak nějak...

Mordochaj Klucek: Ukažte mi zemi, kde neexistuje nějaká skupina či „rodina", jež má větší vliv než většina ostatních. Vždy budou vlastníci většího dílu moci a bohatství a pak ti zbylí. To jako budeme zase závidět a hanět a špinit jen proto, že sami tolik moci a majetku nemáme?

Vladimír Černák: Dnešním světem hýbou prachy, velké prachy. A o tom to celé je.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 52 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 3 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy