Petr Nečas padl. Samozřejmě za vlast. Co bude dál? Jak se zachová Miloš Zeman? Co napovídá jeho dosavadní chování? Máme věřit Nečasovi, který po návštěvě u prezidenta řekl, že prezident nechce předčasné volby?
Několik měsíců před prezidentskými volbami se mluvilo o tom, že pokud vyhraje Miloš Zeman, bude chtít shodit Nečasovu vládu a instalovat svoji - poloúřednickou. Do jejího čela měl být dosazen Václav Klaus. Smysl té podivné transakce měl být tento: přidělit zakázku na třetí a čtvrtý reaktor Temelína Rusům. Po slavné Klausově amnestii se zdálo, že je naprosto nemožné, aby Klaus ještě premiéroval. A amnestie, doufejme, stále ještě není zapomenuta.
Jenže to, co se teď odehrálo, dává prezidentovi možnost s Klausem to zkusit. Je mu za své prezidentství dlužen. A samozřejmě nejen jemu.
Temelín a silná figura
Zeman má dva pokusy na jmenování nového premiéra. Nespěchá. Nemůže spěchat. Stal se klíčovým hybatelem. Máme zatím jednu zprávu, od Nečase, že Zeman nechce předčasné volby. Ty naopak preferuje ČSSD. Místopředseda Michal Hašek mluvil o konci srpna. (Dost šílený termín, k volbám by o prázdninách přišlo nejspíš velmi málo lidí.)
Na předčasných volbách se parlamentní strany lehce neshodnou. Jsou příliš výhodné pro ČSSD a KSČM. Proto nejspíš přijdou na řadu Zemanovy dva pokusy.
Pokud bychom se na budoucí vládu dívali pod zorným úhlem Temelína, pak by pro Zemana padal v úvahu první místopředseda ODS Martin Kuba, nebo Václav Klaus. Kuba je jak exprezidentovi, tak prezidentovi blízký. Ale na takové rozhodnutí (přistavět další dvě věže Temelína v době, kdy to energetičtí experti nedoporučují) je potřeba mnohem silnější figura. Tou je nepochybně Václav Klaus.
Mohl by Zeman jmenovat Klause premiérem své poloúřednické vlády? Potřeboval by především 101 hlasů poslanců. Museli by pomoct zákonodárci z ČSSD i ODS. (TOP 09 v úterý oznámila, že pokud by měla přijít úřednická vláda, podpoří raději předčasné volby.) Tak vypadal plán před amnestií, na podzim roku 2012. Dnes se to zdá zhola nemožné. Sociální demokracie vyhraje volby - dnes takřka stoprocentní jistota. Jde jen o to, jestli vyhraje hodně, nebo méně. Předčasné volby by pro ni měly jednu výhodu: nemusela by dělat drahou kampaň. Dnes by ji ČSSD nepotřebovala.
Jak si naklonit Hrad
Jenže pro ČSSD je důležité, aby během svého vládnutí nemusela donekonečna bojovat se Zemanem. Aby se Hrad nestal jejím nepřítelem. Aby se k ní nechoval jako ke Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09). To by budoucího premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) poškozovalo. Proto není nemožné, že ČSSD kývne Zemanovi na úřednickou vládu do regulérních voleb výměnou za klid zbraní po regulérních volbách. Pro sociální demokraty by to byl výhodný obchod.
U ODS je to složitější. Leží na dně. V takových situacích se obvykle semkne. Co by semknutí mohlo zabránit? Kdyby se stal premiérem Klaus. Modrou partaj by spolehlivě rozpoltil. Jistě by si získal nějaký ten hlas pro důvěru svého poloúřednického kabinetu. Pak by se mohlo stát, že by byl „ruský Temelín" dotažen do konce, že by Rusové do regulérních voleb dostali zakázku přiklepnutou.
Všimněme si, co Klaus po razii policie na Úřadu vlády a jinde říká. Dvě základní věci: politiku je nutno odebrat „pánům v kuklách". To je klasika, Klaus nikdy neměl rád policii a nikdy nebral vážně justici.
Druhý výrok se týká ODS: „Pouze jsem zíral, když jsem zjistil, že tam vzniká nějaký souboj o to, kdo by měl být v čele. Některá jména, která jsem slyšel, která jsou natolik spojena s dosavadním předsedou vlády, tak to jsem jen otevřel oči, protože jsem nevěřil, že by si ODS mohla myslet, že by tito lidé mohli ODS navrátit ne na výsluní, ale aspoň na významné místo v politické scéně."
Zjevně je to narážka na ministra dopravy Zbyňka Stanjuru (ODS), člověka velmi blízkého Petru Nečasovi. A zároveň platí, že Nečas chtěl rozšířit Temelín a nechtěl, aby další dvě věže stavěli Rusové. Preferoval Američany. Možná proto zaznělo tak silné Klausovo varování: Nečasovi lidé ne!
Megazakázka, kol níž se jiné točí
Nezapomeňme, že pokud projde zakázka na další dvě temelínské věže, bude to zakázka, kolem níž se bude točit valná část české ekonomiky. Půjde o stovky miliard. Obří zakázka, megazakázka...
Zeman bude jednání o vládě natahovat. Pokud chce prosadit svoji poloúřednickou vládu, potřebuje čas, potřebuje nasadit lidi, jako je Miroslav Šlouf, aby jeho kabinetu vyjednali podporu. Potřebuje se dohodnout i s lidmi z ODS, s klausovci. Není to práce na dva dny. Klidně to může zkusit až na druhý pokus. (A mezitím mohou jeho lidé tiše torpédovat podporu pro premiéra z ODS.)
Taktika poloúřednické vlády by vyšla, kdyby se ukázalo, že se strany neshodnou na předčasných volbách. (I to vyžaduje složitá jednání.) Že nedají dohromady 120 hlasů. Zároveň by se muselo ukázat, že stávající koalice nesežene potřebných 101 hlasů, aby získala důvěru.
Ještě jedna otázka: kdybychom měli mít onu Zemanovládu, kdo by ji vedl? Je po ruce nějaká silná persóna, kterou by Zeman uznal, vydýchal, a která by utáhla vládu byť na necelý rok? Lidé jako je Pavel Rychetský by do toho nešli. Lidé jako Zdeněk Škromach nebo Marie Benešová nemají formát. V Zemanově Zemanovcích taky ani náhodou nenajdete osobnost vhodnou na premiéra. Nemyslitelné. Protřelý Miroslav Šlouf nepadá v úvahu; tak zle na tom nejsme. - Zdá se, že zbývá opravdu jen mistr amnestií Klaus.
Je to samozřejmě temná vyhlídka. Dnes se jeví nemožná, absurdní. Ale pokud bude Zeman šikovně jednání natahovat, pokud jeho lidé dokážou správně lobbovat ve sněmovně, není ta varianta bohužel nemožná.
I proto stále platí: nejčistším řešením jsou předčasné volby. Pravice prohraje, ale zaslouží si to.