Karel Hvížďala | Komentáře
18. 5. 2013 17:00

Komentář: Poučení z Hnědé vdovy. Policie se musí změnit

Německý problém s kriminalitou ukazuje systémové chyby, jež se týkají celé Evropy
Foto: Blogy a názory

"Za zvýšenou kriminalitou i v celé Evropě stojí stále více se otevírající sociální rozdíly: střední vrstva pozvolna mizí a jen malá část se přesouvá do vyšších sociálních skupin. Naopak většina těchto dříve dobře zajištěných lidí se propadá mezi skupiny obyvatelstva, které mají problémy či dokonce žijí na nebo pod hranicí chudoby," píše v komentáři pro Aktuálně.cz publicista a spisovatel Karel Hvížďala.

Díky globalizaci a digitalizaci se Země tak zmenšila, že se z ní stala naše domácnost. Bohužel, státní struktury a zvláště policie na tuto změnu nejsou připraveny, nebo se proměňují velmi pozvolna. Většinou totiž nepracují ani na celostátní úrovni, natož na celoevropské či globální platformě, což způsobuje enormní nárůst kriminality. Rovněž teroristické organizace změnily svou taktiku: už nejsou řízeny centrálně, ale většinou se atomizovaly, a proto jsou těžko sledovatelné.

Ve středu 15. května to jen stvrdila oficiálně zveřejněná statistika kriminality za rok 2012 v sousedním Německu. Největší nárůst kriminálních případů, a sice o 22,4 procenta proti předchozímu roku, se týká krádeží dat z platebních karet (které nemusí být uskutečněny v Německu, ač se týkají německých občanů) a o 13,8 procenta narostly i podvody s inkasem.

I tradiční vloupání do bytů zaznamenalo větší nárůst - o 8,7 procenta. Celkem bylo v Německu registrováno 144 177 případů vloupání.

Za zvýšenou kriminalitou i v celé Evropě stojí stále více se otevírající sociální rozdíly: střední vrstva pozvolna mizí a jen malá část se přesouvá do vyšších sociálních skupin. Naopak většina těchto dříve dobře zajištěných lidí se propadá mezi skupiny obyvatelstva, které mají problémy či dokonce žijí na nebo pod hranicí chudoby. To se týká hlavně tzv. nových spolkových zemí, tedy bývalé Německé demokratické republiky. A pakliže jsou příslušníci těchto chudších vrstev okradeni, dostávají se do ještě tíživější situace a zároveň se o ty mladší a méně vzdělané z nich zajímají extremisté a neofašisté - teroristé, jejichž vůdci jim tvrdí, že je třeba vyhnat cizince a nastolit v zemi pořádek.

Bohužel, zatím se policie na vloupání dívala jen jako na bagatelní trestnou činnost. A mělo to své dobré důvody: lidé byli pojištěni a jejich životní úroveň nebyla ohrožena. V době krize však značná část těchto lidí pojistky vypověděla, a proto se jich dnes krádeže silně dotýkají a strhávají je do ještě větších nesnází, které již neumějí řešit. Tím se zhoršuje jejich zdravotní stav a státu narůstají náklady na zdravotní péči. Začarovaný kruh se nebezpečně uzavírá. Připočteme-li k tomu i tu skutečnost, že se začalo šetřit i na vzdělání policistů-kriminalistů, jak připomněl předseda Svazu spolkových německých kriminalistů André Schulz, výsledkem je, že policisté jen oběti politují a sepíší o události zápis. Na vyšetřování už nemají ani čas.

Beate Zschäpeová u soudu v Mnichově.
Beate Zschäpeová u soudu v Mnichově. | Foto: Reuters

To je zřejmě i důvod, proč německým orgánům trvalo třináct let, než odhalily skupinu neonacistů ze Zwickau, přestože mezi extremisty je nasazena řada agentů. Trojice teroristů Uwe Böhnhard, Uwe Mundlos a Beate Zschäpeová měla na svědomí devět vražd cizinců a jedné policistky. Tito teroristé žili pod cizí identitou od půlky devadesátých let. V roce 2011, po přepadení banky v Eisenachu, byli oba muži pronásledováni a spáchali sebevraždu. Zschäpeová pak zapálila jejich společný byt ve Zwickau a po několika dnech se sama přihlásila v Jeně na policii. Odmítá však vypovídat.

Před soudem, který byl zahájen v pondělí 6. května v Mnichově a který 14. května pokračoval jen konstatováním, že nebude přeložen do většího sálu, stojí nakonec přeživší žena společně se čtyřmi lidmi z neonacistické scény, kteří teroristům (říkali si Nacionálně socialistické podzemí, NSU) pomáhali. Jsou to bývalý funkcionář krajně pravicové Národně demokratické strany Německa Ralf Wohlleben a neonacista Carsten Schultze, které prokuratura kvůli opatřování zbraní pro NSU viní z napomáhání k vraždám, a dvojice pravicových extremistů André Eminger a Holger Gerlach. Nevěstě neonacistů či Hnědé vdově, jak hlavní obžalovanou v Německu nazývají, hrozí doživotí.

Policisté sice mají díky nové technice k dispozici stále více informací, ale bez odborného vzdělání mají potíže při vyhodnocování, jak koneckonců ukazuje i v pondělí 13. května zahájený proces proti bývalým majitelům Mostecké uhelné, který za nás řeší švýcarská justice - i když Česko přišlo kvůli těmto lidem zřejmě minimálně o tři, ale možná dokonce i více než o deset miliard korun.

Odhlédneme-li od ničím nedoložených fám, že za prodlevy ve vyšetřování teroristů ve Zwickau mohou i sami policisté, kteří s teroristy sympatizovali, je evidentní, že jde ve všech případech, a to jak v Německu, tak i v Česku, o systémové chyby.

V Německu museli kvůli zmíněnému případu odstoupit šéfové celostátních tajných služeb a kriminální policie a rovněž šéfové tajných služeb ve třech spolkových zemích. Rozvědky a policii čeká reforma: závažné případy by zřejmě měla šetřit v budoucnu výhradně spolková kriminální ústředna, a ne jednotlivé země.

A jak známo, i u nás dochází ke změnám: Tomáš Martinec opustil místo šéfa protikorupční policie a v tyto dny má projednávat Senát nový zákon o státních zastupitelstvích, který by měl umožnit zřízení specializovaného útvaru pro vyšetřování korupce a závažných zločinů úředních osob přímo při úřadu Nejvyššího státního zástupce.

Společný jmenovatel všech těchto reforem je evidentní: soustředit vyšetřování závažných trestných činů do co nejkvalifikovanějších rukou, oddělit jejich působnost od vlivu politiků a dát jim co největší teritoriální pravomoci. Bez těchto změn kriminalita dále poroste a povede k ještě většímu sociálnímu pnutí ve společnosti: chudí budou žít ve slumech či vybydlených čtvrtích a bohatí se budou stěhovat do opevněných a ostře střežených ghett.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy