Prezident Miloš Zeman v úterý odpoledne jmenoval premiérem ekonoma Jiřího Rusnoka. Postavil se proti skoro všem parlamentním stranám, které mají nějakou váhu (ČSSD, ODS, TOP 09). Rozzuřil je.
Popořadě. Jiří Rusnok byl Zemanovým ministrem financí v době oposmlouvy. Ale zároveň je Jiří Rusnok považován nejen za odborníka, ale i za slušného, sympatického politika. Takových není mnoho. Zeman si dal velký pozor, aby nejmenoval někoho, kdo vzbudí od začátku negativní nálady.
Už několik dní se ozývají protesty, že je ohrožena parlamentní demokracie. Že Zeman pohrdá sněmovnou. Podivné, českou politiku ovládají po léta kmotři, lobbisti, všelijací mafiózové, ale takový křik se zatím nespustil. Mafiáni nevadí. Povyk se mezi politiky strhl, až když jeden z nich, ten nejmazanější, kterého vyslali skrze přímou volbu k velké moci, jedná proti nim.
Lidi si nepřáli
Proč to Zeman udělal? Sám řekl, že si „lidé nepřáli pokračování Nečasovy vlády". Je to pravda? Zřejmě ano. Dosavadní vláda čelí obřímu skandálu (zneužití tajné služby proti ženě expremiéra Nečase, údajná korupce poslanců atd.)
Zeman se trefuje do nálady svých 2 717 405 voličů; jeho postoj má svoji mimovolební legitimitu: kdyby česká politika nebyla v takovém hnoji, smradu, v takové totální destrukci, nemohl by si Zeman nic podobného dovolit. Ve chvíli, kdy se půlka politické elity třese, co všecko na ni policie má, co vše bylo odposlechnuto, je velmi snadné stavět vládu nejen mimo dosavadní vládní koalici, ale i mimo opozici.
Zeman mimo jiné zdůvodnil odstranění Nečasovy vlády (= jmenování nového premiéra) tím, že mu jde o to, aby stávající ministři nijak neomezovali probíhající vyšetřování kauzy „kmotři". V tom má i nemá pravdu. Ministr vnitra Jan Kubice (bezpartijní) se do policie nemíchá. Asi i díky tomu onen velezátah proběhl. Ale Kubice je jen jeden. Úplně jinak se zachoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (partijní, ODS). Ten nechal svoje ministerstvo prošetřit legitimitu policejního zásahu! Na to vůbec nemá právo. Resort spravedlnosti nemá co kontrolovat policii. Legalitu zásahu mohou posoudit de facto jedině soudy. Kontrolovat vyšetřování pak státní zastupitelství.
Bůh pomsty
Zeman má na své straně velkou sílu občanů. Těm je politika čím dál odpornější. Proto znovu a znovu slyší na „úřednickou vládu". Nebo, jak říká Zeman, na „vládu odborníků".
Karel Schwarzenberg (TOP 09) řekl již v pondělí: „Vypadá to, že ve vládě budou všichni kromě legitimních politických zástupců, kteří byli za tímto účelem zvoleni do Parlamentu." Ano. Zeman využívá hluboké krize české parlamentní demokracie. V čem krize tkví? Politici si navykli kšeftovat, prakticky všecko se obchoduje. Přitom skutečný obchod v Česku to zabíjí; firmy jsou na dně, malé i velké (až na výjimky spojené s kmotry a lobbisty). Část státních aktů (zakázky) neřídí vláda, ale lidé schovaní za ní.
Tohle u nás ví každý. Léta se o tom píše. Politikům se - ZATÍM - nepodařilo většinově ovládnout média. Dokonce ani lobbistům a kmotrům se zatím nepodařilo ovládnout média. Lid o korupci ví, má mnoho soudem nepotvrzených, ale vysoce pravděpodobných informací o svých politicích a jejich světě.
Zeman přichází jako bůh pomsty, bůh pomsty seslané na Parlament. Zrodil se přesně z tohoto systému (pokud ho s Klausem opoziční smlouvou nezaložili, tak ho nesmírně posílili). Na nějaké uzance, zvyklosti kašle. Vy si děláte, co chcete? Tak já si budu dělat stokrát víc, co chci.
Politici vlastní vinou ztratili kredit. Jak zní slib poslance a senátora? „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí." (Článek 23, odstavec 3 Ústavy.) Ta slova se dnes zdají jako pohádka, vtip.
Zeman dokonale využívá antipolitické nálady, která u nás dlouhodobě panuje. Lidé chtějí NĚCO JINÉHO. Chtějí, aby si to politici odnesli. Velká síla lidu (toho lidu, v jehož zájmu měli zákonodárci a členové vlády jednat a často nejednali) bude podporovat Zemanovo řešení. Jeho premiéra. Jeho vládu. Lid se bude posmívat křiku shnilých partají.
Zeman se bude smát taky a řekne: Mám své dva pokusy na jmenování vlády, ty jsou mi dány ústavou, trhněte si nohou. Nebo se rozpusťte.
Nejvíc poškodil ČSSD
Jeho voliči budou Rusnokovu vládu vnímat jako pomstu prohnilým politikům, ale ve skutečnosti se Zeman mstí svým sokům. V první řadě trestá za deset let starou zradu ČSSD. Ono „smíření" se sociální demokracií, které předvedl v březnu na sjezdu ČSSD v Ostravě, se ukazuje jako podvod, klasická zemanovská lež. Jen a jen finta, jak ty hlupáky, kteří mu nadšeně plácali, na chvíli uklidnit. A pak jim vrazit kudlu do zad.
Pro ČSSD jsou jednoznačně výhodné předčasné volby. Ale v nich by mohli uspět natolik, že by Zeman ztratil sílu. A to on nechce dopustit. Pro něj je nejvýhodnější jedině jeho projekt. Nebo slabá vláda, s níž může mávat.
Miroslav Kalousek ihned vystoupil s tezí: Toto není úřednická vláda nebo vláda odborníků, ale „vláda kamarádů Zemana". Zní to pěkně, dokonce je to nejspíš pravda. Ale pro velkou část občanstva je to lepší než vláda kamarádů Mirka Kalouska nebo vláda kamarádů Jany Nagyové. V tom je ten vtip.
Nejpodvedenější se musí cítit ČSSD. Její předseda Bohuslav Sobotka. Ale my víme, že ani ČSSD není čistá partaj, jede ve stejných malérech jako ODS, topka a další.
Recept, jak Zemana zastavit? Předčasné volby. Dohoda stran. Dnes existuje jeden zcela základní argument pro co nejrychlejší předčasné volby: nenechat prezidenta demontovat (s pomocí vágní ústavy) parlamentní systém.
A dál: zrušení přímé volby na Hrad.
Problém ale není v systému, ale v osobách, které jsou do něj politickými stranami vpouštěny (respektive které v něm cirkulují). V provázanosti stran a lobbistů či mafiánů.
Vláda odborníků? Zemanovi ministři udělají na ministerstvech pěkný vítr, předpokládám, že budou vyměněni nejen náměstci (to je u nás samozřejmost), ale i ředitelé odborů - Zeman dostane mnoho svých lidí do státní správy a to se mu bude po regulérních nebo předčasných volbách velice hodit.
Ústavnost Zemanových kroků bude na Ústavním soudu hlídat jeho předseda Pavel Rychetský. To je další Zemanův trumf. Nezapomeňme, jak Rychetský před časem při debatě v ČT o velvyslancích už řekl, že nejsme ryzí parlamentní demokracie, ale mix parlamentní a prezidentské... a jsme doma.
Vítejte v republice Miloše Zemana.