Věci veřejné daly premiéru Petru Nečasovi ultimátum do konce tohoto měsíce. Pokud jim neustoupí, nechtějí s ním mít nic společného, resp. vystoupí z koalice.
Nabízí se otázka, zda podobnému ultimátu nečelí Věci veřejné od svých voličů. A jestli už možná dokonce nevypršelo. Tři čtvrtiny z těch, kteří jim v loňských volbách dali hlas, nyní podle výzkumu agentury STEM svého rozhodnutí litují. Další agentura - CVVM - zase na základě svých průzkumů dospěla před měsícem k závěru, že v případě voleb by tato strana získala jen 3,5 procenta a nedostala by se do sněmovny.
Zdá se tedy, že strana, která nedávno do svého čela opět vybrala novináře Radka Johna, bojuje o holou existenci. Ještě pár kroků, které jejich voliči odmítnou, a už po nich - jak se říká - neštěkne pes.
Lídři Věcí veřejných ovšem stojí před těžkou volbou, jejíž dopad se nedá předem odhadnout.
Mají se nadále vymezovat proti premiérovi a jeho kabinetu, který též rychle ztrácí podporu veřejnosti? Dohadovat se o počtu „svých" ministrů a náměstků, klást si podmínky? Nebo od nich jejich voliči spíše čekají podporu reformám, které se vláda snaží prosadit? Co z toho pošle voličské preference až na samé dno, a co je naopak dokáže vytáhnout nahoru?
Minimálně část představitelů Věcí veřejných je přesvědčena, že nálady a požadavky svých voličů „čte" správně.
"Mnoho sil a nové energie se mi vlévalo do žil, když jsem viděl, kolik schopných, inteligentních a pracovitých lidí mi ve svých projevech vyjadřovalo podporu a znovu mě potvrdili do role hlavního vyjednavače ekonomických reforem," napsal například ve svém blogu o nedávném sjezdu strany bývalý ministr dopravy Vít Bárta, mnohými považovaný za skutečného lídra VV. Je přesvědčen, že se on sám i Věci veřejné stali obětí štvavé kampaně svých protivníků.
Vít: Bárta: Jsem hrdý na to být véčkařem! |
Někteří analytici jsou naopak přesvědčeni, že voličům Věcí veřejných už došla trpělivost. Stále více z nich je přesvědčeno, že s nimi tato strana nehraje fér hru. Nejen komentátor Karel Hvížďala vidí jako hlavní důvod právě politický styl Víta Bárty.
„Komičnost volby (rozuměj předsedy strany koncem května, pozn. red.), prázdná slova o práci z úst předsedy a zklamaná skepse místopředsedkyně jen transparentně předvádějí, že strana založená na podnikatelském projektu a několika líbivých heslech nemůže dlouho fungovat. Jak z dokumentů porůznu zveřejněných vyplývá, Vít Bárta stranu zakládal na základě zjištění, že v globalizované ekonomice o všem rozhodují tahy největších hráčů, nikoliv pravidla. Sám nejspíš moc dobře věděl, že boj proti korupci nemůže být politický program, ale to ho vůbec nezajímalo: potřeboval jen fungující aparát a voliče: stroj a masu. Pomocí strany Věci veřejné se chtěl stát sám jedním z velkých hráčů a hněv lidu nasměrovat proti těm, kteří už velkými hráči jsou," píše Hvížďala.
Karel Hvížďala: Věcem veřejným zvoní hrana |
Právě nečitelnost Věcí veřejných, toho, kdo je opravdu řídí, o co jim jde a jak toho chtějí dosáhnout, je podle bývalých voličů důvodem, proč se od nich nyní odvracejí. Postoje mnohých shrnul ve svém blogu na Aktuálně.cz politolog Jiří Pehe (VV, pozn. red). "Chtěly by být vnímány jako respektovaná politická partaj, jenže jsou jen parta. Zatímco skutečné partaje mají relativně čitelné vnitřní struktury a mechanismy rozhodování, party nemají ani jedno. V čele nemají demokraticky zvoleného předsedu, ale vůdce. Pokud nemůže být vůdce z formálních důvodů též předsedou, nějaký předseda, který dělá vůdcovi křoví, se vždy najde," míní Pehe.
Jiří Pehe: Parta, partaj, důstojnost |
Jaká je tedy budoucnost Věcí veřejných? Podaří se jim znovu získat důvěru voličů? Co by proto musely udělat? Kdo a co jim nejvíce kazí pověst? Anebo už je pozdě a Věci veřejné svou hru již dohrály?