Martin Hála Martin Hála | Komentáře
22. 8. 2019 11:15

Konflikt v Hongkongu: odlišnost je pro Čínu systémovou chybou. A ty se "napravují".

Památný 21. srpen vyvolává u pamětníků traumatické vzpomínky. Letos je dokonce někteří z nich ventilovali do otevřených dopisů, jež varují před opakováním tragédie z roku 1968, tentokrát v Hongkongu. Na jeho hranicích s ČLR se již šikují vojska čínské Lidově osvobozené armády, dříve známé též jako armáda Rudá.
Vozidla čínské armády v Šenčenu, blízko hranice s Hongkongem.
Vozidla čínské armády v Šenčenu, blízko hranice s Hongkongem. | Foto: Reuters

Proti dopisům s "chybnými názory" se obratem důrazně ohradilo čínské velvyslanectví v Praze. Taková reakce však nejspíš traumatické pocity jen prohloubí, v dotyčných politicích i u širší veřejnosti. Potvrzuje totiž obavy, že v Hongkongu se skutečně tak trochu opakuje historie z temných hlubin studené války.

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám na českém ministerstvu vnitra upozornilo čínskou ambasádu, že zdejší ústava zaručuje svobodu projevu, a tedy i pluralitu názorů. Tu ostatně formálně zaručuje i současná ústava čínská. Názory českých politiků se mohou různit, čínskému velvyslanectví ale nepřísluší hodnotit, zda jsou "chybné". Veřejné projevy politiků čínských se oproti tomu přes ústavní záruky obvykle neliší. To nemusí nutně odrážet jejich osobní názory, ty si však moudře nechávají pro sebe. Současný generální tajemník Si Ťin-pching prosazuje od svého nástupu v roce 2012 názorovou jednotu v míře nebývalé i pro leninský systém, jakým ČLR přese všechny reformy dodnes zůstává. Pro nositele odlišných názorů je připravena disciplinární komise ÚV KS Číny, která se zdaleka nezabývá pouze korupcí mezi stranickými funkcionáři.

Je vcelku pochopitelné, že v takovém prostředí je odlišný názor chápán jako "chybný". Čínští diplomaté v zahraničí by měli nicméně pochopit, že v demokratických systémech, kde se berou ústavní záruky svobody projevu s větší vážností, vyvolává směšování "odlišných" a "chybných" názorů negativní reakce. V zemích, které přešly před třiceti lety od leninského pojetí kontroly společnosti k demokratickému systému vládnutí, pak mohou vyvolat i nepříjemné reminiscence na doby dávno minulé. Kolem citlivých výročí tím spíše.

Varování NÚKIB před Huawei

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před Huawei (a další čínskou firmou ZTE) loni v prosinci. Instituce upozornila, že zapojení jejích technologií firmy do strategických infrastruktur představuje bezpečnostní hrozbu. 
"Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu," uvedl ředitel NÚKIB Dušan Navrátil (celé varování zde). 
Na druhou stranu NÚKIB považuje ICT Unii, jejímž členem ji Huawei, za standardního partnera. "Ve věcech, které se mezi ICTU a NÚKIBem překrývají nebo doplňují, zatím jsme vždy komunikovali jako partneři a hodláme v tom i nadále pokračovat," řekl mluvčí NÚKIB Radek Holý.

Čínský zastupitelský úřad v Praze se v tomto směru již jednou spálil. To když po varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před společností Huawei koncem minulého roku požadoval po Babišově vládě, aby napravila svou "chybu". Ambasáda přitom hned také oznámila, že premiér v rozhovoru s čínským velvyslancem "chybu" uznal a přislíbil napravit. Babiš ale vzápětí nazval čínského velvyslance "lhářem".

Člověk by po takovém incidentu očekával na čínské straně větší obezřetnost. Zdá se ale, že rozdíl mezi "odlišným" a "chybným" názorem je pro ni příliš jemná nuance.

Pro pravověrné komunisty existuje zkrátka jen jeden "správný" názor a ten formuluje KS Číny, respektive její "jádro" v čele s generálním tajemníkem Si Ťin-pchingem. Vše ostatní je "chyba", a za politické chyby se v leninských systémech draze platí. Čeští bojovníci proti "politické korektnosti" na liberálním Západě by si měli připomenout, že etymologie výrazu vychází z termínu "správná politická linie" v čínském politickém slovníku.

Směšování odlišných a "chybných" názorů je konečně také hlubší příčinou současného konfliktu v Hongkongu. Teng Siao-pchingův princip "jedna země, dva systémy" explicitně uznával odlišnost místního zřízení od vlády jedné strany v pevninské Číně. Dnešní "jádro" KS Číny ovšem pokládá odlišnost za systémovou chybu, kterou je třeba napravit. Po dobrém či po zlém.

Autor, sinolog, je ředitelem projektu Sinopsis.

Čínské polovojenské síly cvičí poblíž Hongkongu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 13 minutami

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová má koronavirus, její stav je stabilizovaný

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová byla po nákaze koronavirem převezena do londýnské nemocnice. Stav třiasedmdesátileté umělkyně je stabilizovaný, uvedla v neděli s odvoláním na jejího agenta Francoise Ravarda agentura PA. "Všichni si přejeme její brzké a plné uzdravení," řekl Revard.

Faithfullová se proslavila mimo jiné písní As Tears Go By, kterou v 60. letech napsali členové kapely Rolling Stones Mick Jagger a Keith Richards. S frontmanem skupiny Jaggerem Faithfullová jeden čas i chodila. Měla i úspěšnou sólovou kariéru.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Milion eur věnoval nemocnici v Barceloně také Xavi

Bývalý záložník Barcelony Xavi následoval příklad svého někdejšího spoluhráče a později trenéra Pepa Guardioly a také on věnoval milion eur (27,7 milionu korun) nemocnici v Barceloně. Ta peníze využije na nákup pomůcek pro ošetřující personál i pro pacienty s nemocí Covid-19.

Čtyřicetiletý Xavi, jenž v současnosti trénuje katarský klub Al Sád, je barcelonským odchovancem a s klubem vyhrál osmkrát španělskou ligu a čtyřikrát Ligu mistrů.

Milion eur na boj s koronavirem už věnoval také bývalý Xaviho spoluhráč Lionel Messi, jenž částku rozdělil mezi barcelonskou nemocnici a lékařská zařízení v rodné Argentině.

Fotbalisté Barcelony se také po dobu krize vzdají 70 procent platu, aby přispěli na mzdy ostatních zaměstnanců. Španělská liga byla přerušena v polovině března a její restart je podobně jako u dalších evropských soutěží v nedohlednu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Přestřelka drogových kartelů v Mexiku si vyžádala 19 mrtvých, násilí trvá navzdory pandemii

Při přestřelce mezi dvěma drogovými gangy v severomexickém státě Chihuahua zemřelo 19 lidí. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na státní zastupitelství. K zabezpečení oblasti, kde spolu soupeří kartely Sinaloa a Juarez, byli vysláni vojáci a policie. Podle místních médií patřily gangy ke jmenovaným znesvářeným kartelům.

Bezpečnostní síly v osadě Chuchuichupa nedaleko města Madera v pátek večer místního času nalezly 18 těl, dva granáty, dva vozy a 18 dlouhých střelných zbraní. Podle agentury AP přestřelku se zraněními přežili dva muži. Jeden později zemřel v nemocnici, druhý je ve vazbě. 

V pátek mexický prezident Andrés Manuel López Obrador konstatoval, že násilí mezi kriminálními skupinami přetrvává navzdory šíření koronaviru v zemi

Zdroj: ČTK
Další zprávy