Ondřej Chlupáček Ondřej Chlupáček | Komentáře
18. 4. 2019 16:10

Konspirační weby a populisti jsou toxický koktejl. Dobře, že to vnitro sleduje

Pozitivní je, že tupá nenávist na voliče zas až tak nefunguje. Vloni v komunálních volbách dostala SPD tři procenta. Dělnická strana sociální spravedlnosti a Národní demokracie? Totální debakl. Lidé brzy prokouknou, že pod skořápkou siláckých řečí není lákavý směr vedení země.
Volební kampaň 2017 ještě zabrala (10,64 procenta hlasů).
Volební kampaň 2017 ještě zabrala (10,64 procenta hlasů). | Foto: ČTK

Nově zveřejněná zpráva ministerstva vnitra o projevech extremismu za rok 2018 obsahuje spoustu zajímavých informací, byť některé z nich vlastně nejsou žádným překvapením. Každopádně je důležité to mít černé na bílém.

Podle dokumentu hrálo loni v šíření projevů rasové, etnické a náboženské nenávisti velkou roli, chvíle napětí, hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. SPD je podle vnitra nejvlivnějším aktérem v šíření náboženské nenávisti a etnické nesnášenlivosti. Skvělé, že Okamura je napůl Japonec, to se může stát fakt jenom u nás.

Nicméně ten zprávu vnímá jako politický boj ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD. Co jiného na to má říct? Podobný protitah používá k obžalobě doporučený premiér Babiš. Všechno je komplot, kampaň, já nic, ale k věci…

Pozitivní je, že se snad dá opatrně říct, že tupá nenávist na voliče zas až tak moc nefunguje. Vloni v komunálních volbách dostala SPD tři procenta. Dělnická strana sociální spravedlnosti a Národní demokracie? Totální debakl. Čím to?

Tyhle strany spojují nesourodé lidi bez zkušeností, často s protichůdnými názory. Jejich program je slepé šíření nenávisti, což zkrátka není dlouhodobě udržitelné. Lidé obvykle brzy prokouknou, že pod skořápkou siláckých řečí není lákavý směr vedení země.

Je snadnější valit do lidí klíny, rozdělovat je a budit v nich to špatné než přijít s něčím konstruktivním - programem nebo vizí, té se držet a jít si za ní. Laciné populistické body a politické podnikání, to je SPD Tomia Okamury. Aby toho nebylo málo, ještě dělají užitečné idioty konspiračním webům, které díky nim mají "výbušný" obsah (když si ho zrovna sami necucají z prstu) a spoustu kliků, na které nalepí reklamu.

Podle zprávy vnitra se právě tyto weby výrazně podílely na šíření xenofobie a fungují jako tiskový orgán extremistů a populistů. "Přejímají jejich nenávistné myšlenky, ty multiplikují a snaží se z nich vytvořit legitimní politické téma," uvádí zpráva s odkazem na spolupráci Aeronetu a předsedy strany Národní demokracie Adama B. Bartoše.

Znalci extremismu ve zprávě tvrdí, že po konspiračních webech šířené dezinformace mohou u lidí bez kritického uvažování vyvolávat pocity paniky, strachu či ohrožení. Nezní to povědomě? Důsledkem toxické spolupráce extremistů a populistů s konspiračními weby je i odsouzení seniora a sympatizanta hnutí SPD Jaromíra Baldy na čtyři roky za teroristický útok na železnici. Tak pozor na to! Nevěřit jednoduchým řešením populistů a konspiračním teoriím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy