Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 7. 2017 13:25

Kubera na Hrad? Zeman namodro: Brusel je fuj a dehet v plicích chrání zdraví

Primátor Teplic rád levná, chytlavá prohlášení, jež zapadají do návratu ODS k Václavu Klausovi seniorovi. Zeman by měl dobrého nástupce.
Primátor Teplic Jaroslav Kubera se nabízí jako další případný kandidát na Hrad. Ještě si to rozmyslí, ale podpisy senátorů už sehnal.
Primátor Teplic Jaroslav Kubera se nabízí jako další případný kandidát na Hrad. Ještě si to rozmyslí, ale podpisy senátorů už sehnal. | Foto: Ludvík Hradilek

Podivná modrá akce: místopředseda Senátu a primátor Teplic za ODS Jaroslav Kubera oznámil, že sebral dostatek podpisů kolegů senátorů, aby mohl kandidovat na Hrad. Celkem jich má již sedmnáct, nejen z ODS (stačilo by mu deset). To však neznamená, že se pokusí stát českým prezidentem: "Mám to připravené a rozhodnu se na poslední chvíli," sdělil iDnes.cz. "Dosavadní kandidáti mě neoslovují, stále čekám, že se objeví ještě jiní kandidáti."

Nic neříká stanovisko ODS k případné kandidatuře Kubery: "Nyní se soustředíme na volby do Poslanecké sněmovny. Několikrát jsme deklarovali, že cílem ODS je postavit nebo podpořit takového kandidáta, který bude mít šanci porazit Miloše Zemana. Občanští demokraté svůj postup v prezidentské volbě oznámí v pravou chvíli," sděluje mluvčí Jana Havelková; předseda Petr Fiala mlčí, zřejmě je zaneprázdněn tipováním sedmi divů Česka.

Že ODS hledá "kandidáta, který bude mít šanci porazit Miloše Zemana", slyšíme už rok. Dost možná to leze krkem i Kuberovi, který si tedy sám sehnal podpisy, jako že by případně mohl vyzvat Miloše Zemana. Ten to prý vítá.

Blesku primátor řekl: "S panem prezidentem Zemanem jsem byl na služební cestě v Chorvatsku. Vážně mě přesvědčoval, abych kandidoval. Bod, kdy to řeknu, přijde, ale až se bude sestavovat vláda." Takže ho přemlouvá dokonce i prezident Miloš Zeman? Musí být sakra těžké takovému lákadlu odolat.

Ti dva jsou si dost podobní, Kubera by na Hradě byl do jisté míry Zemanem II, Zemanem namodro. Primátor Teplic má taky mimořádně proříznutá ústa a shodnou se i v kopání do té strašné, zlé Evropské unie. (Kubera ovšem zatím neproslul podporou Putina a čínských komunistů.)

Buď jde o jeho sóloakci, neboť pro muže činu, pro pana Zasněženého Chodníka (Kubera zbavil tuzemce povinnosti odhrabávat z obecního chodníku sníh) může být dost rmutné dívat se, jak jeho strana stále nikoho nemá, nebo je "kuberování" jen další levnou součástí předvolební kampaně, další pokus upozornit na ODS, že tu je a že "má lidi" dokonce i na prezidenta.

Tomu by nasvědčoval tento fakt: sedmdesátiletý Kubera už letos začátkem roku ČTK oznámil, že aktuální volební období v Senátu i komunální politice jsou pro něj posledními, tedy že končí. (Pravda, o kandidování na Hrad řeč nebyla.)

S jakým programem by do toho Kubera šel? Czexit? Povolit cigára i v jeslích? Nevíme, sám k tomu sdělil jen toto: "Pokud někdo kandiduje, tak jeho cílem má být zvítězit, ale ne tím, že porazí toho soupeře, ale že nabídne voličům to, co je správné." Hmm, moudré. Jediné, co však voličům sdělil, bylo, že prvního ledna pronese vlastní novoroční projev. (V Teplicích na náměstí?)

Byl by Kubera vhodný kandidát na prezidenta? První, co vás napadne, když ho pozorujete, když o něm uvažujete: nemá na to. Jaroslav Kubera je komunální politik, větší přesah mu chybí.

Jeho případné kandidování ukazuje, kam to s nejvyšší ústavní funkcí dopracoval Miloš Zeman: udělal z ní provinční záležitost, prezident v jeho podání je takový žvanivý vesnický starosta, který nejradši říká, co chtějí lidé v hospodě slyšet, tlachal, který rád provokuje. Státník? Osobnost, nebo snad vzor? Kam na něj s tou flintou.

Zeman zavedl představu hlavy státu coby "bonmotáře", který nemá žádnou odpovědnost, sype jednu hlášku za druhou a jednu jako druhou; to přece lidem stačí, ne? Prezidentem tohoto typu může být kdejaký manipulátor a sebehlt.

Pelíšky na pokračování

Kubera, podobně jako Zeman, proslul svými hláškami, z Hradu by zřejmě udělal takové "Pelíšky", lidé by se ptali: "Slyšels, co zas vypustil? Ne? Tak to si musíš dát…"

Pár jeho hlášek? Nejznámější jsou o tabakismu: "Neznám kuřáka, který by vykouřil 10 cigaret a zmlátil manželku a děti, což alkoholik dělá téměř denně a nikomu to nevadí a nikdo nehoruje pro zákaz reklamy na - muži mají své dny atd… já vím, jaké kroky budou následovat. Bude následovat zákaz prezervativů, protože přece potřebujeme, aby se rodilo více dětí, zákaz orálního sexu, zákaz sexu vůbec a další zákazy."

V roce 2003 mluvil v Senátu o zákonu, který měl řešit sexuální obtěžování na pracovišti: "… nemohu v žádném případě podpořit naši paternalistickou ochranu a touhy neukojených feministek, kterým harassment nikdy nehrozí. To je na tom velmi pikantní a zvláštní. Nemohu je jmenovat… ale můžete si je na internetu prohlédnout - ty aktérky, které jsou v těchto směrech aktivní, těm se opravdu nemůže nic stát, nikdo je nikdy obtěžovat nebude." Zemanovské.

Nerad Evropskou unii, zaujímá k ní klausovský postoj: "Pro mě je celá unie jeden velký socialistický moloch. Když se rozpadne bez války, tak to budu považovat za úspěch," prozradil Aha! v roce 2007. Parlamentním listům řekl: "Kdyby bylo po mém, tak Teplice z Evropské unie vystoupí. Možná, že jednou uspořádáme referendum. Kdyby všechna velká města uspořádala referendum, tak by pravděpodobně musela vystoupit i Česká republika. Takovou míru socialismu, to neumí ani Grebeníček."

Levná, chytlavá prohlášení, jež zapadají do návratu ODS k Václavu Klausovi seniorovi. Zeman by měl dobrého nástupce, navíc ty dva spojuje kuřácká vášeň; u front na Hrad by se zřejmě objevily popelníčky. Na prezidenta evropské úrovně to nestačí, na kandidáta za dnešní občanské demokraty nepochybně bohatě ano.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

před 43 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy