Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
21. 10. 2011 16:45

Listárna Aktuálně.cz: Týden drsných zpráv a fotografií

Proč vám ukazujeme Kaddáfího, mrtvé tygry a Sexistické prasátečko. Z redakční pošty
Foto: Aktuálně.cz

Vážení a milí čtenáři, pravidelný čtenář „tonda" naší redakci ve čtvrtek napsal: Buďte tak laskavi a takové nechutné obrázky povražděných vzácných zvířat nemusíte zveřejňovat. Anebo Vám to dělá dobře? Mně tedy ne, stačí si to přečíst o tom bezcitném postřílení nevinných zvířat a nemusím na to koukat. Děkuji.

Řeč byla o zprávě, že kdesi v Ohiu se ze soukromé zoologické zahrady rozuteklo do ulic exotické zvířectvo včetně osmnácti bengálských tygrů, a místní šerif je ve jménu ochrany obyvatelstva nechal postřílet. (Viz foto. Jedno foto.)

Ano, byl to týden drsných zpráv a drsných záběrů. V pondělí jsme psali o tom, jak na jednom čínském tržišti srazilo auto dvouletou holčičku a lidé ji, těžce zraněnou, bez povšimnutí nechali na ulici. (Viz foto.) A všechno korunovalo zabití plukovníka Kaddáfího, cosi mezi lynčem, první pomocí vláčením těla na korbu pick-upu, a zastřelením. (Viz foto.)

Nedělá nám to „dobře", dokonce spíš naopak, přesto jsme všechny tři zmíněné zprávy doplnili autentickými fotografiemi z místa činu. Nebyly to žádné samoúčelné záběry „hrůzy", měly zřejmou zpravodajskou hodnotu. A myslíme, že jsme s nimi naložili ještě s mírou.

Drastické detailní snímky libyjského diktátora jsou mimořádný případ. Zkrvavený umírající člověk, navíc identifikovaný jménem, patří do zpráv jen zcela výjimečně. Především kvůli těm čtenářům, kteří na to nemají žaludek. A věřte nebo ne, i diktátorské celebrity mají nárok alespoň na zlomek práva na ochranu osobnosti.

Na druhou stranu, snímky Kaddáfího představují historický záznam. (Asi jako otřesné záběry na mrtvou rodinu Goebbelsových, které najdete snad v každém druhém dokumentu o pádu Třetí říše.) Kdybychom je teď ve zprávách nepublikovali, nebylo by to profesionální a někteří čtenáři by namítali, že zamlčujeme „realitu". To v takovém okamžiku nemůžeme, i když je krutá. 

Proto jsme fotografie Kaddáfího „na smrtelném náklaďáku" zveřejnili, ale zdaleka ne všechny. A v dalších článcích je budeme publikovat jen střídmě, a nebudou vidět přímo na homepagi Aktuálně.cz.

Ještě k fotografiím, ale změňme téma, opravdu radikálně. Možná jste si všimli, že Aktuálně.cz propaguje anketu Sexistické prasátečko, která upozorňuje na to, jak moc, zbytečně a hlavně hloupě se v reklamě používá „erotika". Na našich stránkách můžete i hlasovat, která reklama tyto parametry splňuje nejvíc.

Dobře si uvědomujeme, že je to trochu dvousečné: Tím, že zveřejňujeme přehlídku ošklivých reklam, zároveň děláme reklamu těm reklamám samotným. A tedy i těm obscénním kuriozitám, které autory Prasátečka - a nás s nimi - pobuřují (a řadu lidí naopak přitahují, proto jsou v reklamě tak populární). Jenže jak to zařídit jinak? Těžko můžeme pranýřovat něco, co nezveřejníme.

Aby bylo jasnější, jak to se sexistickou reklamou myslíme, dohodli jsme se, že ukázky ze Sexistického prasátečka budeme napříště publikovat jen v rámci této ankety. A ne v jiných článcích, jako „ilustrace" silikonových dekoltů, neřkuli psího masa a stavebního řeziva.

Čtenáři si občas stěžují, že u jejich komentářů pod články neakceptujeme výrazy jako idiot a debil, ačkoli jde přece jen o „pouhé lékařské diagnózy".

Naše vysvětlení - nejen pro ty, kdo se při výměně názorů bez takových slov nedokážou obejít - je následující.

1. Nemáme žádný „seznam zakázaných slov". Všechny diskuse za redakci sleduje živý moderátor, nikoli automat. To má jednu velkou výhodu - každý příspěvek může posoudit v souvislostech, může vzít v úvahu jeho tón, míru agresivity a podobně. Věřte nám, prosím.

2. Z toho důvodu například jistě neskryjeme komentář k článku o Ivanu Jirousovi, protože v něm bude slovo „magor". A když dostane Tomáš Řepka další červenou kartu, se slovem „magor" se asi smíříme také.

3. Do procent diskusí, které si dělají nárok na přívlastek „slušná", slova jako „debil" nepatří. Pokud jde o nadávku, a ne o skutečnou diagnózu, jelikož diskuse se bude týkat článku, jak psychiatrie diagnostikuje „debilitu".

4. Česká psychiatrická společnost před několika lety vyzvala politiky, aby nepoužívali duševní onemocnění jako synonyma pro schopnosti či neschopnosti svých protivníků. Uráží to skutečné pacienty a skutečné mentálně postižené. S tímto názorem se plně ztotožňujeme a myslíme si, že neplatí jen pro politiky, ale pro veřejné vyjadřování vůbec.

5. Že se někdo hrubě mýlí, se dá česky sdělit i jinak. Zájemcům doporučujeme například Šmírbuch jazyka českého od Patrika Ouředníka (vydavatelství Paseka, 2005), stranu 27 (heslo „Být blázen") a stranu 83 (heslo „Hlupák"). Ale samozřejmě spíš pro soukromou potřebu, než jako inspiraci k vašim komentářům na Aktuálně.cz. Mějte se hezky.

 

Právě se děje

Další zprávy