"Následovat bude masivní útok na nezávislost institucí, které jsou základem moderních liberálních demokracií: na veřejnou správu, média (ta veřejnoprávní obzvlášť), centrální banku, justici." Takto předpovídá bloger Aktuálně.cz, politický komentátor Jiří Pehe, další vývoj v Maďarsku, kde ve volbách jasně zvítězila pravicová strana Fidesz a získala ústavní většinu. Maďarsko se navíc potýká s dlouhodobými ekonomickými problémy a nástupem krajní pravice.
Vývojem v této zemi se v posledních dnech zabývalo několik blogerů a řada diskutujících ve čtenářských debatách.
Jiří Pehe varuje, že maďarská demokracie je nevyzrálá, a proto je drtivé vítězství jedné strany nebezpečné.
"Zatímco například ve Velké Británii se nikdo nestrachuje, když jedna z velkých stran nadpolovičně vládne, neboť většinu politiků by ani nenapadlo své moci zneužít k útoku na některé pilíře demokracie, absolutní vláda jedné strany v našem regionu je bohužel i dvacet let po pádu komunismu noční můrou," shrnuje Pehe.
Celý text Jiřího Pehe: Jak to dopadne v Maďarsku |
Další bloger Aktuálně.cz, ekonom Aleš Michl, se v jednom ze svých blogových textů zabýval volebním úspěchem radikální strany Jobbik (Hnutí za lepší Maďarsko), které v maďarských volbách získalo více než 16 procent hlasů.
"Je rostoucí podpora Jobbiku fenoménem, kterého bychom se měli obávat? Anebo je Maďarsko 'daleko'? Nejsem politolog. Ale sázím na to, že rostoucí podpora Jobbiku je důsledkem finančního a ekonomického guláše, který si Maďaři udělali kupením dluhů, odkládáním reforem a poklesem politické morálky," napsal Michl, který dodává, že pokud příští volební období čeští politici - jak sám píše - "zvorají", do popředí může vstoupit také nějaké uskupení s programem "radikální změny".
Celý text Aleše Michla: Zvoráme-li to, přivítáme Jobbik |
Ekonomickou situací Maďarska se zabývá další bloger a ekonom Pavel Kohout. V jednom ze svých blogů například vysvětluje, proč se z jeho pohledu zrovna tato země potýká s tak vážnými problémy. "Ještě v roce 1999 bylo považováno za vzorově transformovanou ekonomiku. Česká republika se tehdy potácela v bankovní krizi, Slovensko nikdo nebral vážně - ale Maďaři úspěšně snižovali úroveň státního dluhu (ze zhruba 80 % HDP na necelých 50 %), úspěšně lákali zahraniční investory a zemi se všeobecně dařilo. Pak nastal rychlý zlom. Stačilo pár populistických vlád a na Maďarsko si celý finanční svět ukazuje prstem se slovy ,takhle se to nedělá'," napsal Kohout.
Blogové texty Pavla Kohouta: Maďarsko, MMF a my Pád premiantů |
Další články k vývoji v Maďarsku: