Je Miloš Zeman stále Milošem Zemanem? Zůstává konzistentní? Podle posledního rozhovoru, který poskytl Aktuálně.cz, se hlava státu nemění. Nespojuje, ale útočí na své nepřátele, jakmile má příležitost. Staví se nad politické strany. Baží po co nejsilnějších pravomocích. A stále dál by se rád spojil s Andrejem Babišem.
V zahraniční politice se Zeman ocitl ve složité situaci, kterou, ač prognostik, vůbec nepředpokládal. Od svého předchůdce Václava Klause se v kampani na Hrad i po ní jasně odlišil tím, že podporuje Evropskou unii. Zároveň ale, podobně jako Klaus, dával celá léta najevo, jak mu je blízko Rusko a Vladimir Putin. Okupace Krymu, odervání kusu Ukrajiny, je tedy pro Zemana problém. Zdánlivě nyní nemůže vyhovět jak EU, tak obdivovanému Putinovi.
Musíme chápat, že „slabost“, to je pro Zemana něco strašného. Za slabost druhé odsuzuje. Ve svých větách je jak na straně EU, tak Putina. Pěkně chameleonský výkon.
V rozhovoru z potíží vybruslil: „Rusko chladnokrevně využilo slabosti Ukrajiny, slabosti ukrajinské vlády, zejména nešťastného kroku, kterým byl jazykový zákon, protože zakázat třetině obyvatelstva používat rodný jazyk může jenom idiot.“ Musíme chápat, že „slabost“, to je pro Zemana něco strašného. Za slabost druhé odsuzuje. Ve svých větách je jak na straně EU, tak Putina. Pěkně chameleonský výkon. A samo sebou se neobejde bez nadávky. V tom se nemění.
Ve stejném duchu pokračoval: „Myslím si, že bude-li Rusko rozumné, nebude se pokoušet vyvolávat další konflikty na východní Ukrajině. A naopak Ukrajině, aby tam byla silná, akceschopná vláda, by prospělo, kdyby se zbavila fašistických extrémistů a kdyby Ukrajinu federalizovala.“ – Že by bylo Rusko rozumné, to zní dnes směšně. Nezapomeňme, že Rada Ruské federace povolila ruským vojskům vstup na Ukrajinu, nikoli jen na Krym.
Putinovská rétorika
Zemanova rétorika (fašističtí extrémisté v ukrajinské vládě) je čistě putinovská. Také nápad na federalizaci Ukrajiny by se Rusům líbil. Zároveň však Zeman mluví o přiblížení Ukrajiny EU: „Naším úkolem je posílit Ukrajinu, proto vítám brzký podpis asociační dohody Ukrajiny s Evropskou unií, protože toto je jediný způsob, jak Ukrajina může být rovnoprávným partnerem Ruska.“
V domácí politice Zeman také bruslí s potížemi. Stal se hlavou země, ale pak prohrál svůj zřejmě poslední velký plán, tedy vybudovat vlastní silnou stranu (SPOZ, Zemanovci), vnutit ji ČSSD jako spojence a poté s ní ovlivňovat politické dění v zemi. Neúspěšně skončil i pokus o silové ovládnutí sociální demokracie (lánský puč).
Zemanovo okolí je silně rozhádáno, je na nože, ale on se snaží dál vypadat konzistentně. Chce víc pravomocí, víc moci, na to kývne kdykoli. Jenomže je na to sám.
Zemanovo okolí je silně rozhádáno, je na nože, ale on se snaží dál vypadat konzistentně. Chce víc moci, na to kývne kdykoli. Jenomže je na to sám. To v parlamentním systému nefunguje. Proto se lísá k nejsilnější figuře současné české politiky, k předsedovi ANO Andreji Babišovi. K jedinému klíčovému politikovi (který se vydává za nepolitika), jehož Miloš Zeman nepovažuje za slabého. To je hluboký politický pud, který mu zbyl, základní instinkt, jenž ho kdysi pevně spojil s Václavem Klausem.
Stranami pohrdá. Viz výrok o služebním zákonu: „Ať politické strany veřejně říkají cokoli, všechny mají zájem na tom, aby nebyl, neboť rozumná forma služebního zákona znamená, že nebudete mít politické trafikanty ve státní správě.“ Vůči vedení ČSSD je to nespravedlivé i nepřesné. Bohuslav Sobotka (i Andrej Babiš) mají zájem obsadit špičkové funkce ve státní správě svými lidmi. Protože oni tam nepochybně zůstanou i po příštích volbách.
Těch si hluboce nevážím
Když je Zeman tázán na téma amnestií a milostí, okamžitě zaútočí na své soky: „Pozměňovací návrhy dělá patrně koalice pana Kalouska, pana Polčáka a pana Jiřího Dienstbiera a přiznávám se, že s autory tohoto návrhu bych se nerad setkával, protože si jich všech tří hluboce nevážím.“ – Uštědřil kopanec Sobotkovi; Dienstbier je přece jeho člověk. Zeman ho spojí s Kalouskem, tedy s třídním nepřítelem levice, a řekne, že si ho „hluboce neváží“. Drsné.
Když přijde řeč na omezení pravomocí prezidenta a na zavedení lhůt, které by ohraničovaly rozhodování hlavy státu, je Zeman na koni. Přesně vyhmátne podstatu: „Pokládám za komické, že přímo zvolený prezident má mít užší pravomoci než prezident zvolený parlamentem. To absolutně nedává logiku.“
Zeman překrucuje fakta. Babiš tvrdil, že s StB nespolupracoval, že neudával. To od něj slyšeli voliči. Pokud by se u soudu v Bratislavě ukázalo, že lhal, situace by se zásadně změnila a Babiš by měl odstoupit, protože by pak bylo jasné, že voliče podvedl.
K Babišovi lne. Omlouvá jeho případnou spolupráci s StB za minulého režimu: „O tom, že je podezřelý ze spolupráce s StB, jeho voliči věděli dávno před volbami a není to žádná nová informace.“ Zeman překrucuje fakta. Babiš tvrdil, že s StB nespolupracoval, že neudával. To od něj slyšeli voliči. Pokud by se u soudu v Bratislavě ukázalo, že lhal, situace by se zásadně změnila a Babiš by měl odstoupit, protože by pak bylo jasné, že voliče podvedl.
Zeman Babiše chválí, jako by to ani nebyl politik. Jako by mu zbaštil heslo „Nejsme jako politici“. Chvála zní i v posledním rozhovoru: „... první kroky pana Babiše sleduji se sympatiemi. Zaujala mne reverze týkající se úniků u daně z přidané hodnoty, tedy nejvýživnější daně státního rozpočtu, při takzvaných karuselových obchodech a myslím si, že je to krok správným směrem a na další kroky si počkám.“
Zemanobabiš
Na dotaz, co by dělal, kdyby padla Sobotkova vláda, zda by jmenoval Babiše premiérem, prezident odvětil: „Není to vyloučeno, ale na druhé straně, pokud by se třeba ukázalo, že v řadách sociální demokracie je člověk, který dokáže sestavit koalici s většinou v Poslanecké sněmovně, tak bych nevylučoval ani tuto možnost.“ – Důležitý moment. V kuloárech se mluví o tom, že Zeman odmítá Sobotku. Hovoří se o možnosti, že Sobotkův kabinet padne a prezident jmenuje Babiše premiérem. Zjevně s ním počítá.
Proč? Miliardář Babiš ho nepochybně fascinuje. Má peníze, ovládá média, uspěl ve volbách. Ideální spojenec pro člověka typu Miloše Zemana. Rozuměl si s Klausem, vzhlíží k Putinovi, spojil by se s ANO Babišem. Platí, že Miloš Zeman sice zeslábl, utrpěl porážky, ale stále je Milošem Zemanem. Žádnou metanoiu neprodělal.