Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 3. 2018 9:15

Mynářova čínská mise? Neurvalý amatér Zeman vyautoval českou diplomacii

Český prezident měl být předem informován, že se čínské úřady chystají vyšetřovat pana Jie, měl být diskrétně varován. Jenže oni mu zjevně nevěří.
Ťuknout si pivečkem, to ano, hrát si na kámoše, to ano, ale jenom jako. Když jde do tuhého, Zeman je pro pana Si nula.
Ťuknout si pivečkem, to ano, hrát si na kámoše, to ano, ale jenom jako. Když jde do tuhého, Zeman je pro pana Si nula. | Foto: ČTK

Ve čtvrtek minulý týden jsme se náhodou, neoficiálně dozvěděli, že Miloš Zeman vyslal v úterý do Číny kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého. Měli ověřit informace o zadržení a vyslýchání šéfa CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga. Podle více informací je vyšetřován kvůli podezřením z hospodářské kriminality, údajně na přímý rozkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Když se podíváte na stránky Hradu, kupříkladu na rubriku Aktuální tiskové zprávy, nenajdete tam o této státem placené cestě, jíž se měl zúčastnit ještě Jaroslav Tvrdík, místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company, vůbec nic.

Mluvčí Ovčáček a Mynář informovali až o návratu trojice z Číny. O výsledku "mise Jie" jsme se však nedozvěděli lautr nic, Mynář prý chce nejprve referovat Zemanovi, do té doby nebude cestu komentovat: "Logicky nejprve budu o výsledku mojí cesty informovat pana prezidenta a poté všechny ostatní," sdělil. Ovčáček bude mít podrobnosti tento týden…

Netušíme, co se trio dozvědělo, oficiálně ani nevíme, proč tam jeli. Kancléř Mynář je státní úředník placený z našich daní. Nemá nejen potřebnou prověrku na přísně tajné, ale ani žádnou českou diplomatickou funkci.

Zásadní fakt: šlo o zahraniční cestu kancléře (zda jeli Nejedlý a Tvrdík "za Hrad", tedy za Česko, nebo jen za sebe, o tom nemáme ani potuchy). Kancléř se tam vydal z pověření prezidenta, měl zjistit, co se děje se Zemanovým ekonomickým poradcem (od něhož už mluvčí Ovčáček pomalu dává ruce pryč, viz rozhovor pro Radiožurnál minulý týden).

Zahraniční politiku (a vztahy s Čínou v době "ekonomické diplomacie" do ní patří) má na starosti vláda. Podle ověřených informací autora tohoto textu však Mynář cestu nekonzultoval s ministerstvem zahraničí (MZV) a její výsledek tam také neoznámil. Na českém zastupitelském úřadu v Pekingu se jen zastavil, dál pokračoval po vlastní ose.

Jinými slovy Zeman v "misi Jie" zahraniční ministerstvo obešel, vyautoval. Podle toho také výprava asi dopadla. Premiér v demisi Babiš musí zírat, co se za jeho zády, v Číně, odehrává.

Přiletěli amatéři z Česka

Je s podivem, že prezident pořádá sólo výpravy, jež mohou vztahy s Čínou, které on vyzdvihuje, poškodit. Čína může vnímat tuto cestu jako jistou formu vměšování do svých vnitřních záležitostí (koho si vyšetřuje kvůli korupci a hospodářské kriminalitě, je nepochybně jen a jen její věc).

Je zjevné, že komunistická, prezidentem Si takřka absolutně ovládaná obří země úmyslně zatajuje informace o tom, co se děje s tajemným miliardářem Jie a firmou CEFC. Mynář, Nejedlý a Tvrdík se vydali na neprofesionální misi, mimo zájmy Česka. Zeman zase předvedl, že si dělá, co chce a kdy chce. Zároveň dal nešikovně najevo, jak velké má obavy o osud svého poradce, firmy CEFC a celého obratu k Číně jako ekonomické spasitelky Česka. (Není divu, žádná spása se nekoná.)

Stojí za citaci, co řekl sinolog a překladatel Denis Molčanov serveru Echo24 k onomu mynářovskému dobrodružství: "Mě osobně vždy udiví, s jakým amatérismem vystupujeme - tedy naši státní představitelé - na poměrně složitém, citlivém mezinárodním poli, a především na velmi specifickém poli čínském."

Dál: "Pan Jie Ťien-ming je již několik týdnů vyšetřován Ústřední disciplinární komisí." Molčanov vysvětlil, jak úplně mimo je představa, "že pošleme tři osobní prezidentovy poradce bez diplomatické funkce přímo do Pekingu, Šanghaje atd., zaklepeme na ty správné dveře, ty se otevřou a za nimi nás přivítá ten nejvyšší možný představitel Strany a Vlády, který nám bez obalu a k naší spokojenosti odpoví na všechny otázky". Proč? "V čínských nejvyšších kruzích vám na přímou otázku nikdo přímo neodpoví, naopak vás bude vnímat jako neurvalého amatéra."

Tak hodnotí misi znalec čínského prostředí. Je nepřijatelné, že mise nebyla konzultována a připravena s MZV, šlo o hurá akci Hradu, která jen ukazuje míru zemanovského amatérismu a také míru mesaliance ve vztahu Zeman - Si. Když jde do tuhého, česká hlava státu je pro prezidenta Číny nula. 

Už minule jsem psal o tom, že český prezident, který se holedbá exkluzivní pozicí u Si Ťin-pchinga, by měl být přece partnerem, měl by bez potíží po telefonu získat přesné informace. Nejen to, dokonce by se čekalo, že bude předem informován: čínské úřady se chystají vyšetřovat pana Jie; měl by být diskrétně varován. To by mu ale Číňané museli věřit. Zjevně nevěří.

Opravdu trapný pohled na to, jak se Zeman neprofesionálně, buransky potácí v zahraniční politice, jak nám škodí, jak Česko čím dál víc ztrapňuje dokonce už i v Číně.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy