České školství upadá, zní (a nejen teď, kdy školní třídy opět zaplnilo přes milión dvě stě tisíc žáků základních a středních škol) varovný hlas celé řady odborníků i části veřejnosti.
Jejich názor - zdá se - potvrzují výzkumy OECD, podle nichž čeští žáci dosahují v mezinárodních srovnáních stále horších výsledků.
Zatímco na neutěšené situaci se tedy kritici shodnou, v důvodech, proč tomu tak je, ani zdaleka jednotní nejsou. Lépe řečeno: jejich zdůvodnění stojí často v protikladu.
Úplně jste rozvrátili školský systém, který před rokem 1989 zajišťoval kvalitní vzdělání většině populace, tvrdí jedni.
Nadaný, ale s handicapem
"Začíná další školní rok a do prvních tříd nastoupí noví prvňáčci. Mezi nimi i syn mých přátel, šestiletý Péťa. Do školy se těší. Je mimořádně talentovaný, umí už číst a počítat na úrovni třetí třídy, je posedlý světem čísel, map a techniky. Přesto jeho rodiče vyhlížejí začátek školního roku s obavami. Následkem banální dětské nemoci totiž Péťa před časem ztratil částečně sluch. S naslouchadlem slyší relativně dobře, má ale potíže zachytit zvuk z určitých úhlů, hůř slyší některé frekvence a celkově se musí na dění kolem sebe daleko víc soustředit."
Čtěte v blogu Pavla Košáka, člena týmu vzdělávacího programu Varianty
Školství trpí tím, že se dosud nedokázalo zbavit všech špatných stereotypů, které nutily žáky jen otrocky biflovat spousty informací, kterým nerozuměli a v životě je nepotřebovali, kontrují druzí.
Nezřídka také mnozí hovoří o nezvratném procesu, zaviněném nezodpovědným přístupem žáků, jako důsledkem rozkladu celé společnosti.
Debaty na toto téma pravidelně otevírá několik blogerů na Aktuálně.cz, především Ondřej Šteffl, ředitel společnosti Scio, Daniel Münich z CERGE-EI, ředitel soukromé školy Porg Václav Klaus či dva - v odborných kruzích dobře známí - učitelé základních škol, Zdeněk Brom a Jan-Michal Mleziva (jejich blogy patří k nečtenějším, například Štefflův blog Úpadek školy zaznamenal přes osmnáct tisíc návštěv)
Šteffl je například přesvědčen, že české školy nedokázaly reagovat na rychle se měnící se svět a stále nabízejí informace, které už ovšem nyní nikdo nepotřebuje (či si je může kdykoliv najít na internetu).
"Škola se mění pomalu, a tak školní vzdělávání odpovídá spíše potřebám minulosti a stále více se vzdaluje potřebám a požadavkům současného a hlavně budoucího světa. Žáci i rodiče si stále více a častěji uvědomují, že to, co škola dětem nabízí, je stále hůře připravuje pro jejich budoucí život," tvrdí Šteffl, jehož firma mimo jiné připravuje zkouškové otázky, které střední a vysoké školy využívají při přijímacím řízení.
Onřej Šteffl: Úpadek školy |
Vysokoškolský pedagog Miroslav Pouzar mu oponuje: "Nevím, kterou věc člověk využije v životní praxi pravděpodobněji než dovednost čtení s porozuměním, psaní tak, aby měl napsaný text smysl a kupecké počty. Jsem přesvědčen, že rakousko-uherský přístup to děti naučit dokázal a na základě své dvanáctileté pedagogické praxe mohu zodpovědně prohlásit, že současné děti zasažené modernějším pojetím výuky číst, psát a kupecky počítat ve valné většině neumí. A proto je obtížné je naučit cokoli dalšího," míní Pouzar.
Miloslav Pouzar: Kam upadlo české školství? |
Často se v souvislosti se upadajícím vzděláním (ať už jako možný lék či naopak důvod úpadku) také hovoří o tzv. alternativním školství, z nichž nejznámější je asi waldorfský systém výuky. Některé mýty a fakta kolem něj popisuje ve svém blogu i učitel Jan-Michal Mleziva.
Jan-Michal Mleziva: Klausův PORG a Waldorfské lyceum |
Jinou - svojí vlastní - metodu vysvětluje v blogu na příkladu výuky fyziky autor celé řady učebnic pro základní a střední školy Martin Macháček.
Martin Macháček: Fyzika nazpaměť, část 1: Stav a jeho příčiny |
Učitel Zdeněk Brom ovšem varuje před přehnaným očekáváním, které mnozí do školství a jeho reforem vkládají.
"Je současné školství vůbec k něčemu? Asi bych to jako učitel neměl psát, ale budu muset: Zapomeňte na to, že sebedokonalejší školství vyřeší problémy naší doby. Nevyřeší! Není to v jeho možnostech," napsal Brom.
Zdeněk Brom: Jiné školství? |
A co si o českém školství myslíte vy? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.