Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
4. 7. 2018 13:00

Na spravedlnosti dupou králíci a Malá má z účelovky za jedna

Andrej Babiš ministryni charakterizoval slovy, že se "chce učit". Tady je důkaz, že nemluvil do větru.
"Znám ji hlavně z volebních kampaní." Brno, říjen 2017.
"Znám ji hlavně z volebních kampaní." Brno, říjen 2017. | Foto: ČTK

"Dospělý králík vyloučí denně kolem 200 g pevných výkalů a 450 ml moči, mladý králík přibližně 60 g pevných výkalů a 180 ml moči." To je, cituje web novinky.cz, jedna z informací, které ve své diplomové práci z roku 2005 údajně opsala ministryně spravedlnosti Taťána Malá, absolventka Mendelovy univerzity v Brně a Panevropské vysoké školy v Bratislavě.

Celkem má jít o jedenáct stran plagiátu. Dnes by, říká univerzita, diplomka antiplagiátorským systémem neprošla a vedoucí by ji vrátil k přepracování. Tehdy ne, protože diplomové práce byly jen v tištěné podobě a na opisování se přicházelo těžko.

Ministryně spravedlnosti čelí podezření, že opsala i statistiku objemu králičích bobků. Okamžiků, kdy jsme světoví, není mnoho a měli bychom si jich vážit. Tohle jinde nemají.

Záležitost samozřejmě není ani žádným okurkovým povyražením, ani účelovkou, ani zlovolností kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde (pozdravujeme Rambohafíka). Jde o další z vážných problémů ministryně Malé, která se tváří, že to nejsou ani vážné, ani problémy.

Krize důvěry je na spravedlnosti alias justici obzvlášť nepříjemná - ministr má významné kompetence vůči státním zástupcům i soudcům, podává stížnosti pro porušení zákona atd. Nezbytně to musí být důvěryhodná osoba.

Malá je kromě pochybností o autenticitě obou diplomových prací zatížená také tím, jak asi vypadala její koncipientská praxe 300 kilometrů od domova na plný úvazek, a hlavně svou řečnickou otázkou k nalézání spravedlnosti v Čapím hnízdě: "Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby. Co se stane?"

Není pochyb, že její klíčovou kvalifikací je loajalita k šéfovi.

Než nastoupila na ministerstvo, Andrej Babiš řekl, že ji zná hlavně z volebních kampaní. "Vím, že je velice pracovitá, že se chce učit. Určitě nebude vystupovat způsobem, že všechno umí, všechno zná. Určitě bych jí doporučil, aby naslouchala spíš a moc to nekomentovala."

To je zatím nedoceněný výrok. Zatímco na jiné politiky Babiš machruje, že nikdy nic neřídili a nepostavili ani psí boudu, o své vlastní novopečené ministryni hlásí, že se chce učit a nemá dělat, že všechno ví. Vida, najednou je tu vší skromnosti a pokory futrál!

Vzhledem k tomu, že tým Taťány Malé nechal štáb České televize, trvající mimo domluvených témat i na dotazech ohledně diplomky, vyprovodit z ministerské budovy ochrankou, je patrné, že s tou učenlivostí Babiš nemluvil do větru. Malá se učí ráda a rychle: kampaň, účelovka, klid na práci, všechno za jedna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy