Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
4. 7. 2018 13:00

Na spravedlnosti dupou králíci a Malá má z účelovky za jedna

Andrej Babiš ministryni charakterizoval slovy, že se "chce učit". Tady je důkaz, že nemluvil do větru.
"Znám ji hlavně z volebních kampaní." Brno, říjen 2017.
"Znám ji hlavně z volebních kampaní." Brno, říjen 2017. | Foto: ČTK

"Dospělý králík vyloučí denně kolem 200 g pevných výkalů a 450 ml moči, mladý králík přibližně 60 g pevných výkalů a 180 ml moči." To je, cituje web novinky.cz, jedna z informací, které ve své diplomové práci z roku 2005 údajně opsala ministryně spravedlnosti Taťána Malá, absolventka Mendelovy univerzity v Brně a Panevropské vysoké školy v Bratislavě.

Celkem má jít o jedenáct stran plagiátu. Dnes by, říká univerzita, diplomka antiplagiátorským systémem neprošla a vedoucí by ji vrátil k přepracování. Tehdy ne, protože diplomové práce byly jen v tištěné podobě a na opisování se přicházelo těžko.

Ministryně spravedlnosti čelí podezření, že opsala i statistiku objemu králičích bobků. Okamžiků, kdy jsme světoví, není mnoho a měli bychom si jich vážit. Tohle jinde nemají.

Záležitost samozřejmě není ani žádným okurkovým povyražením, ani účelovkou, ani zlovolností kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde (pozdravujeme Rambohafíka). Jde o další z vážných problémů ministryně Malé, která se tváří, že to nejsou ani vážné, ani problémy.

Krize důvěry je na spravedlnosti alias justici obzvlášť nepříjemná - ministr má významné kompetence vůči státním zástupcům i soudcům, podává stížnosti pro porušení zákona atd. Nezbytně to musí být důvěryhodná osoba.

Malá je kromě pochybností o autenticitě obou diplomových prací zatížená také tím, jak asi vypadala její koncipientská praxe 300 kilometrů od domova na plný úvazek, a hlavně svou řečnickou otázkou k nalézání spravedlnosti v Čapím hnízdě: "Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby. Co se stane?"

Není pochyb, že její klíčovou kvalifikací je loajalita k šéfovi.

Než nastoupila na ministerstvo, Andrej Babiš řekl, že ji zná hlavně z volebních kampaní. "Vím, že je velice pracovitá, že se chce učit. Určitě nebude vystupovat způsobem, že všechno umí, všechno zná. Určitě bych jí doporučil, aby naslouchala spíš a moc to nekomentovala."

To je zatím nedoceněný výrok. Zatímco na jiné politiky Babiš machruje, že nikdy nic neřídili a nepostavili ani psí boudu, o své vlastní novopečené ministryni hlásí, že se chce učit a nemá dělat, že všechno ví. Vida, najednou je tu vší skromnosti a pokory futrál!

Vzhledem k tomu, že tým Taťány Malé nechal štáb České televize, trvající mimo domluvených témat i na dotazech ohledně diplomky, vyprovodit z ministerské budovy ochrankou, je patrné, že s tou učenlivostí Babiš nemluvil do větru. Malá se učí ráda a rychle: kampaň, účelovka, klid na práci, všechno za jedna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy