Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
4. 7. 2018 13:00

Na spravedlnosti dupou králíci a Malá má z účelovky za jedna

Andrej Babiš ministryni charakterizoval slovy, že se "chce učit". Tady je důkaz, že nemluvil do větru.
"Znám ji hlavně z volebních kampaní." Brno, říjen 2017.
"Znám ji hlavně z volebních kampaní." Brno, říjen 2017. | Foto: ČTK

"Dospělý králík vyloučí denně kolem 200 g pevných výkalů a 450 ml moči, mladý králík přibližně 60 g pevných výkalů a 180 ml moči." To je, cituje web novinky.cz, jedna z informací, které ve své diplomové práci z roku 2005 údajně opsala ministryně spravedlnosti Taťána Malá, absolventka Mendelovy univerzity v Brně a Panevropské vysoké školy v Bratislavě.

Celkem má jít o jedenáct stran plagiátu. Dnes by, říká univerzita, diplomka antiplagiátorským systémem neprošla a vedoucí by ji vrátil k přepracování. Tehdy ne, protože diplomové práce byly jen v tištěné podobě a na opisování se přicházelo těžko.

Ministryně spravedlnosti čelí podezření, že opsala i statistiku objemu králičích bobků. Okamžiků, kdy jsme světoví, není mnoho a měli bychom si jich vážit. Tohle jinde nemají.

Záležitost samozřejmě není ani žádným okurkovým povyražením, ani účelovkou, ani zlovolností kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde (pozdravujeme Rambohafíka). Jde o další z vážných problémů ministryně Malé, která se tváří, že to nejsou ani vážné, ani problémy.

Krize důvěry je na spravedlnosti alias justici obzvlášť nepříjemná - ministr má významné kompetence vůči státním zástupcům i soudcům, podává stížnosti pro porušení zákona atd. Nezbytně to musí být důvěryhodná osoba.

Malá je kromě pochybností o autenticitě obou diplomových prací zatížená také tím, jak asi vypadala její koncipientská praxe 300 kilometrů od domova na plný úvazek, a hlavně svou řečnickou otázkou k nalézání spravedlnosti v Čapím hnízdě: "Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby. Co se stane?"

Není pochyb, že její klíčovou kvalifikací je loajalita k šéfovi.

Než nastoupila na ministerstvo, Andrej Babiš řekl, že ji zná hlavně z volebních kampaní. "Vím, že je velice pracovitá, že se chce učit. Určitě nebude vystupovat způsobem, že všechno umí, všechno zná. Určitě bych jí doporučil, aby naslouchala spíš a moc to nekomentovala."

To je zatím nedoceněný výrok. Zatímco na jiné politiky Babiš machruje, že nikdy nic neřídili a nepostavili ani psí boudu, o své vlastní novopečené ministryni hlásí, že se chce učit a nemá dělat, že všechno ví. Vida, najednou je tu vší skromnosti a pokory futrál!

Vzhledem k tomu, že tým Taťány Malé nechal štáb České televize, trvající mimo domluvených témat i na dotazech ohledně diplomky, vyprovodit z ministerské budovy ochrankou, je patrné, že s tou učenlivostí Babiš nemluvil do větru. Malá se učí ráda a rychle: kampaň, účelovka, klid na práci, všechno za jedna.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy