* Článek jsme průběžně aktualizovali o komentáře čtenářů.
Šachista, který si promýšlí ne jeden, dva, ale pět, deset tahů dopředu. Tak se obvykle popisuje politické myšlení Václava Klause. To přirovnání obzvlášť sedí teď, když houstnou spekulace, co Klaus udělá, až mu v zimě 2013 vyprší druhé prezidentské období.
Není to tak daleko - necelého půldruhého roku.
Karel Schwarzenberg nedávno prohlásil, že Klaus se chystá rozjet novou, nacionální stranu. Hrad to výslovně nepopřel.
Před dvěma lety prezident řekl, že "je naprosto nezbytné, aby byla nějaká strana, která se realisticky dívá na procesy, které se odehrávají v dnešní Evropě. Něco takového bych určitě podpořil."
Co vy na to?!
Vážení čtenáři, děkujeme vám za vaše názory na politickou budoucnost Václava Klause. Nejzajímavější příspěvky jsme v pondělí 19. září mezi 10. a 13. hodinou zařažovali přímo do tohoto článku.
Těšíme se na shledanou u dalších diskusí na Aktuálně.cz.
Zároveň ale Klaus veřejně nenaznačil, jestli se skutečně naplno vrátí do praktické politiky a ohně volebního boje. Nebo jestli chce politiku ovlivňovat jinak, jako by „prezidentsky", například coby vůdčí postava nějaké konzervativní vzdělávací instituce.
Obojí je možné. Co Klaus vyloučil, je politický důchod. Ve stylu Miloše Zemana, například. Činorodost je součástí Klausovy genetické výbavy.
Při návratu do "tvrdé" politiky má Klaus dvě možnosti. Buď vytvořit, nebo spoluvytvořit novou stranu, anebo se vrátit do ODS. V prvním případě přichází do úvahy „kruh Hradu", tedy Klausovi dnešní spolupracovníci, podporovatelé a obdivovatelé. Podporu by takový projekt jistě našel i u Suverenity nebo Strany svobodných občanů (jakkoli jedna je levicová, a druhá pravicová strana.)
Ale nejsou to, při vší úctě, většinou tak trochu pěšci? Nemusel by Klaus pro svůj záměr získat řadu dalších, silnějších figur?
Například v ODS. A jak připomíná Jiří Pehe, Klaus má „hlavně v ekonomických kruzích spoustu sympatizantů, které dosadil na důležitá místa či politicky stvořil. A kteří jsou méně kontroverzní."
Klausův návrat do ODS - poté, co ji založil, řídil, čestně jí předsedal a nakonec se s ní rozešel - je méně pravděpodobná, ale ne zcela vyloučená varianta. Znamenala by ovšem téměř jistě rozkol, podobný tomu, když se z ODS odštěpila Unie svobody. Namístě je také připomenout, že dvoje poslední volby - 1998 a 2002 - ODS s Klausem v čele prohrála.
"Po jeho návratu do ODS nevolám, umím si ho ale představit," řekla místopředsedkyně strany Miroslava Němcová, uvnitř strany svého druhu morální autorita. Podle ankety Aktuálně.cz by dnes Klause uvítala zpět nanejvýš čtvrtina regionálních organizací.
Anebo se Klaus do politického zápasu nepustí, a zkusí se přehrát do role „prezidenta bez portfeje"? Připraveného, pokud jemu naklonění politici uspějí, převzít nějakou vysokou státní funkci? Při troše fantazie, dovedete si ho představit v diplomacii? Nebo svůj potenciál zamířil do zahraničí, dejme tomu jako „cestující profesor", s oblíbenými tématy jako jsou klimatické změny nebo nebezpečí globální vlády? Pravděpobobnější ale je, že Klaus se bude chtít zaměřit na domácí scénu.
Schyluje se k zajímavé a nové situaci. Bývalý prezident se možná vrátí do aktivní politiky a bude ji přímo ovlivňovat. To nepoznala ani první republika, ani komunistické Československo, a také příběh Václava Havla byl jiný.
Co vy na to? Co podle vás udělá Václav Klaus, až sestoupí z Hradu? A má šanci na velký politický návrat? Může se stát premiérem? Teď je na tahu on.
* * *
Vaše komentáře:
"Bohužel, potenciál má a on to ví. Je šílené, že jeho ultranacioalistické a konzervativní názory mají ve společnosti odezvu. Češi by chtěli jen brát, a nedávat nic. Projděte se po městech v ČR, kolik toho je postaveno z peněz EU. Například." Denny Hozmann na Facebooku.
"Myslím, že těch 20 let, co se pohybuje v politice, bohatě stačilo... Ale věřím, že náš národ je takový, že si ho klidně znovu zvolí. Většina si totiž už vůbec nepamatuje, co se dělo, když byl ještě premiérem a předsedou ODS." Prokop Hampl na Facebooku.
"Nikdo neví, co udělá, nicméně ve společnosti je teď obrovský prostor pro vytvoření nacionalistické strany. Musel by být opatrný ve výběru spojenců. Měl by kalkulovat se svojí klesající popularitou/(pokud to při své samolibosti svede). Nicméně je velmi obratný a umím si představit, že může slavit nečekaný úspěch. Bohužel." J. Pech na e-mail [email protected]
"Nejvíce se mi líbí ta varianta pojízdné atrakce po různých zemích světa. Pokud ho nechají vyhýbat se bezpečnostním rámům a všechno, co se dá ukrást bude řádně zabezpečeno, budou mít cizinci o zábavu postaráno..-)." Diskutující s nickem "jkl".
"Ať jde do důchodu a netlačí se tam, kde už fakt neví co by roupama dělal..." Denisa Štočková na Facebooku.
"Pokud bude u zrodu nové pravicové vlastenecké strany, můj hlas má jistý." Michael Ambrosi na Facebooku.
"Václav Klaus z politiky nikdy neodešel. Proč se ptáte, jestli se do politiky vrátí? Snad nás média nebudou rok a půl krmit spekulacemi, co bude VK dělat, až odejde z Hradu. Nechte to na něm, určitě se rozhodne správně." Diskutující "Pavel".
"Rádobykonzervativní strany nepotřebujeme, už tak je k velké radosti VK společnost polarizovaná." Jan Šincler na Facebooku.
"Vlít život do žil politického močálu, který v současnosti reprezentuje část ODS a podivné strany, k nimž inklinuje prezidentovo okolí, by mohl spíše energický mladý populista haiderovského typu než politik, který připomíná hodně unaveného mocnáře," píše Klausův dlouholetý kritik Jiří Pehe v blogu "Odcházení Václava Klause".