Vysoké školy jsou vrcholnými centry vzdělanosti, nezávislého poznání a tvůrčí činnosti: to se píše v první větě vysokoškolského zákona.
A tak si na Vysoké škole ekonomické zapíšete nepovinný kurz Hospodářská politika očima jejích tvůrců, který spočívá v přednáškách ministrů Babišovy vlády a Andreje Babiše samotného. Završený testem z vládních priorit, výdajů na zdravotnictví a dalších vědomostí.
Chápu, že ryzí ukázkou "nezávislého poznání a tvůrčí činnosti" nemůže být na vysokých školách všechno, čemu jsou studenti vystaveni. Ale tohle je speciální případ.
Podle dostupných informací a ohlasů účastníků kurzu, které shromáždil on-line deník Aktuálně.cz, to spíš než výcvik kritického myšlení připomínalo nalejvárnu od členů vlády ANO. Jednobarevné vlády v demisi, vlády hnutí, které zároveň jede permanentní volební kampaň.
To je špatně.
Je samozřejmě možné, aby na fakultu, navíc když se jmenuje Národohospodářská, přišel nějaký ministr a promluvil ke studentům. Politici se objevují i na jiných školách, třeba na právech. Ale mělo by to mít spíš charakter besedy než přednášky, a když už přednášky, tak z toho nemá být předmět zakončený testem v hodnotě tří studijních kreditů.
To je za hranou nezávislosti a neutrality akademického prostředí. Hospodářská politika očima (pouze) jejích tvůrců = ministři se mění v učitele, prostor vysoké školy jim byl předán k dispozici. Tím, že zkouší žáky z toho, co říkali, univerzita stvrzuje, že ministři a ministryně jsou zároveň automaticky kompetentními osobami a autoritami ve vzdělávání. Není to odvážný předpoklad? Je.
Studenti musí vědět, jak se vláda pokouší řídit hospodářství. Ale k tomu nestačí jen jedny oči, navíc když posluchačům - pochopitelně - doporučují, aby si nastudovali předvolební spis O čem sním, když náhodou spím. Předmět postavený na výkladu členů vlády budí podezření, že jiné pohledy - ať už kritické, nebo prostě jen z jiné perspektivy - budou při výuce nedostatečně zastoupeny.
A je vůbec sporné, jaký přínos má výklad ministrů prozatímní vlády bez důvěry, kteří mohou být za pár týdnů nahrazeni, stejně jako celý kabinet. Má smysl studenty zkoušet z toho, co říkají? Přijde to za pár měsíců někdo opravit?
Na Národohospodářské fakultě nedocenili toto: i když se spousta věcí, například soustava státních institucí, nemění, bez ohledu na složení vlády, samo vládnutí není neutrální. Když po ulicích visí billboardy, kde se Babiš chlubí zvýšením platů a penzí, nemá o tom zároveň přednášet na veřejné vysoké škole. To nejde dohromady. VŠE zapůjčila tribunu politice. Prezentaci vládního makání.
Pravda ale je, že upřímná výpověď Andreje Babiše na téma "Jak jsem našel 170 miliard a poradím vám, jak na to" by mohla být pro budoucí absolventy ekonomické vědy skutečně cenná.
Z druhé strany hrozí, že model VŠE inspiruje další vrcholná centra vzdělanosti a bude se šířit jako požár stepí. Už teď frekventanty Policejní akademie straší testík z přednášek Miloslava Roznera.