Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
17. 10. 2019 7:30

Ničitelé svobody potřebují vypnout Českou televizi. Objektivita jim překáží

Odpůrci ČT chtějí televizi, která bude vysílat o chemtrails a dalších konspiračních teoriích, bude proruská a pročínská, tedy antidemokratická, protibruselská, protože EU je nutno rozbít, prozemanovská, probabišovská, okamurovská, antiuprchlická a antihumánní za každou cenu.
Poslední dobou můžete nabýt dojmu, že to, co se u nás stalo před 30 lety, už tak nějak neplatí.
Poslední dobou můžete nabýt dojmu, že to, co se u nás stalo před 30 lety, už tak nějak neplatí. | Foto: ČTK

Tlak na Českou televizi (ale i na další veřejnoprávní média) je setrvalý. Především ČT vadí. Důvod? Její sledovanost, dále pak, i když to kritici neradi uslyší, její snaha o co nejvyšší objektivitu. Ani toto médium nepracuje bezchybně (viz reportáž o zastrašování studentů kvůli Babišovi, již později stáhla ze sociálních sítí), ale absurdní výhodou České televize je, že odpůrci roky čekají na každou její chybičku, což vede k větší opatrnosti. Platí však, že by celá plejáda českých politiků ČT ráda změnila v cosi jako "vládní ochočenou televizi".

Dnes se mají ve sněmovně projednávat výroční zprávy České televize, leží jich tam šest, čtyři staré, dvě nové. Staré zprávy o činnosti a o hospodaření ČT se vztahují na roky 2016 a 2017, nové na rok loňský. Taktika nepřátel veřejnoprávní televize vychází ze zákona o ČT. Stojí tam, že "pokud Poslanecká sněmovna dvakrát po sobě neschválí Výroční zprávu o činnosti České televize nebo Výroční zprávu o hospodaření České televize", může odvolat Radu ČT, pak by padl i ředitel.

Těsně před projednáváním šesti zpráv to vypadalo, že je poslanci schválí. Po jednání koaliční rady ČSSD a hnutí ANO ministr kultury Zaorálek (ČSSD) sdělil Seznamu toto: "Dohodli jsme se na podpoře zpráv. Ujištění, že programové prohlášení platí a žádný obchod neexistuje, mi od premiéra stačí." Super, chlap si plácl s chlapem, tak to musí projít.

Potíž ovšem tkví v tom, že zpráv se nahromadilo šest a dají se výborně použít jako "tlačák", mučicí nástroj zabořený do slabin veřejnoprávní televize. To je nebezpečí pro liberální demokraty, kteří si význam ČT uvědomují.

Potíž pro odpůrce ČT vypadá jinak, je to podpora veřejnosti pro okopávané médium a blížící se kulaté výročí 17. listopadu 1989. Pád Rady ČT, jasný pokus o "převzetí" televize lidmi okolo Babiše (ANO), Okamury (SPD) a Filipa (KSČM), by nepochybně vyvolal masivní protesty, o něž premiér nestojí. Teď se mu celkem daří (viz kauza Čapí hnízdo), nepotřebuje čelit půl milionu lidí v Praze na Letné.

Možná tedy ANO couvne a zprávy projdou. Projdou však všechny? Neukáže se, že projednat všech šest je nad poslanecké síly, že tolik zas "nemakají"? Nenechají si třeba ty poslední otevřené, aby se po oslavách sametu mohli k vydírání ČT vrátit? Tak by mohla vypadat taktika ANO plus dalších odpůrců žurnalistiky, jež usiluje o objektivitu.

Pravdu o chemtrails na obrazovku!

Odpůrci? Prakticky všichni, které ČT nejčastěji kritizuje nebo třeba jen popisuje (to dnes úplně stačí): ANO, SPD, KSČM, Trikolóra, dezinformační servery, ti všichni proti ní jedou na plné pecky.

Nabídnu jeden citát z Parlamentních listů, z rozhovoru s "mediálním a politickým analytikem" Štěpánem Kotrbou. Podle něj "Dvořákova ČT neplní společenskou smlouvu, kterou se zavázala k neutralitě ve zpravodajství a k vyváženosti v publicistice dle zákona. Je pro-fašisticko-ukrajinská čili pro-kyjevská, až fanaticky proti-ruská a proti-čínská, proti-íránská a proti-turecká, pro-palestinská a proti-sionistická, pro-unijní, pro-NATO, pro-USA. Pro-uprchlická a proti-národní. Hyperkritická vůči KSČM, SPD, 'haškovské' části ČSSD, prezidentovi Zemanovi, prezidentovi Trumpovi a Andreji Babišovi, hypokritická vůči 'sobotkovské' ČSSD, kandidátům na prezidenta Jiřímu Drahošovi či Marku Hilšerovi, kandidátce na amerického prezidenta Clintonové, americkým demokratům či evropským zeleným, pirátům a katolické opozici. Až podlézavá vůči stoupencům bývalého prezidenta Havla".

Zde to máte scuknuté do jednoho veleplivance (chybí snad už jen Greta a klimatická změna). Shluk naprostých nesmyslů, pravda prohozená za lež, Rusko a Čína jako O. K. země. Kde a kdy byla ČT "proti-sionistická"? Blbost, negovaná realita, fejky.

Pikantní je, že ČT by se dal vytknout spíš opak, ona "vyváženost", kdy jsou diváci nuceni sledovat v různých debatách stále stejné lidi z SPD a KSČM, kteří jak kafemlejnky opakují pořád dokola totéž, nic se od nich nedozvíte, jsou trapní, nudní, marnost jim naslouchat.

V tomhle žijeme. Pokud ČT informuje tak, že okupace Krymu byla ruskou agresí, je "pro-fašisticko-ukrajinská". Kdyby řekla "Krym a Donbas patří Rusům", byla by fajn. Atd.

V postkomunistických zemích hrají veřejnoprávní média zásadní roli, jsou masově sledovaná a povinná sdělovat ověřené informace. O ty ale jak populisté, tak dezinformátoři nestojí. Potřebují televizi, která bude vysílat o chemtrails a dalších konspiračních teoriích, bude proruská a pročínská, tedy antidemokratická, protibruselská, protože EU je nutno rozbít, prozemanovská, probabišovská, okamurovská, antiuprchlická a antihumánní za každou cenu.

Pěkné, jen to nemá nic společného se svobodou projevu a s demokracií, je to maďarská demokracie, svoboda po funusu. Neochočená televize, kde se navíc provozuje investigace, představuje překážku ke zničení toho, co jsme tak levně získali na konci roku 1989. Stejnou překážkou jsou právo a svobodu hledající občanské iniciativy a neziskové organizace. Bez nich by to tu šlo rychle do kopru. Uvidíme, zda to dojde poslancům při projednávání zpráv ČT.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy