Řecko teď potřebuje rychle založit, aby mohlo splatit akutní dluhy a otevřít banky. Má jít o překlenovací půjčku prostřednictvím Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM). V tomto případě jsou ručiteli všechny státy Evropské unie - i ty, které neplatí eurem -, a to v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do rozpočtu EU. Na nás tak vychází ručení za 1,13 procenta úvěru, což jsou podle posledního návrhu v přepočtu něco přes dvě miliardy korun.
Ještě jednou – nic nepůjčujeme, jen ručíme, tak jako jsme se spoluzaručili za europůjčky Irsku a Portugalsku před několika lety (pamatuje si to ještě někdo?).
Přesto jsou Češi spolu s Velkou Británií hlasitými odmítači návrhu. S hrdým Albionem se poslední dobou na mezinárodním kolbišti objímáme hlavně tehdy. Jinak se s nejstarší demokracií bohužel spíš míjíme, než něco společně proponujeme.
Podstatný rozdíl je v tom, že Británie je velmoc, kterou čeká referendum o vystoupení z Unie, takže tamní kabinet našlapuje kolem čehokoli, co jen vzdáleně připomíná penězovod směrem za kanál, velmi opatrně. To je logické. Naší vládě v porovnání s tím prakticky nic nehrozí. Ručení odmítá, a teď si vyberte, z morálně-principiálních důvodů, nebo prostě jako kapric vůči eurozóně a její těžké dohodě s Řeckem. (Aktualizace: ve středu odpoledne Andrej Babiš agentuře Reuters řekl, že poskytnutí překlenovací půjčky ze zdrojů EU je pro Česko přijatelné v případě, že s půjčkou budou spojeny právně závazné záruky, které zabrání ztrátě peněz.)
Oficiální vysvětlení: Český daňový poplatník nemá co ručit za řecké dluhy, které nezpůsobil. Hájíme jeho zájem. Fajn. V tom případě připomeňme, že předpokládaná „ručená“ suma by byla jen zlomkem nejen těch eurodotací, které Česká republika vstřebala a vstřebává, ale dokonce i peněz, které jsme vstřebat mohli, ale nevstřebali, protože jsme je nedokázali z Unie „vyčerpat“. Za což nesou zodpovědnost různé české úřady a různí čeští politici, ne zlý Brusel. A jde o skutečné peníze, ne o ručení, u kterého placení jen teoreticky hrozí.
To na okraj, pokud by někdo chtěl propadnout dojmu, že nás Evropská unie (a my snad nejsme Evropská unie?) chce zatáhnout do svého bilionového dobrodružství a v něm oškubat. Což vláda (ani například ODS) nedopustí.
Sobotkův kabinet tento týden schválil novou koncepci zahraniční politiky. Je to obecný strategický dokument, z podstaty věci diplomaticky vyvážený a plný velkých slov. Česká zahraniční politika „usiluje o bezpečnost, prosperitu a udržitelný rozvoj, lidskou důstojnost včetně ochrany lidských práv, službu občanům a dobré jméno v zahraničí." A také se hlásí k odkazu českého humanistického myšlení, prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, pražského jara, Charty 77 a tradice podpory lidských práv.
Nemá cenu šlechetné ideály mermomocí roubovat na úplně každý postoj z reálné politiky. Řešit, jestli by to či ono řekl nebo udělal Masaryk nebo Jan Patočka. Ale viděno s odstupem ze střední vzdálenosti týdnů, měsíců, roku, principem našeho chování vůči zahraničí je až příliš často sobectví, ne solidarita. Viz evropská migrační krize, viz Řecko. A v konfliktech idejí a peněz jsme až moc velcí pragmatici, viz Čína a naše krtečková diplomacie.
Ne že bychom byli jedinou zemí na světě, která to tak má, nejsme nutně horší než jiní, není třeba propadat sebemrskačství. Problém je v tom, že pragmatismus - s masarykovskými humanitními ideály v šanonu pod paží - pěstujeme i tam, kde je to zbytečné a kde nám to v důsledku může spíš uškodit, tak jako u návrhu řecké letní půjčky. Renomé kverulantů a všeználků – k nezaplacení.