Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 3. 2013 11:50

Nečas nevládne. Svědčí o tom NKÚ, Lesy ČR a obrana

Premiér se snaží hlavně udržet. A bojí se, že za některé maléry ponese osobní odpovědnost
Foto: Petr Vyoral

Tento komentář Martina Fendrycha vyšel minulý týden v deníku Insider (www.denikinsider.cz).

 

Už rok zůstává neobsazený post prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, klíčové kontrolní instituce. Od loňského listopadu jsou bez ředitele také Lesy ČR, státní podnik. A loni v listopadu skončil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), kterého pak na 8 dní vystřídala Karolína Peake (LIDEM). Obrana je bez ministra, supluje tam premiér Petr Nečas (ODS). Vláda nevládne, politické strany kšeftují, dohadují se o vliv a moc. O to, jestli přijde na klíčový post člověk slušný a schopný, v podstatě nejde. Podstatné je, jak jedna partaj drží druhou v šachu (ve vládě jde především o ODS a TOP 09; LIDEM v tom hraje malou roli).

Kdo nás bude kontrolovat

Vysvětlovat, proč NKÚ potřebuje prezidenta, nemá smysl. Ta instituce má pro stát ohromnou cenu, i když je u nás podceněna a má příliš malé pravomoci. Politici se NKÚ bojí, nechtějí, aby bylo právě jejich ministerstvo zahrnuto do plánu kontroly. (Připomeňme například, co v lednu NKÚ zveřejnil: ministerstvo zemědělství v letech 2005 až 2011 chybovalo při nákupu, provozu a údržbě informačních technologií za téměř miliardu korun. Šokující suma.)

Prezidenta NKÚ vybírají poslanci, není to přímo odpovědnost vlády, Petra Nečase (ODS), ale předseda ODS a premiér má zásadní roli při dohadování, kdo úřad povede. Selhává v ní. V únoru se poslanci opět na nikom nedohodli. TOP 09 nominovala Danu Trezziovou, ČSSD viceprezidenta NKÚ Miroslava Kalu, který byl dříve poslancem právě za sociální demokracii, ODS poslankyni Zdeňku Horníkovou. V březnu se bude volit znovu. A velké partaje samozřejmě horečně vyjednávají, pokoušejí se prosadit svého koně.

Lesy ČR, to je podobná historie. S jedním zásadním rozdílem. Podle zpráv zevnitř firmy odtud ročně „vyteče" až miliarda korun. Stát tedy o tu miliardu přijde. Loni na začátku roku v Lesích ČR proběhla kontrola NKÚ, která odhalila nevýhodné hospodaření. Letos koncem ledna ve firmě řádila protikorupční policie. V podniku se podle zpráv zevnitř divoce skartovalo, zametaly se stopy.

Smrad z Lesů

Klíčoví kandidáti na post ředitele Lesů naposledy byli tři. Michal Gaube, jehož podle více informací prosazuje Ivo Rittig, nazývaný pražským kmotrem. Dál bývalý poradce Ivana Langera, když šéfoval vnitru, Jiří Červenka. A Miloš Pochobradský, dříve člen dozorčí rady Lesů ČR a bývalý odborový předák firmy, kandidát zaměstnanců Lesů. Dodejme, že výběr šéfa firmy sice patří do gesce ministra zemědělství Petra Bendla (ODS), ale premiér si vyhradil, že chce o tomto postu rozhodnout sám. Zjevně proto, že to v Lesích páchne a že by ten smrad mohl Nečase zničit.

Podstatné je, jak jedna partaj drží druhou v šachu. Ve vládě jde především o ODS a TOP 09; LIDEM v tom hraje malou roli.
Podstatné je, jak jedna partaj drží druhou v šachu. Ve vládě jde především o ODS a TOP 09; LIDEM v tom hraje malou roli. | Foto: Ludvík Hradilek

Podle posledních zpráv již nemá šanci Michal Gaube, člověk nejen Rittigův, ale zřejmě také favorit členky výběrové komise a Nečasovy pravé ruky, šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové. Vláda se údajně tohoto muže bojí: reprezentuje pokračování dosavadního stavu, tedy další vyvádění peněz z Lesů ČR. Pod ním vše půjde postaru. Malou naději má také Langerův exporadce Jiří Červenka.

Šanci má nově manažer Daniel Szórád. Pracuje ve společnosti Swedwood (součást skupiny IKEA). Osm let byl obchodním ředitelem lesnické společnosti CE Wood, která v roce 2011 zkrachovala. Podle hlasů z ODS Szoráda podporuje Langer. Ivo Rittig (nebo Jana Nagyová) podporují takového kandidáta, který věci nechá, jak byly. Není zcela jasné, jestli Szorád patří mezi „neměniče".

Ve hře stále zůstává Miloš Pochobradský. Ten představuje nekontinuitu, slibuje konec vykrádání Lesů. Na jeho straně je podle zpráv z vlády ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS). Podstatné bude, jak se rozhodne Nečas. A premiér, zdá se, chce nechat výběr pána Lesů vyhnít, počkat si. Jeho favoritem je zřejmě Miloš Pochobradský. Zároveň premiérovi jde zjevně o to, aby se v Lesích dál nekradlo, je za to jako premiér odpovědný. Vadí mu údajně i vliv Rittiga na jeho těsné okolí. Rozhodnout má hned, není únosné, aby Lesy dál řídil Gaube, který představuje jednoznačně kontinuitu.

Budeme Nikaragua

Třetím opuštěným postem je ministerstvo obrany. Klíčový resort, který má velký význam pro Českou reputaci v zahraničí a vahou se vyrovná ministerstvu zahraničí. Je skandální, že od listopadu vláda nemá šéfa obrany. (I když je to lepší než ministr Karolína Peake.)

Obranu měla dostat strana LIDEM, jež ódéesce pustila dopravu. Dopadlo to tragicky. Po rychlopádu Peake se vláda dohodla, že na obranu půjde nestraník. Mluvilo se o armádním generálu Vlastimilu Pickovi, ale šéf topky Karel Schwarzenberg ho vetoval. Řekl: „Nejsme Nikaragua, aby se generál stal ministrem obrany." Picek totiž teprve nedávno opustil generální štáb armády.

Podle posledních kuloárních informací ale už partaje (ODS a TOP 09) kšeft skoro upekly. Dokonce už měl prezident Václav Klaus oznámit generálu Pickovi, že se v dohledné době stane ministrem. Dohoda má vypadat tak, že ódéeska pustí na NKÚ Danu Trezziovou, kterou prosazuje TOP 09, a topka naopak ustoupí ze svého požadavku, abychom nebyli Nikaragua, a pustí do čela obrany generála Picka.

To by nebyl žádný malér. Picek má pověst muže, který nekrade. Taky má ale pověst muže, který se bojí. Předvedl to v době, kdy ministryně obrany Vlasta Parkanová, vedena náměstky Martinem Bartákem a Jaroslavem Kopřivou, vybrala pro armádu letouny CASA, ač je generální štáb pod Vlastimilem Pickem odmítal. Generál nakonec na vládě kývnul, i když věděl, že letadla CASA nejsou vhodná.

Vidíme tři klíčové oblasti - NKÚ, Lesy, obranu - kde se intenzivně kšeftuje, ale rozhodně nejde v první řadě o to, aby byl rychle vybrán kvalitní, důvěryhodný manažer. Vláda nevládne. Premiér se snaží hlavně udržet. A bojí se, že za některé maléry ponese osobní odpovědnost (kontinuita v Lesích ČR, Peake na obraně). To je štěstí. Doufejme, že jeho strach zabrání dalšímu vykrádání.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy