Dobrovolníci ODS tento týden navlékli modrá trička opatřená na hrudi mnohoznačnou otázkou: Nechcete euro?
Z kontextu naštěstí vyplývá, že ODS po ulicích nerozdává drobné, ani si nemyslí, že kolemjdoucí vypadají, že byste jim dali pětikorunu. Jde o petici proti euru, pro korunu, a je vlastně úplně jedno, jestli byste na to podivné oslovení odpověděli Ano nebo Ne, protože tak ani tak nebude jasné, co tím Ano nebo Ne myslíte a co chcete nebo nechcete. Důležité je, jestli ODS vezmete na vědomí, zaregistrujete, a případně její petici podepíšete.
Za necelé dva měsíce jsou volby do Evropského parlamentu, tak proto.
Petice pro korunu je dobrý marketingový nápad. Už proto, že ODS budí dojem, že se snaží, že v čerstvém jarním povětří vychází mezi lidi, dokonce v tričku. Místo toho, aby vymýšlela zběsilé veršíky na Twitteru.
Stejně tak se dá rozumět tomu, že ODS hodlá naplnit neuchopitelné eurovolby nějakým rozpoznatelným obsahem, kterým evropská měna rozhodně je. Vždyť ji podle průzkumů nechtějí tři čtvrtiny lidí. Nejvíc zastánců přijetí eura (35 procent) se podle STEM vyskytuje ovšem právě mezi voliči ODS, takže je trochu kuriózní, když se modří stylizují do role hlavních eurobijců. Ale i to můžeme pochopit: ODS chce mít Téma.
Je tu ale několik rozporů. Strana se chce obrodit a přichází se sloganem „Ta pravá ODS“. Výrobci hesel ODS si se slovem „pravý“ a jeho odvozeninami hrají snad už dvacet let, je to trochu otravné, ale většina voličů tyhle věci naštěstí milosrdně zapomíná. Přesto: odkaz na „pravou ODS“ těžko číst jinak než jako návrat ke kořenům, ryzí politice, autentické pravici a jejím hodnotám… jak jinak ostatně pod předsedou - profesorem politologie.
Jak se s tím má dohromady sběr podpisů na předvolební petici, není jasné. Z pohledu „pravé ODS“ je petice jako nástroj politiky naprostá anomálie, záležitost z repertoáru Zemanovců či Úsvitu, a samozřejmě nikým nevolených občanských inciativ. Dříve věc od ďábla. Petice patří k ODS jako k medvědovi rohy.
Z pohledu „pravé ODS“ je petice jako nástroj politiky naprostá anomálie, záležitost z repertoáru Zemanovců či Úsvitu, a samozřejmě nikým nevolených občanských inciativ. Dříve věc od ďábla.
A dál: ODS, pokud jde o euro, trvá na referendu – je to výstřelek přímé demokracie, nebo novinka v ideovém rejstříku?
Pokud jde o euro a eurovolby, pak je třeba říct, že kromě prvních čtyř písmen nemají ty dvě věci společného skoro nic. O tom, jestli a kdy adoptujeme euro a vstoupíme do eurozóny, nebude hlasovat Evropský parlament a je úplně jedno, jestli v něm bude sedět Jan Zahradil, nebo ne. Přijetí eura je Téma, ale domácích voleb do Poslanecké sněmovny. A Téma ekonomiky, pochopitelně.
Když ODS říká, že chce „silnou českou korunu“, je třeba to brát především jako řečnické cvičení. Tři působivá slova spojená do silné emoce. Ano, vztah ke koruně je pro spoustu lidí srdeční záležitostí, jako před lety vztah Němců k marce a Francouzů k franku. A pro patrioty je třeba dodat „česká“ a „silná“. Nechci slovíčkařit, ale se „silnou korunou“ už nějaký ten pátek bojuje Česká (!) národní banka a stálo ji to slušných pár miliard. Dát si do programu, že koruna má být „silná“, je ekonomický nesmysl, když už, tak snad „zdravá“, ale to by samozřejmě nevypadalo tak efektně. Neznělo by to, jak má.
Petice pro korunu mimo jiné varuje: „Euro neznamená hospodářský růst nebo vyšší zaměstnanost.“ To bude samo o sobě svatá pravda – a koruna snad růst a zaměstnanost znamená? Neměla by autentická pravice trochu vybrousit argumenty?
Shodou okolností, zatímco brigádníci ODS postávají u petičních stánků, vydal statistický úřad zprávu, že Česko vloni poprvé od roku 2008 dodrželo schodek veřejných financí, podmínku pro přijetí eura. Nemalou zásluhou - nebo „zásluhou“, protože se tak stalo i proto, že stát málo investoval – Nečasovy vlády. Což celý příběh ODS a eura dále zamotává.
ODS je třeba poděkovat za to, že se o euru víc mluví. Stejně by se o něm ale mohlo mluvit v dubnu 2013 nebo dubnu 2015, s eurovolbami to nesouvisí a není to žádná žhavá agenda. Na dobré rozhodnutí o euru je zatím čas, a měly by mu předcházet dvě podmínky: Dohoda politických stran, která přežije – nejlépe několikery - následující volby. A intenzivní a srozumitelně vedený dialog s veřejností. Klidně spojený s tím, že euro se stane hlavním tématem parlamentních voleb 2017.