Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
17. 6. 2016 12:30

Nejedlý slaví na Hradě, protože na to má (právo). Putin style

Místopředseda Strany práv občanů si zamluvil Královský letohrádek. Občané, máte právo přijít jindy.
Martin Nejedlý s prezidentem v Čapím hnízdě.
Martin Nejedlý s prezidentem v Čapím hnízdě. | Foto: Ludvík Hradilek

Jistě, názvy politických stran není možné brát úplně doslova. „Liberální“ nebo „dělnická“ může být ve skutečnosti úplně jiná. Ale když si místopředseda partaje, zvané Strana práv občanů, zamluví pro soukromou party veřejnou zahradu Pražského hradu a letohrádek Belveder, něco tu přece jen nehraje. Občané, vaším právem je přijít se sem pokochat jindy. Reservé. Smůla.

To je symbolický lingvistický rozpor, jazyková část problému. Podstata spočívá v tom, že politik-podnikatel Martin Nejedlý, nejvlivnější z poradců a důvěrník prezidenta republiky, slaví své narozeniny na Hradě, s přípravou mu pomáhá hradní protokol a na obálce s pozvánkou je razítko prezidentské kanceláře.

Martin Nejedlý zjevně moc neřeší, jestli se to všechno hodí. Jestli je to vkusné. Jestli je šťastné navazovat na příběh s delegací fanklubu z Osvětiman další ukázkou privatizace Hradu. Politickou prozíravost chápe jinak.      

Pro pořádek: Nejedlý zaplatí nájem 260 tisíc. Královská zahrada je ke komerčnímu pronajmutí (například minulý týden tam byl festival minipivovarů) a může se tu konat každá akce, která splní podmínky hradní správy (příspěvkové organizace prezidentské kanceláře). Ale ještě nikdy, natož v Belvederu, se tady ve velkém neslavily padesátiny prezidentova pobočníka, spoluorganizované zaměstnanci Hradu.

O střetu zájmu už nemá cenu ani špitnout. Jde o cit pro míru. Oddělování soukromého a veřejného. Symboliku: Hrad je náš, je můj.

Sídlo prezidenta se postupně „opevňuje“, utužují se bezpečnostní opatření, investuje do personálu a techniky. Kdo bude hlídat kolem Nejedlého party a jejích V. I. P. hostů? Čistě privátní ochranka placená oslavencem? Soukromé bezpečnostní rámy? Tak určitě.

Mimochodem, Miloš Zeman před zvolením prohlásil, že žádné vlastní poradce kromě ministrů mít nebude – tak jak to, že jeden z nich teď pořádá mejdan v Belvederu?

Martin Nejedlý, muž s utajovaným životopisem a Putinem na mobilu. Zemanovi vyčítám „papaláš style“ na krajských návštěvách, ale tohle je trochu něco jiného. Spíš Putin style.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy