Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
18. 3. 2016 13:30

Německo reaguje bleskově: Sexuální výchova pro uprchlíky. Prospěla by i Čechům

Na Silvestra Němci pochopili, že mají problém. Dva měsíce na to už spustili web sexuální a vztahové osvěty pro imigranty.
Obrázky na zanzu.de jsou pečlivě vypracované, podrobné, instruktivní.
Obrázky na zanzu.de jsou pečlivě vypracované, podrobné, instruktivní. | Foto: Aktuálně.cz

Loni na Silvestra se stal v Kolíně nad Rýnem malér. Cizinci, jak se později ukázalo uprchlíci, mladíci severoafrického a arabského vzhledu, napadali a sexuálně obtěžovali ženy. Něco podobného se odehrálo i v dalších evropských městech. Německá policie útoky nejdřív zamlčovala, později je začala vyšetřovat a část pachatelů dopadla.

Kolínské incidenty vyvolaly vlnu rozhořčení nejen v Německu; velký ohlas měly také u nás a na Slovensku, tedy v zemích, kde uprchlíky ze Sýrie a dalších válčících států zatím prakticky nenajdete.

Německá reakce byla pozoruhodná. Nejprve několik dní snaha věc tutlat, bagatelizovat, pak varování politiků, že je takové jednání nepřípustné, ale zároveň že nelze na všechny uprchlíky pohlížet jako na potenciální sexuální násilníky. Odvolán byl šéf kolínské policie. Změněna legislativa - neuvěřitelně rychle.

Nejen to. Ukázalo se, že utečenci, především mladí lidé, mladí muži, přicházejí do Německa se zkreslenými představami o tom, jak lidé na Západě sexuálně žijí. (Přesnější by zřejmě bylo říci, jak se sexuálně vyžívají.) Jaké role vůči sobě zaujímají ženy a muži, jaké místo hraje tělo, sex, vzrušení, jak se vyvíjejí vztahy mezi muži a ženami, ale také vztahy gay a lesbické. Co je legální a co není legální. Co je v soukromí slušné (onanie), co není slušné (vynucování styku).

Němečtí politici a úředníci si velmi rychle uvědomili, že se v jejich zemi ocitli lidé, kteří mají o západní kultuře často mlhavé, ne-li zcela mylné představy. Reakce státu byla rychlá a věcná. Během dvou měsíců (!) byl spuštěn speciální web zanzu.de, Moje tělo slovem a obrazem.

Projekt připravila a spravuje Spolková centrála pro zdravotnickou osvětu. Podle deníku Süddeutsche Zeitung není nápad originálně německý, převzat byl ze sousední Belgie, kde, jak známo, žijí velké komunity Turků, Arabů, muslimů.

Západní pohlavní zábava

Zanzu nabízí informace ve třinácti jazycích, arabsky, turecky, rusky atd. Web je dokonale přehledný, vybavený mnoha přesnými obrázky, ilustracemi, dělí se na šest základních kategorií: Tělo. Plánování rodiny a těhotenství. Infekce. Sexualita. Vztahy a city. Práva a zákony. Ty zase mají své podkategorie. Nejen to. Zanzu také nabízí pomoc, pokud hledáte kupříkladu zdravotní poradu.

Ukázka heterosexuálního sexu na stránkách webu zanzu.de.
Ukázka heterosexuálního sexu na stránkách webu zanzu.de. | Foto: Aktuálně.cz

Téma Tělo se dělí na skupiny Tělo ženy, Tělo muže, Tělo a sex, Hygiena. Sexualita se dělí na Sex, Tělo a sex, Sexuální potěšení, Panenství, Sex poprvé, Sex během a po těhotenství, Sexuální problémy a obavy. Dělení pokračuje, téma Sex se větví do dalších podkategorií jako Co je sex?, Různé druhy sexu, Sebeuspokojení, Dobrý sex, Jak získat kontakt pro sexuální příležitosti, Prostituce/Sexuální práce.

Když si ty stránky prohlížíte, nemůže vám uniknout, jak jsou přehledné, ale i podrobné. A jak explicitní, otevřené. To se týká také ilustrací. Najednou před sebou vidíme západní sexuální kulturu jako na talíři. Vidíme, jací v sexu, ale taky ve vztazích a v "pohlavní zábavě", jsme. Web Zanzu je vysoce poučný v podstatě pro každého. Zároveň však vyvolává otázku, zda se jím má brouzdat třeba dvanáctiletý kluk. Žádné varování "dětem nepřístupno" tam nenajdete. Zřejmě to Němci chápou tak, že je věcí rodičů, na co se děti na internetu dívají.

Zanzu nic neskrývá. Příklad z kategorie Sebeuspokojování: "Sebeuspokojování znamená, že sexuální potěšení dopřáváte sami sobě, vlastníma rukama stimulujete své tělo, zejména vagínu, klitoris, přirození, bradavky nebo anus. Potěšit se můžete také prostřednictvím pomůcek, jako je dildo (umělý penis) nebo vibrátor (sexuální hračka). Dávejte pozor, abyste se přitom nezranili. Klidně experimentujte a vybírejte si, co vám vyhovuje." Pod základním návodem najdete mnoho instruktivních obrázků včetně používání lubrikátorů.

V tématu Dobrý sex se zase dočtete, že "každý člověk má jiné libido, tedy potřebu sexu. Ta není u všech stejná. Vaše libido se mění, jeden den tak, druhý jinak, záleží na vašem naladění, na atmosféře i na změnách vaší vzrušivosti."

Věcný a bez emocí

Celý web je jasně a zřetelně laděn tak, aby bylo uživateli zřejmé: žena a muž jsou rovnoprávní. Každá lidská bytost je odlišná. Sex nelze vynucovat, předem musejí oba aktéři souhlasit, že se budou mazlit a milovat. "Při sexu nejde jen o správnou techniku. Důležité je také to, abyste dávali pozor na city a přání toho druhého, abyste dbali na intimitu a neopomíjeli správnou atmosféru."

Zanzu má velkou cenu i pro panny a panice. Mluví se tam třeba o panenské bláně a o tom, že ji kupříkladu neprotrhne, neodstraní tampon při menstruaci. Popsáno je první milování. Opět vše doprovázeno pečlivě vypracovanými ilustracemi. Velký prostor web věnuje tématům homosexuality a transsexuality (Vztahy a city, Býti mužem, Býti ženou).

Stránky Zanzu jsou fascinujícím způsobem vyčerpávající, přímočaré a věcné. Smysl by nepochybně měly pro mnohé české muže, ženy, dospívající dívky a chlapce. Právě v oblastech, jako je vzájemná úcta, nevynucování sexu, vědomí, že jsme bytosti značně odlišné nejen vizuálně, ale i citově a sexuálně.

Českým politikům a úředníkům by nemělo uniknout, s jakou rychlostí se Němci tématu ujali a jak na webu naprosto nic neskrývají. (U nás se dnes na Německo především nadává, vzniklo sprosté slovo "merkelismus"; ve skutečnosti jsou Němci daleko před námi.)

Sledujete jednotlivé stránky Zanzu a svým způsobem vidíte: toto je Západ v té lepší podobě. Ne moralizování, poučování, odsuzování, nýbrž věcný přistup bez emocí. Okno do Západu, které otevřeli utíkajícím muslimům, Arabům, lidem z jiné kultury: To jsme my. Takhle uvažujeme, cítíme. Berte, nebo neberte. Dodržujte naše pravidla.

Německý osvícenecký přístup? Máme problém, tak o něm nebudeme dlouze žvanit, navzájem se obviňovat; vyřešíme ho moderní, schůdnou, všeobecně přístupnou a zcela otevřenou cestou. Osvětou, která problém dospělým či dospívajícím skutečně osvítí, projasní.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 2 hodinami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

Další zprávy