Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
22. 7. 2015 16:30

Neštěstí ve Studénce: Je čas bránit se kamionům, vážně

Politici na místo takové katastrofy patří, bez ohledu na to, jestli zrovna jedou kolem jako česká vláda.
Pendolinu vjel do cesty tranzitní kamion s plechy.
Pendolinu vjel do cesty tranzitní kamion s plechy. | Foto: Ludvík Hradilek

Smrtelná nehoda na železničním přejezdu ve Studénce se stala necelé dvě hodiny před tím, než měla po trati projíždět vláda na zasedání do Ostravy. Politická reprezentace se téměř stala očitými svědky neštěstí. Málokdy politici přispěchají s projevy účasti tak rychle, a to i ti, kteří u toho nebyli (prezident Zeman, předseda KSČM Filip). Tak to má být.

Bohuslav Sobotka a tři ministři se osobně vypravili na místo nehody, kde také poděkovali záchranářům. Znovu v pořádku. Byl by nesmysl členům vlády vyčítat, že v takové situaci honí politické body a producírují se. Pokud se chovají vkusně a patřičně, což se podle dostupných informací stalo, je jejich přítomnost přiměřeným výrazem účasti, společenské sounáležitosti, sdílení zármutku. Není nad čím váhat. V civilizovaném světě bývá taková reakce běžná, tohle k povolání politika patří. Bez ohledu na to, jestli zrovna jede kolem, nebo náhle přerušuje dovolenou.

Bohuslav Sobotka se v podobné situaci ocitl podruhé. Vloni měl namířeno do Žďáru nad Sázavou a návštěvu kvůli tragické smrti studenta obchodní akademie zrušil. Tehdy ale šlo o cestu v rámci volební kampaně, takže rozhodování, jestli přijet a vyslovit lítost, nebo se stáhnout, bylo těžší a Sobotka by asi čelil obvinění, že se na záležitosti před volbami přiživuje. Návštěvu Žďáru odložit – a poklonit se památce oběti o několik dní později – bylo rozumné. Jenže Sobotka ještě v den tragédie v regionu pokračoval ve volební kampani, tudíž rozhodnutí „vynechat Žďár“ působilo hodně polovičatě.

Ve Studénce to politici zvládli, jediné uklouznutí zaznamenal Milan Chovanec, když v emocích na místě prohlásil, že by řidič kamionu, pravděpodobný viník katastrofy, měl být vzat do vazby. Velmi uspěchaný výrok; o vazbě se rozhoduje na trase státní zástupce-soudce a ministr vnitra do toho nemá co mluvit. Rozhodně není správné, když v prvních hodinách po neštěstí, když údajný pachatel ještě ani nebyl vyslechnut, veřejně vyslovuje svůj názor. To byl hodně krátký proces.

Pendolino narazilo do kamionu, který převážel z Polska do Maďarska ocelové plechy. I když to vypadá, že neštěstí způsobil neuvěřitelný, trestuhodný zkrat šoféra, je namístě obrátit pozornost i k samotnému vozidlu. O zahlcení tuzemské silniční sítě kamiony už bylo popsáno a řečeno tolik a už jsme si na něj tak zvykli, že se smiřujeme i s téměř jakýmikoli „externalitami“, které provoz kamionů působí. Zprávy o kolapsu na D1 nebo na Pražském okruhu, kde se srazil, převrhl, porouchal kamion, jsou denním chlebem. Bereme je, jako že patří k věci, nutné zlo, hlášení z provozu, hasiči vozovku posypají sorbentem, provoz byl obnoven, jede se dál. Málo se připomínají obrovské škody na majetku, zničených silnicích, nevyčíslitelné ztráty času a nervů. Bohužel, i ztracené zdraví a životy.

Havárie ve Studénce by mohla být příležitostí, jak se zbavit letargie a pokusit se o razantní omezení kamionové dopravy. Společenská poptávka tu, myslím, je, stát, obce a občané by se mohli dohodnout. Mapu střední Evropy nezměníme a tranzitní Česko z ní nepřestěhujeme, proto je třeba se provozu kamionů bránit. Potřebujeme je, ale zároveň představují pojízdné bezpečnostní riziko, kterému je třeba čelit. Víc než dosud.

 

Právě se děje

před 7 minutami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
Další zprávy