Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
22. 7. 2015 16:30

Neštěstí ve Studénce: Je čas bránit se kamionům, vážně

Politici na místo takové katastrofy patří, bez ohledu na to, jestli zrovna jedou kolem jako česká vláda.
Pendolinu vjel do cesty tranzitní kamion s plechy.
Pendolinu vjel do cesty tranzitní kamion s plechy. | Foto: Ludvík Hradilek

Smrtelná nehoda na železničním přejezdu ve Studénce se stala necelé dvě hodiny před tím, než měla po trati projíždět vláda na zasedání do Ostravy. Politická reprezentace se téměř stala očitými svědky neštěstí. Málokdy politici přispěchají s projevy účasti tak rychle, a to i ti, kteří u toho nebyli (prezident Zeman, předseda KSČM Filip). Tak to má být.

Bohuslav Sobotka a tři ministři se osobně vypravili na místo nehody, kde také poděkovali záchranářům. Znovu v pořádku. Byl by nesmysl členům vlády vyčítat, že v takové situaci honí politické body a producírují se. Pokud se chovají vkusně a patřičně, což se podle dostupných informací stalo, je jejich přítomnost přiměřeným výrazem účasti, společenské sounáležitosti, sdílení zármutku. Není nad čím váhat. V civilizovaném světě bývá taková reakce běžná, tohle k povolání politika patří. Bez ohledu na to, jestli zrovna jede kolem, nebo náhle přerušuje dovolenou.

Bohuslav Sobotka se v podobné situaci ocitl podruhé. Vloni měl namířeno do Žďáru nad Sázavou a návštěvu kvůli tragické smrti studenta obchodní akademie zrušil. Tehdy ale šlo o cestu v rámci volební kampaně, takže rozhodování, jestli přijet a vyslovit lítost, nebo se stáhnout, bylo těžší a Sobotka by asi čelil obvinění, že se na záležitosti před volbami přiživuje. Návštěvu Žďáru odložit – a poklonit se památce oběti o několik dní později – bylo rozumné. Jenže Sobotka ještě v den tragédie v regionu pokračoval ve volební kampani, tudíž rozhodnutí „vynechat Žďár“ působilo hodně polovičatě.

Ve Studénce to politici zvládli, jediné uklouznutí zaznamenal Milan Chovanec, když v emocích na místě prohlásil, že by řidič kamionu, pravděpodobný viník katastrofy, měl být vzat do vazby. Velmi uspěchaný výrok; o vazbě se rozhoduje na trase státní zástupce-soudce a ministr vnitra do toho nemá co mluvit. Rozhodně není správné, když v prvních hodinách po neštěstí, když údajný pachatel ještě ani nebyl vyslechnut, veřejně vyslovuje svůj názor. To byl hodně krátký proces.

Pendolino narazilo do kamionu, který převážel z Polska do Maďarska ocelové plechy. I když to vypadá, že neštěstí způsobil neuvěřitelný, trestuhodný zkrat šoféra, je namístě obrátit pozornost i k samotnému vozidlu. O zahlcení tuzemské silniční sítě kamiony už bylo popsáno a řečeno tolik a už jsme si na něj tak zvykli, že se smiřujeme i s téměř jakýmikoli „externalitami“, které provoz kamionů působí. Zprávy o kolapsu na D1 nebo na Pražském okruhu, kde se srazil, převrhl, porouchal kamion, jsou denním chlebem. Bereme je, jako že patří k věci, nutné zlo, hlášení z provozu, hasiči vozovku posypají sorbentem, provoz byl obnoven, jede se dál. Málo se připomínají obrovské škody na majetku, zničených silnicích, nevyčíslitelné ztráty času a nervů. Bohužel, i ztracené zdraví a životy.

Havárie ve Studénce by mohla být příležitostí, jak se zbavit letargie a pokusit se o razantní omezení kamionové dopravy. Společenská poptávka tu, myslím, je, stát, obce a občané by se mohli dohodnout. Mapu střední Evropy nezměníme a tranzitní Česko z ní nepřestěhujeme, proto je třeba se provozu kamionů bránit. Potřebujeme je, ale zároveň představují pojízdné bezpečnostní riziko, kterému je třeba čelit. Víc než dosud.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 3 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy