Má možnost ovlivňovat veřejné mínění, vliv a často i moc, a přitom podvádí svojí manželku či manžela.
Někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona stála tato skutečnost málem křeslo v Bílém domě. Francouzi či Italové to svým politikům vcelku s lehkým srdcem odpouštějí a v řadě případů se naopak netají svými sympatiemi k těm, co své milostné avantýr ani příliš neskrývají.
V Česku zatím rozhodně politikovi za případnou nevěru pokles preferencí či dokonce odvolání nehrozí. Soukromý život, různé osobní či rodinné poklesky zpravidla ani dlouho nevydrží na předních stránkách novin či v hlavních vysílacích časech televizí.
Připomeňme si: | Žiju s přítelkyní, přiznal Topolánek Zuzanu Paroubkovou střídá mladá blondýna |
To Američané sledují své "celebrity" daleko ostřeji. A nemusí se ani jednat o prezidenta či jiného politika. Americká média (a to i ta seriózní) a jejich čtenáře, zdá se, v těchto dnech například vzrušuje aféra jednoho z tamních nejznámějších moderátorů Davida Lettermana více než třeba světová hospodářská krize či situace v Iráku.
Čtěte více: Sex s podřízenými zvyšuje rating, přesvědčují se USA
Jsou Američané ve své většině zbytečně puritánští, když nejen čtenáře bulváru eminentně zajímá, co ve svém soukromí dělají lidé, které znají z televizních obrazovek? Nebo jen nemají rádi, když se někdo snaží něco zatajit či jim nepokrytě lže?
Měli bychom i my více sledovat soukromí lidí, kteří mají možnost vystupovat v médiích, a ovlivňovat tak více než ostatní život celé společnosti? Či jsou takové informace vyvolávány jen povrchním hladem po senzacích? Není pokrytecké pátrat po poklescích vlivných, zveřejňovat je, debatovat o nich přes média, když většina Čechů podle průzkumů nepovažuje například nevěru za nijak velký problém?
Budeme své "mocné" více hlídat, či převládne "velkorysost"? Podělte se o své názory s ostatními čtenáři. Níže se můžete zapojit do debaty moderované editory deníku Aktuálně.cz.