Občanská demokratická strana na tom byla dost mizerně už před pádem Petra Nečase. Co ji však čeká teď? Co by měla dělat? Má ještě šanci přesvědčit své ubité voliče? Během povodní jich přibylo, teď přijde propad.
Musíme se podívat o pár let zpátky. Když v dubnu 2010 rezignoval Mirek Topolánek, skončil poměrně silný modrý předseda. Vystřídal ho Petr Nečas. S odstupem času víme, proč ho vybrali: byl slabý. Vyhlídli si ho lidé, kteří ODS ovládali z temnoty, vyhovoval jim. Tehdy to byl pan Čistý. (Věděl o mnohém, co se v ODS děje, nechával to být, nebránil tomu, ale sám nekradl.)
Nečas se stal funkcí kmotrů. Věděl to, není blbý. Pokračoval ve své ódeesácké taktice: sám si s lidmi jako Oulický, Janoušek, Rittig, Hrdlička, Novák, Dlouhý atd. nezadával. Na to měl Janu Nagyovou. A, jak dnes vidíme a jak jsme se již nejméně dva roky dozvídali, ona měla bohužel pevně v hrsti jeho. Dalo by se říci, že jsme měli vlastně dva premiéry - Nečase a Nagyovou.
Předseda pro kmotry
Nečas hrál svoji dvojí hru. Na kongresech ho podrželi kmotři a jejich lidé, získávali dál kusy masa ze státních podniků, některé asi ovládají. Ale Nečas zároveň jmenoval ministrem vnitra Jana Kubiceho. To byl jasný antikmotrovský akt. Nečas je nechtěl, bál se jich. Kubice policii neovlivňuje, nechává ji, ať předvede podle zákona, co umí. A policie té po léta neznámé svobody po svém využívá. Není nad ní už politický tlak, politická objednávka ministra vnitra (současná situace je toho stoprocentním důkazem). Jediné, co stojí nad policajty, je dozor státních zástupců.
Nečas skončil. Pro ODS je nepřijatelný další máslový předseda. Strana má tři odlišné možnosti, jak krizi, ve které se po léta plácá, řešit. 1. varianta: pokračování kmotrů. Ideální šéf pro toto řešení je samozřejmě Martin Kuba, ministr průmyslu.
Jeho anamnéza je známá. Byl blízký člověk knížete z Hluboké, jihočeského kmotra Pavla Dlouhého. Jako ministr se mu údajně dost vymanil, ale je dnes jasným představitelem kmotrovského pojetí strany. (Podle více informací svoje jmenování ministrem oslavil s kmotry v jižních Čechách.) Zároveň je Martin Kuba tvrdý chlapík, který by stranu nepochybně pevně ovládal.
Má ještě jedno plus pro část ODS: rozumí si velmi dobře s Václavem Klausem.
Jenomže o Kubovi se ví, co je zač. Slušní voliči ODS toto řešení v žádném případě nechtějí. Je to přesně ten postup, který ódeesku zničil. Kubu sice nedávno chválil Miloš Zeman (příznačné), ale to by mělo být pro modrou stranu spíš negativní předznamenání.
Ten, který instaloval Bradáčovou
Druhá silná persona ODS je ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Dosadil do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenku Bradáčovou - proti vůli kmotrů, proti vůli značné části vedení ODS. Ne že by byl Blažek svatý, spíš mu nic jiného ani nezbylo. Ale za Bradáčovou stál i ve střetu se šéfem protikorupční policie Tomášem Martincem. Podpořil ji silně, což byl mimo jiné také signál do ODS: časy se mění.
Po odstranění Martince z čela pochybné protikorupční policie dostal Blažek ze své brněnské ódeesky jasný vzkaz: Máš jen jednu cestu, kudy jít dál, nahoru. Buď se staneš šéfem ODS, nebo končíš. Do Brna se nevracej.
Blažek je tedy taková soft varianta spíše pozitivní změny. Jeho zvolení do čela by zřejmě nevyústilo v pohřeb partaje. Jenže ministr spravedlnosti není zrovna úderník a nahoru se, pokud známo, nijak nehrne. On premiér už nemá tolik času na milovanou orosenou plzničku.
Ve hře je ještě exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Nečas ho odvolal, když chtěl jmenovat Lenku Bradáčovou do čela VSZ v Praze. A když prosazoval zákon o osamostatnění státních zástupců. Jenže potom Pospíšil, místo aby se Nečasovi postavil, přijal trafiku - stal se místopředsedou Poslanecké sněmovny. Nechal se lehce zkrotit. Navíc jsou známy jeho vazby na plzeňského kmotra ODS Romana Jurečka. Těžko si taky představit, že Pospíšil bude ve střetech na pravici vzdorovat Miroslavu Kalouskovi (TOP 09).
Navíc Pospíšil v pondělí opět předvedl, že mu jde spíš o sebe než o stranu. Podpořil Kubu na premiéra...
Klaus zatím ne = pud sebezáchovy funguje
Žebříček tedy vypadá takto: nejhorší, pohřební varianta je Martin Kuba. On reprezentuje pokračování současné kmotrotendence strany. Pak následuje Jiří Pospíšil. Je lepší než Kuba, ale straně nepomůže. Nejlepší volba by dnes byl zřejmě Pavel Blažek. Ten by, mimo jiné, s Miroslavem Kalouskem neměl problém.
Jenomže to nebude mít lehké. Část ódeesáků si myslí, že jako ministr spravedlnosti musel vědět o připravované razii policie. Podezíravci dokonce míní, že ji organizoval. Je to nesmysl, ale stihomam politiků nezná mezí. Nahrává tomu i fakt, že akce byla původně zaměřena proti pražským kmotrům, Morava zůstává v klidu.
O jakéms takéms pudu sebezáchovy ODS svědčí to, že zatím nenavrhuje do čela Václava Klause.
Sledujeme stále dál základní spor modrých: budeme strana kmotrů, nebo se vrátíme do vzdálené minulosti a staneme se znovu stranou podnikatelů?