* Aktualizovali jsme o čtenářskou polemiku s tvrzením, že kvalita Večerníčků upadá.
Nejen nový šéf České televize má výhrady k ČT1 a k hlavním zprávám v sedm hodin večer. Překvapivou první známou „obětí" nespokojenosti se stal… Večerníček.
Televizní šéfové Milan Fridrich a Zdeněk Šámal naznačili, že Večerníček před sedmou večer na jedničce skončí. Je to pro něj až příliš dobré místo, a protože ho zabírá, kazí sledovanost následujícím Událostem (interpretujeme slova Zdeňka Šámala.) Proto by se měl odstěhovat na ČT2, případně v budoucnosti na zamýšlený dětský kanál ČT3.
Na Večerníček se podle Fridricha dívá 250 až 280 tisíc lidí, dětí i dospělých. „Otázkou je, zda se Večerníček nepřežil v té podobě, ve které ho ČT na prvním programu vysílá, zda tam není jen z tradice. ČT by tam mohla umístit program, který by plnil veřejnou službu mnohem lépe a silněji," řekl Fridrich v Českém rozhlase.
Večerníček se vysílá od roku 1963, většina lidí na něj má nějaké osobní vzpomínky. Je to jedna z ikon České televize, už kvůli znělce, která běží čtyřicet šest let.
Teď se z něj stal problém. Ale možná je problém spíš v tom, jaká je kvalita večerníčkových pohádek. Pamatujete si snad za posledních deset let nějaký nový, opravdu povedený Večerníček? Křemílek a Vochomůrka, Mach a Šebestová, Pat a Mat, samí veteráni. Když Večerníčky ČT odsune do nějakého méně nápadného vysílacího okna, rozhodně to z průměrných seriálů neudělá nadprůměrné. Naopak. Bude to krok k tomu, aby Večerníček potichu skončil úplně.
A co dát místo Večerníčku, aby se Událostem dostalo správného ántré? A není problém spíš v tom, jak Události vypadají?
Takhle to vidí čtenáři Aktuálně.cz (vybíráme z komentářů na Facebooku). První ohlas přišel do redakce e-mailem a jde o zajímavou polemiku s tvrzením, že kvalita jde Večerníčků v posledních letech dolů:
"Odpovídám na Vaši ukvapenou otázku, zdali dokáži jmenovat nějaký kvalitní Večerníček z poslední doby: Samozřejmě. Srovnání s Pohádkami z mechu a kapradí snesou skoro všechny, to zas takový majstrštyk není. Vznikl ale například Kanafásek, který podobně jako Maxipes Fík nebo Mach a Šebestová dopřává slovního humoru a zábavy i dospělým. Krysáci sice zažívají v každém díle totéž, ale je to schematismus záměrný, úplně stejný jako v Krkonošských pohádkách nebo v Rákosníčkovi ("a hvězdy").
Naše děti si dále oblíbily Večerníčkovy příběhy Tři prasátka, Gogo a Figi, Čtyři uši na mezi či adaptace straších námětů jako Bubáci a Hastrmani. Já jejich nadšení sdílím (u dvou posledních si dokonce si myslím, že nastala zřídka viděná situace, kdy audiovizuální adaptace předčila v kvalitě knihu) a protože už řadu příběhů znám, jsem rád, že mohou sledovat "kartůny" české, originální a nenásilné.
Mám sice pochopení pro Šmouly (u nich se dá i popřemýšlet), ale protiví se mi nuda, schematismus a laciné efekty Kačerů, Gumídků a Rychlé roty, děsím se špatně skrývaného násilí v Pokémonech, Bakuganech a Ninja želvách. Samozřejmě, teď narážím na jedinou konkurenci, kterou Večerníček má v podobě Animáčku na TV Barrandov.
Dále jen připomínám, že u dospělých diváků si v posledních letech našly oblibu seriály Václava Chaloupka. Teď sice běžící Méďové II působí jako nastavovaná kaše, ale před asi 4 lety vysílaný Ježek Aladin je prostě vynikající! A to jsem zapomněl na Žížaláky a další plasteliny pana Baleje." (Vojtěch Vaner.)
"Takže díky další prohře Událostí to odnesou ti nejmenší? Oni mohou za to, že vás Nova tenkrát vyštípala z prime-time 19:30? Ted vás vyštípává už i Prima a odnese to Večerníček?" (Roman Tyller.)
„Je zajímavé, že najednou někomu začal vadit Večerníček. Šel vždy ve stejný čas, děti si na něj zvykly a věděly, že pak přijde ostatní povinnost - najíst, umýt a příprava na spánek. Pane Šámale, vám doma asi Večerníčka zakazovali a teď se mstíte dětem? Nenahradíte ho nějakým třeba stupidním Pokémonem? Nejlepší bude asi začít dětem číst staré české pohádky…" (Honza Čech.)
„Večerníček držet jen z nějaké piety, že to kdysi před 30 lety byl bomba pořad, je nyní značně přežité. Co dávají pro děti ostatní televize, je mnohem smysluplnější." (Lubomír Kozák.)
"Ale pane Šámale, pohádky k sobě patří, nejdříve pohádky pro děti a pak pro dospělé, tedy Večerníček a Události..." (Zdeněk Steinbauer.)
„Lidé si zvyknou na to, že po Večerníčku jsou zprávy, a nevidím na tom nic špatného. A měnění časů všech možných zajímavých pořadů je opravdu velmi unavující." (Jarka Paličková.)
„Večerníček před zprávami byl vždycky a nikomu to nevadilo, ani sledovanosti. Když ostatní programy budou kvalitní včetně následných zpráv, tak děti prostě uvidí svůj Večerníček, půjdou spát a rodiče se budou dívat." (Anna Malátová.)
„Dal bych Večerníček, potom Stalo se před 25 lety, pak zprávy (19.15, až se na Primě vystřílejí z toho nej)." (Milan Seidl.)
"Nevím, jestli kvalitu vysílání ovlivňuje to, kdy se vysílá Večerníček, nebo to, jaká je skladba programu a jak je děláno zpravodajství. Z mého pohledu dosáhla kvalita vysílání jak veřejnoprávní, tak soukromých televizí takové kvality, že již 12 let nemáme doma televizi. Nemám pocit, že bych o něco přicházel, s určitostí však mohu říci, že ať přesunete Večerníček, kam chcete, tak nepoběžím do obchodu, abych si televizi koupil." (Jan Matoušek.)
"Jejda, no posuňte, zrušte Večerníček. Zrušíte jediný pořad, kvůli kterému se u nás pouští televize. Zprávy jsou na netu." (Lenka Winterová.)
Neměli by si to na Kavčích horách přece jen ještě rozmyslet? Stojí jim to za to, obětovat na jedničce Večerníčka? Co vy na to, milí čtenáři?!