Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
17. 10. 2018 13:30

Orbán zakázal gender studies. Lepší Maďarsko? Ne, odstrašující příklad

Když vláda zakáže univerzitám učit to či ono, jde v demokracii o krajně znepokojivou informaci.
Viktor Orbán, v roce 1989 stipendista Sorosovy nadace, od roku 2010 maďarský premiér.
Viktor Orbán, v roce 1989 stipendista Sorosovy nadace, od roku 2010 maďarský premiér. | Foto: Reuters

Orbánova vláda zakázala na univerzitách obor genderová studia. To je titulek zprávy z 16. října 2018. Už jeho první polovina by měla vyvolat zděšení. Že se to odehrává v Maďarsku, by nás nemělo mýlit a nechat lhostejnými. Jde o visegrádského kolegu z Evropské unie a Viktor Orbán je v lecčems, respektive v tom hlavním, co dělá, inspirací pro řadu českých politiků. Včetně Andreje Babiše.

Takže. Když "vláda zakáže univerzitám" učit ten či onen obor, jde v demokracii o krajně znepokojivou informaci. Vládní dekret by patřil roztrhat. Magna charta akademických svobod? Zapomeňte, teď máme politický zájem.

Vedoucí úřadu vlády a předseda parlamentní frakce strany Fidesz Gergely Gulyás, citovaný agenturou ČTK: "Maďarská vláda je jasně přesvědčena, že lidé se rodí buď jako muži, nebo jako ženy. V životě si pak vedou podle svého uvážení co nejlépe, ale kromě toho maďarský stát nechce utrácet veřejné prostředky na vzdělávání v tomto oboru."

Doplňující otázky k tomuto stanovisku jsou nabíledni: Když dnes státní moci nevoní genderová studia, co zakáže příště? A kdo rozhodne, jaký obor je státu - vládě - politickému grémiu prospěšný a jaký nežádoucí? Kdo lidem předepíše, v čem se mohou vzdělávat? Snad "lid"? Samé temné úvahy.

Můžeme se snad chlácholit tím, že u nás by podobné nařízení zrušil Ústavní soud. Orbánovo Maďarsko už jeho pravomoci před několika lety omezilo.

Genderová studia se v Maďarsku učí na státní univerzitě ELTE - a na Středoevropské univerzitě (CEU), založené Orbánem prefabrikovaným arcizloduchem Georgem Sorosem. Další společný moment: orbánovský kánon o Sorosovi rezonuje i v nezanedbatelné části české společnosti.

A pak je tu předmět zákazu: zkoumání kulturně vzniklých rozdílů mezi muži a ženami. Ti, kdo vysokoškolské vzdělání posuzují měřitelnou užitečností a použitelností, konzervativní "materialisté" typu Miloše Zemana, Jiřího Čunka nebo Václava Klause mladšího, takovou specializací pohrdají. Je pro ně k ničemu. Nic "neřeší", "nevytvoří", "nezlepší život" jako technické výkony nebo medicínské objevy. Kdo se na "zbytečné" humanitní obory dívá skrz prsty, pro toho jsou genderová studia první na ráně, červený hadr. Pseudověda, předmět posměchu, v "tradičním" světě potenciální podvratný živel.

Jako by učit genderová studia bylo něco jako sloužit na školách černé mše - zakázat!

Zkoumání ženských a mužských rolí ve společnosti je ve skutečnosti klíčové pro pochopení, proč jsme tam, kde jsme, a jak se z toho (pokud máme zájem) dostat. Rušit ho jako obor znamená, že bude hůř, ne líp. Maďarsko je samo proti sobě, měli bychom se vydat opačnou cestou.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy