Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
17. 10. 2018 13:30

Orbán zakázal gender studies. Lepší Maďarsko? Ne, odstrašující příklad

Když vláda zakáže univerzitám učit to či ono, jde v demokracii o krajně znepokojivou informaci.
Viktor Orbán, v roce 1989 stipendista Sorosovy nadace, od roku 2010 maďarský premiér.
Viktor Orbán, v roce 1989 stipendista Sorosovy nadace, od roku 2010 maďarský premiér. | Foto: Reuters

Orbánova vláda zakázala na univerzitách obor genderová studia. To je titulek zprávy z 16. října 2018. Už jeho první polovina by měla vyvolat zděšení. Že se to odehrává v Maďarsku, by nás nemělo mýlit a nechat lhostejnými. Jde o visegrádského kolegu z Evropské unie a Viktor Orbán je v lecčems, respektive v tom hlavním, co dělá, inspirací pro řadu českých politiků. Včetně Andreje Babiše.

Takže. Když "vláda zakáže univerzitám" učit ten či onen obor, jde v demokracii o krajně znepokojivou informaci. Vládní dekret by patřil roztrhat. Magna charta akademických svobod? Zapomeňte, teď máme politický zájem.

Vedoucí úřadu vlády a předseda parlamentní frakce strany Fidesz Gergely Gulyás, citovaný agenturou ČTK: "Maďarská vláda je jasně přesvědčena, že lidé se rodí buď jako muži, nebo jako ženy. V životě si pak vedou podle svého uvážení co nejlépe, ale kromě toho maďarský stát nechce utrácet veřejné prostředky na vzdělávání v tomto oboru."

Doplňující otázky k tomuto stanovisku jsou nabíledni: Když dnes státní moci nevoní genderová studia, co zakáže příště? A kdo rozhodne, jaký obor je státu - vládě - politickému grémiu prospěšný a jaký nežádoucí? Kdo lidem předepíše, v čem se mohou vzdělávat? Snad "lid"? Samé temné úvahy.

Můžeme se snad chlácholit tím, že u nás by podobné nařízení zrušil Ústavní soud. Orbánovo Maďarsko už jeho pravomoci před několika lety omezilo.

Genderová studia se v Maďarsku učí na státní univerzitě ELTE - a na Středoevropské univerzitě (CEU), založené Orbánem prefabrikovaným arcizloduchem Georgem Sorosem. Další společný moment: orbánovský kánon o Sorosovi rezonuje i v nezanedbatelné části české společnosti.

A pak je tu předmět zákazu: zkoumání kulturně vzniklých rozdílů mezi muži a ženami. Ti, kdo vysokoškolské vzdělání posuzují měřitelnou užitečností a použitelností, konzervativní "materialisté" typu Miloše Zemana, Jiřího Čunka nebo Václava Klause mladšího, takovou specializací pohrdají. Je pro ně k ničemu. Nic "neřeší", "nevytvoří", "nezlepší život" jako technické výkony nebo medicínské objevy. Kdo se na "zbytečné" humanitní obory dívá skrz prsty, pro toho jsou genderová studia první na ráně, červený hadr. Pseudověda, předmět posměchu, v "tradičním" světě potenciální podvratný živel.

Jako by učit genderová studia bylo něco jako sloužit na školách černé mše - zakázat!

Zkoumání ženských a mužských rolí ve společnosti je ve skutečnosti klíčové pro pochopení, proč jsme tam, kde jsme, a jak se z toho (pokud máme zájem) dostat. Rušit ho jako obor znamená, že bude hůř, ne líp. Maďarsko je samo proti sobě, měli bychom se vydat opačnou cestou.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Útočník Radil zamířil z týmu San Jose Sharks na farmu

Český hokejový útočník Lukáš Radil se přesunul z týmu San Jose Sharks na farmu do celku San Jose Barracuda do nižší AHL. Devětadvacetiletý útočník nastoupil za záložní tým hned v sobotu a připsal si při domácí porážce se Stocktonem asistenci.

Radil sehrál v této sezoně v NHL 14 zápasů a nebodoval. V sestavě Sharks se objevil naposledy 23. listopadu při domácí výhře nad New York Islanders 2:1 po samostatných nájezdech. Odchovanec Pardubic má jednocestný kontrakt, díky kterému má zaručený roční příjem 700 tisíc dolarů i při působení v AHL.

Radil odešel do zámoří před minulým ročníkem po tříletém působení ve Spartaku Moskva v Kontinentální lize. V první sezoně v NHL účastník mistrovství světa 2017 a loňských olympijských her sehrál 36 utkání a připsal si 11 bodů za sedm branek a čtyři přihrávky. V šesti duelech play off nebodoval.

před 1 hodinou

Zdráhalová si v Naganu vytvořila osobní rekord na pětistovce

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si v posledním závodu v roce 2019 vytvořila osobní rekord na trati 500 metrů. Na Světovém poháru v Naganu ji zajela za 38,902 sekundy a obsadila druhé místo v divizi B. Stejně jako v sobotu na trojce, na které byla v divizi A devátá, si připsala nejlepší výsledek v SP v kariéře na dané trati.

Seriál SP bude pokračovat pátým dílem v Calgary na začátku února, ještě předtím rychlobruslaře čeká mistrovství Evropy v Heerenveenu. V Nizozemsku se od 10. do 12. ledna bude tentokrát bojovat o medaile na jednotlivých tratích.

Další zprávy