Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 10. 2015 14:55

Sestřelení MH17: Viník neznámý. Nemocnice v Kunduzu: USA se přiznaly. Východ kontra Západ

Rodiny 298 lidí, kteří loni zahynuli při pádu boeingu letu MH17, nevědí, kdo to udělal. Ruská propaganda jela na plno.
Zbyly jen mrtvoly a trosky. Pozůstalí dodnes neznají viníka. Podstata hybridní války.
Zbyly jen mrtvoly a trosky. Pozůstalí dodnes neznají viníka. Podstata hybridní války. | Foto: Reuters

V úterý vyšetřovatelé Nizozemského bezpečnostního úřadu (OVV) zveřejnili finální zprávu o sestřelení letadla Malajsijských aerolinií nad Ukrajinou loni 17. července. Kdo byl viníkem, to jsme se nedozvěděli. Čekaly na to jak rodiny obětí, tak svět. Vyšetřovatelé zveřejnili pouze to, že byl použit ruský protiletadlový systém Buk.

Ředitel úřadu Tjibbe Joustra řekl: "Mezinárodní vyšetřování příčin pádu letu MH17 ukazuje, že k pádu došlo kvůli zasažení střelou 9M38, která vybuchla u přední části letadla. Tyto střely mohou být vypáleny mobilním systémem Buk. V důsledku výbuchu do letadla vniklo velké množství objektů." To je tedy jeden jasný závěr zprávy, za kterým si OVV stojí. - Rusko ihned oznámilo, že nesouhlasí se závěry vyšetřování ohledně typu střely. Ten zřejmě umožní ukázat na velmi konkrétního původce.

Další závěr OVV konstatuje: "Ukrajinské úřady selhaly, když neuzavřely vzdušný prostor," řekl. Nad místem v den tragédie, před ním i po něm, přelétalo 160 různých dopravních letadel celkem 61 společností. Dodejme však, že vzdušný prostor mohla uzavřít i mezinárodní eurokontrola. A neudělala to.

Víme tedy o něco víc, ale ne to hlavní: kdo raketu odpálil. Mezitím tuto hrůzu překryly další hrůzy a spláchla ji uprchlická vlna. Od katastrofy uběhl rok a čtvrt, čas bohatě dostačující k zapomnění. Z pádu letounu se stala zpravodajská kaše, mediální drť bez tvaru. Propaganda a dezinformační kampaň se rozjely na plný plyn.

Byli jsme zasypáni lžemi. Hrnuly se na nás v míře zcela neobvyklé. Katastrofa se odehrála ve vysoce citlivé oblasti, na východní Ukrajině, kde se v tu dobu zuřivě válčilo, nedaleko hranice s Ruskem. Konflikt má dvě strany: proruské separatisty a ukrajinský stát. Ukrajinu podporuje Západ, donbaské bojovníky Putin.

Krátce po pádu letu MH17 se objevila zpráva, že boeing zasáhla raketa vyslaná z mobilního protiletadlového raketového systému Buk. Ta byla teď potvrzena, jen s jistotou nevíme, jestli Buk ovládali povstalci, ukrajinská armáda, nebo někdo jiný. Tehdy však byla účast Buku ihned zpochybňována, ruská armáda nabídla jiné verze. Třeba tu, že letadlo nejspíš sejmula ukrajinská stíhačka.

Hned po zničení boeingu ukrajinská tajná služba SBU zveřejnila záznam rozhovoru mezi proruskými separatisty. Mluví o tom, že sestřelili civilní letadlo. Nahrávku ovšem zveřejnila jedna ze stran, SBU, nemůžeme ji s jistotou prohlásit za pravou. Přesto celá řada faktů ukázala, že nejenže byl použit systém Buk, ale také odkud se vzal. Nepatřil ukrajinské armádě, ale ruské. (Což neznamená, že Rusové raketu odpálili, mohli ji jen dodat.)

Protiletadlový systém 53. ruské vojenské brigády

Velmi precizní práci s důkazy z otevřených zdrojů, které se týkají zničení boeingu MH17, najdeme na stránkách bellingcat.com, serveru pro občanskou investigaci, který využívá veřejné informační zdroje. Zpráva se jmenuje MH17 – The Open Source Evidence (MH17, důkaz z otevřených zdrojů). Stojí za přečtení.

Bellingcat.com pečlivě, včetně fotografií a videí, zmapoval pohyb Buku. Dochází k tomuto závěru: „... lze konstatovat, že raketový systém Buk, pocházející z 53. brigády blízko Kursku v Rusku, 17. července 2014 cestoval z Doněcku do Snižného. Tam byl vyložen a po vlastní ose pokračoval do oblasti jižně od Snižného, kde přibližně v 16:20 odpálil raketu země-vzduch, která zasáhla Malaysia Airlines 17 letící přes Ukrajinu. Ráno 18. července byl Buk převezen z Luhansku na Ukrajině přes hranice do Ruska.“

Dodává: „Alternativní scénáře prezentované ruským ministerstvem obrany a Almaz-Antej jsou v nejlepším případě do hloubky chybné. V nejhorším případě předvádějí záměrný pokus mást pomocí smyšlených důkazů.“ (Almaz-Antej je ruská státní firma, která vyrábí Buk a provedla vlastní analýzu vraku malajsijského letadla.)

Dezinformací okolo MH17 se objevilo mnoho. Jedna konspirační teorie dokonce tvrdila, že cílem rakety odpálené z Buku mohl být letoun ruského prezidenta Vladimira Putina. (Jinými slovy: My, Rusové, s tím nemáme nic společného. To Ukrajinci...) Uvedl to Hlas Ruska s odvoláním na zdroj z ruské federální agentury Rosaviacija.

Lež jako podstata hybridní války

Přitom všem je vysoce pravděpodobné, že civilní letadlo nikdo sestřelit nechtěl, že se stal tragický omyl. Ale i když omyl, i když chyba, nikoli záměr, stejně se původce musí utajit, pravda pohřbít hluboko do země.

Nabízí se (nepřesné) srovnání s jinou válečnou tragédií, s čerstvým, neomluvitelným masakrem. V noci na 3. října byla bombardována nemocnice Lékařů bez hranic (MSF) v afghánském městě Kunduz. Bomby zabily deset pacientů a dvanáct pracovníků MSF. Organizace nálet prohlásila za válečný zločin.

K útoku se přiznali Američané. Na nemocnici prý zaútočili omylem. Barack Obama se za katastrofu omluvil. Pentagon sdělil: „Ministerstvo obrany se domnívá, že je třeba vypořádat se s následky tragického incidentu v nemocnici Lékařů bez hranic v afgánském Kunduzu.“ Opraví nemocnici a vyplatí kompenzace rodinám obětí i zraněným.

Život zabitým to nevrátí. Ale vidíme zásadní rozdíl v přístupu. Američané útok přiznali. Nerozjeli masivní antikampaň, nezačali vrtět tisíci dogami, jen aby pravdu zakamuflovali. Představte si, že by se toto stalo Rusům, nebo jimi podporovaným separatistům. Ta kaše, co by následovala.

Že by se Putin omluvil za sestřelení letadla, je nepředstavitelné. Je nemožné, že by Rusko přiznalo: Poslali jsme „našim“ povstalcům Buk, oni omylem odpálili civilní letoun. Leda by se v Rusku změnil režim. Naopak, Moskva už dříve odmítla sestavení mezinárodního vyšetřovacího tribunálu a ministr zahraničí Sergej Lavrov už toto pondělí, předem, zpochybnil zprávu  vyšetřovatelů Nizozemského bezpečnostního úřadu.

Západ se liší od Východu, demokracie od autoritářského putinosystému. Pár dní po vybombardování kunduzské nemocnice známe viníka: USA. Patnáct měsíců po sestřelení MH17 viníka stále neznáme. To patří k podstatě hybridní války: nic nevíte přesně, všecko se dá popřít. Zatloukat, zatloukat, zatloukat. A házet vinu na druhé.

 

Právě se děje

Další zprávy