Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 3. 2018 13:30

Papež František, opak Zemana, vyzývá mladé lidi: Křičte! Nenechte se umlčet

Hlava katolíků, světová celebrita, muž, jemuž je nepochybně nasloucháno, stojí o ježíšovský křik proti nesvobodě, nenávisti, lhostejnosti.
Křičte, nenechte se starými umlčet, vyzval papež František na Květnou neděli nejen mladé katolíky.
Křičte, nenechte se starými umlčet, vyzval papež František na Květnou neděli nejen mladé katolíky. | Foto: Reuters

Na Květnou neděli obrátil papež František pozornost věřících i nevěřících k mladým lidem. Právě apelem, aby starší mladým naslouchali a aby mladí nemlčeli, zahájil na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu předvelikonoční "svatý" týden. Má to nějaký smysl pro nás? Tedy pro české katolické a nekatolické občany? Jistě.

František se veřejnosti jeví jako velký provokatér, jako kněz, který se nám často pokouší dostat pod kůži. Tento jednaosmdesátiletý muž začíná týden před Velikonocemi povzbuzením mladých, ať se nenechají umlčet. Starý nabádá mladé, ať se ujmou své role ve společnosti, nebo jinak, ať nejsou lhostejní. Odtud plyne: papež si myslí, že mladí jsou umlčováni a nechávají se umlčet, přinejmenším nejsou nadnesenými, důležitými staršími bráni vážně.

Nejprve několik citátů, abychom věděli, o čem to ve Vatikánu František vlastně kázal: "Pokušení umlčet mladé existovalo vždy," řekl. "Najde se mnoho cest, jak mladé umlčet a učinit je neviditelnými… Existuje mnoho způsobů, jak je otupovat, jak jim bránit v rozvoji, jak nechat jejich sny, aby zvětraly, proměnit je v pochmurné, malicherné, žalostné snění."

Mladým ženám a mužům ve svém kázání pověděl: "Vy to máte v sobě, vy máte křičet", dokonce i tehdy, když "my starší a my vůdcové jsme velmi často zkorumpovaní a zůstáváme zticha".

Znovu připomínám, papežovi je osmdesát jedna roků, zjevně si však zachoval mladost a sám křičí, nenechává se umlčet ani vlastní církví, ani okolním světem, nezůstává zticha, svou velefunkcí, světovou rolí "Jeho Svatosti", se nenechal zkorumpovat, lapit do pasti. Pro nás velmi poučné, neměli bychom ten mladě, čerstvě znějící hlas přeslechnout.

Českou politiku už roky ovládá třiasedmdesátiletý Miloš Zeman, třiašedesátiletý Andrej Babiš a dlouho ji ovládal dnes šestasedmdesátiletý Václav Klaus. Nemůžeme si nevšimnout, že mladé lidi v prezidentské volbě přitahovali především Pavel Fischer (52) a Marek Hilšer (42), oba podstatně mladší kandidáti. Zemana volili starší, pasivnější, méně vzdělaní občané, byl a je kandidátem "starých časů a starých pořádků", tedy přesně tím, čemu se papež brání.

(Dodejme, že čerstvě znovuzvolenému ruskému prezidentovi Putinovi je 65 let a předloni zvolenému americkému prezidentovi Trumpovi 71 let. Zase vyhrává starší generace.)

Radostnou osobou se dá hůř manipulovat

Papež stojí o křik mladých, o jejich vášeň a nasazení, o to, že jsou stále ještě nelhostejní. Zároveň ale mluví především ke své katolické církvi (případně k dalším křesťanům). Ve Vatikánu na Květnou neděli řekl: "Drazí mladí lidé, radost, že se ve vás probouzí Ježíš, se některým lidem stává zdrojem zloby a rozčilení, neboť s radostiplnou osobou se dá hůř manipulovat."

Díky této větě můžeme lépe chápat Františkova slova. Stojí o mladý křik radostný, nikoli nenávistný (toho máme okolo sebe jak u nás, tak ve světě, opravdu dost), o křik mladých, kteří věří Ježíši nabízejícímu lidem jako alternativu lásku a odpuštění, nikoli zlobu a střet a lež. (Tady nutno dodat, že i Miloš Zeman a Donald Trump a další křičí a křičeli, nikoli však slova o lásce a odpouštění, nýbrž o pravém opaku.)

Důležitá je i papežova poznámka o manipulaci: s radostnou myslí se hůř točí sem a tam, hůř ji proti někomu namíříte (třeba proti uprchlíkům či "pražské kavárně" nebo Peroutkovi). Zároveň papež předpokládá či spíše ví, že ježíšovsky radostná mysl mladých lidí nezůstává bez zájmu o okolní svět.

Je vskutku fascinující, že tu jednaosmdesátiletý (ale zjevně radostný, radostí, nikoli odporem a nespokojeností naplněný) stařec vyzývá ke křiku a nemlčení, vždyť staří mívají rádi svůj klid a pokoj, nechte mě být, noli me tangere. On vyzývá k radostnému, odvážnému křiku burcujícímu nejen zatuhlou, těžce tradiční katolickou církev, ale i zatuhlý a nově tuhnoucí svět mimo kostely.

Zní to velmi povzbudivě nejen pro mladé, ale pro všechny, kteří nějaký druh radosti, netemnoty, nosí v sobě. Papež, světová celebrita, muž, jemuž je nasloucháno, stojí o ježíšovský křik proti nesvobodě, nenávisti, lhostejnosti. Jeho výzva zazněla na konci půstu a těsně před Velikonocemi. František je opak Zemana.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy