Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 3. 2016 13:00

Po Bruselu zavádíme žlutý trojúhelník. Je to hra na vojáčky. Smysl by mělo opravit tajné služby

Po teroru v Ankaře v únoru a březnu Česko první stupeň ohrožení terorismem nevyhlásilo. Po Bruselu ano, i když nám prý nic nehrozí.
Hlídkovat budou vojáci spolu s policisty. První stupeň ohrožení terorismem.
Hlídkovat budou vojáci spolu s policisty. První stupeň ohrožení terorismem. | Foto: ČTK

Po úterních útocích v Bruselu Česko vyhlásilo první stupeň ohrožení terorismem. Od premiéra Sobotky jsme se dozvěděli: "V tuto chvíli nejsou informace, že by České republice hrozil konkrétní útok. Na základě doporučení ministerstva vnitra jsme přistoupili ke stupni jedna ohrožení terorismem." Tedy: nic nám nehrozí, ale jsme ohroženi.

Více hlídána by měla být strategická místa, atomové elektrárny, letiště, metro atd. Od středy ráno hlídkuje spolu s policisty taky 350 vojáků. Ministr obrany Martin Stropnický dodává: "Další dvě úkolová uskupení budou čítat vždy sto vojáků." Vyčleněni budou ze 4. brigády rychlého nasazení a ze 7. mechanizované brigády.

Ministerstvo vnitra občanům doporučuje, aby se vyhýbali místům s vysokou koncentrací osob. Nakolik je to splnitelné? Přestanou Pražané jezdit metrem? Nepůjdou večer do kina nebo na koncert? To by to museli brát vážně. Berou? Nastupte do metra a uvidíte sami.

Bylo rozumné vyhlásit žlutý trojúhelník? "První stupeň upozorňuje na existenci obecného ohrožení terorismem vyplývající ze situace v zahraničí nebo z mezinárodních aktivit České republiky, zároveň ale není známa konkrétní hrozba teroristických aktivit na území ČR." Podle ministerstva vnitra jsme tedy ohroženi. Zřejmě kvůli útokům v Bruselu.

Čtyři stupně ohrožení (nula až tři) platí od letošního ledna. V únoru explodoval náklaďák u kasáren v centru turecké metropole Ankary. Výbuch zabil skoro třicet lidí, přes šedesát bylo zraněno. V březnu následoval další výbuch v centru Ankary: 37 mrtvých, přes sedmdesát zraněných. Ani v jednom případě u nás nebyl zaveden první stupeň ohrožení, ačkoliv to přece také vyplývalo "ze situace v zahraničí" i "z mezinárodních aktivit České republiky", jež je jako členská země EU zapojena do jednání s Tureckem.

Brusel je blíž. A přece se ten první stupeň zdá divný, když vláda hlásí, že nemá zprávy o hrozícím útoku. Ani od policie, ani od domácích či zahraničních tajných služeb. Přitom po ulicích budou chodit po zuby ozbrojení vojáci spolu s policisty a "hlídat".

Klidně mohli vyvěsit oranžový trojúhelník

Nejen premiér, i další naši politici opakují: "Teroristy se nesmíme nechat zastrašit!" Nesvědčí však ten vyhlášený první stupeň ohrožení o tom, že máme strach? Vzniká těžký zmatek: nic nám nehrozí, ale jsme ohroženi (jinak by nemohl být vyhlášen první stupeň rizika). Vnitro nás varuje: "Je třeba zvýšené bdělosti."

Už od Madridu, od Londýna, od Paříže je v Evropě třeba zvýšené bdělosti. To se nemění. Ale zatím je zřejmé, že v Česku teroristický útok nehrozí (i když ho nikdy nelze vyloučit). Ta masivní opatření policie a vojáků spíš jen mají předvést, že čeští politici reagují. Že "si plní", jak se dříve říkávalo na vojně.

Jestli opravdu jsou s to zareagovat, to se ukáže, až nám bude něco opravdu hrozit. Zatím je to jen hraní na vojáčky a na policajty. Takové zjevně zbytečné opatření spíš nahrává šíření nejistoty, strachu, pocitů, jichž u nás máme na rozdávání.

Klidně mohl být vyhlášen druhý stupeň rizika. Jeho popis zní: "Upozorňuje na existenci zvýšené pravděpodobnosti ohrožení terorismem, přičemž bližší okolnosti hrozby, včetně přesnějšího načasování, nelze předpovědět. Vyhlašuje se v návaznosti na předchozí události či v návaznosti na informace o hrozbě projevů terorismu." Bylo by to stejně účinné jako vyhlásit žlutý trojúhelník.

Vojáci v ulicích jsou v podstatě populismus. Strašení lidí. Zároveň ukázka, že to umíme, i když vůbec nevíme, jestli to umíme. (Jsme na tom lépe než belgická policie a tajné služby? Tam přece po zatčení teroristy Abdeslama čekali, že se něco stane.) Připomíná to nedávné protiuprchlické vojenské manévry na našich hranicích. Ani ty nic nevypovídají o tom, jak bychom si poradili s vlnou uprchlíků. Je to hra.

Víc klidu by přineslo, kdybychom věděli, že funguje vojenská tajná služba. Že spolupracují vojenští agenti s civilní rozvědkou a kontrarozvědkou. O tom nevíme nic. Jen si pamatujeme případ Fajád. A ten člověku na klidu nepřidá.

 

Právě se děje

Další zprávy